Урбанскетчинг: гуляй і малюй!

sketch1 (1)

Літо й канікули – це той магічний збіг обставин, коли, нарешті, можна зайнятися тим, до чого лежить саме твоя душа, а не душі укладачів навчальної програми.

Пропонуємо втілити одразу три мрії: навчитися малювати, знайти нових друзів і вдосталь нагулятися рідним містом. Це все легко зробити, якщо приєднатися до урбанскетчерів! До того ж скетчери є по всьому світові, тож можна буде додавати малювальні зустрічі до мандрівок: це ж креативніше, ніж просто клацати пам’ятки. А бути художником зі свідоцтвом про освіту тут зовсім не потрібно.

Схопи настрій!

Щонеділі в Києві можна зустріти дивних людей. Вони ходять невеличкою компанією, носять із собою блокноти й олівці (дехто навіть фарби!), періодично зависають навколо якоїсь будівлі, дістають блокноти і буквально на колінці починають її малювати. При цьому можуть весело про щось теревенити або, навпаки, задумливо походжати довкола. Ці диваки – урбанскетчери.

Київські скетчери невгамовні: ми збираємося цілий рік. У холодну пору року це кав’ярні або музеї, в теплу – вулиці та провулки. Бувають і одноденні вилазки за межі міста. Зустрічі безкоштовні, оплата може бути лише за потреби придбання вхідного квитка.

Якщо приєднаєшся до спільноти у фейсбуку, не проґавиш анонсів і матимеш можливість вирішувати, чи цікавить тебе запропонована локація. Як правило, за одну зустріч устигаємо обійти дві-три локації, на кожну зупинку виділяємо по 30-40 хвилин. Звісно, якщо хочеться посидіти довше, ніхто тебе не підганятиме, але у швидких замальовках є своя перевага: встигаєш передати основну ідею, настрій, однак не вдаєшся до зайвих подробиць, які лише відвертають увагу. Тим більше, фотографічна точність в урбанскетчингу – радше недолік, бо фотографію вже винайшли, а от саме твоє особисте бачення – це скарб.

sketch2 (1)

Реклама

Весь світ малює

Урбанскетчери – світова спільнота художників, які «показують цей світ малюнок за малюнком». Започаткував цей рух іспанський журналіст Ґабрієль Кампанаріо. У своїх статтях і нотатках для блогу він використовував власні замальовки замість звичних фото. Згодом виявилося, що він не єдиний, хто любить так робити, і почалось! Найперша спільнота урбанскетчерів налічувала лише 100 осіб, і запрошували до неї мало не за особистими рекомендаціями. На щастя, рівень суворості відчутно знизився, а спільноти художників, які малюють місто, є в кожній країні, зокрема в Україні.

У фейсбуці є й міжнародна спільнота урбанскетчерів. До речі, якщо ти мандруєш, у цій самій соцмережі можна знайти скетчингову спільноту відповідної країни і приєднатися до найближчої зустрічі. Знову і нові друзі, і можливість побачити інше місто зовсім не так, як його бачать усі інші туристи.

Правила та свободи

Сама назва «урбанскетчинг» містить дві основні особливості малюнків. По-перше, це має бути місто, по-друге – ескіз, тобто швидка замальовка.

Отже, твій малюнок має передавати дух міста або місцевості. Якщо малюєш просто квіточку чи котика, це буде просто квіточка чи котик. Але якщо це котик, який примостився на нозі кам’яного атланта, це вже урбанскетч. Причому дуже вдалий, бо ти зумів(-ла) зловити мить із життя міста. Те саме стосується малювання людей. Намалювати свого друга чи подругу – гаразд, але це не урбанскетч. А от зобразити людей у кав’ярні, транспорті, на вулиці – те, що треба. Щоправда, люди не дуже люблять, коли їх малюють, тож часто доводиться робити це або по-шпигунськи, непомітно, або з пам’яті, або з фото (зробленого так само по-шпигунськи).

Чим урбанскетчинг цінний – це повною свободою у виборі матеріалів, стилю, рівня художницьких умінь. Тут однаково дружньо і з повагою ставляться і до тих, хто малює змалечку, і до тих, хто тільки-но наважився взяти в руки олівець. Головна вимога: малювати тут і зараз, те, що бачиш, так, як умієш, тим, що маєш. І щоб це якось стосувалося основної ідеї.

sketch3 (1)

Малювання замість байдикування

Зрештою, скетчинг може стати доброю звичкою і поважним приводом не пролежувати вихідні на дивані. Особливо коли на вулиці тепло. Якщо ти давно хотів(-ла) почати малювати і все ніяк не наважувався(-лася) або ж зітхав(-ла), що курси малювання надто дорогі й не вкладаються у твій розклад, то ось тобі можливість! Приходь і малюй.

Це не майстерка, де над тобою буде стояти викладач і точними рухами виправляти твої невпевнені лінії, а на виході ти вже не будеш знати точно, чи це ти малював(-ла), чи викладач замість тебе. Тут кожен малює сам. Тут завжди можна спитати поради й отримати її (або не спитати, і ніхто не полізе тебе повчати й навмисне вдосконалювати). Тут можна підгледіти, як хто передає ті чи інші деталі, як працює з кольором чи перспективами. Тут не страшно малювати, бо гуртом і батька легше бити, і віджартовуватися від надто цікавих перехожих.

Якщо хоча б раз на тиждень вибиратися на зустрічі урбанскетчерів і малювати, твої художні навички будуть поступово наближатися до омріяних. Та й під приводом малювання можна, нарешті, познайомитися з містом, знайти собі нову улюблену кав’ярню чи маршрути для прогулянок. І, звісно, хороше товариство, бо серед скетчерів я ще жодного разу не зустріла представників нехороших компаній.

Коли починати?

Просто зараз! Знайди анонс найближчої зустрічі. Підготуйся до зустрічі: для перших спроб підійдуть матеріали, якими можна малювати без додаткового устаткування, як-от баночки з водою, олівці, лайнери, маркери, блокнот формату А4 або А5. Узагалі краще, коли те, з чим ти працюєш, надихає тебе й тішить. Усе, до урбанскетчингу ти готовий(-а).

А страх чистого першого аркуша долається дуже легко: просто відкрий альбом десь посередині й малюй!

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus