Університети, біля яких не гріх зробити селфі. Частина 2

Фото: porogy.zp.ua

Ми вже розповідали про українські університети, біля яких не гріх зробити селфі. Оскільки виявилося, що таких в Україні багато, ми приготували наступну порцію прекрасних історій. Можливо, ти теж знайдеш тут свій виш?

Львівський державний університет безпеки життєдіяльності

Фото: ua.kursoviks.com.ua

Фото: ua.kursoviks.com.ua

Будівлю університету звели у середині ХІХ століття з наказу і за кошт австрійського імператора Франца Йосифа I. Історія така: якось цісар був у місті, і міщани попросили його спорудити будинок для скалічених військових, щоб ті могли жити на рідній землі. Так у Львові з’явилася нова будівля – Дім військових інвалідів.

Проект належить славетному архітектору Феофілу ван Гансену, який до того проектував Кафедральний собор та університет в Афінах, Національну обсерваторію Греції, а ще віденський Арсенал. Будівля майбутнього Університету безпеки життєдіяльності стала єдиною з тих, що створив цей архітектор в Україні.

Територія сучасного вишу складалася з двох будівель: власне шпиталю та Церкви Покрови Пресвятої Богородиці з візантійсько-грецькими формами. Шпиталь був чотириповерховою будівлею, що мала симетричні вежі та бокові крила. У самому серці – подвір’я. Будівля вирізняється червоно-жовтими смугами, які були створені модною на той час кольоровою цеглою.

Після 1939 року каплицю при шпиталі почали руйнувати, внутрішні стіни з релігійними зображеннями – замальовувати. Богослужіння там більше не проводилися, а статуї Віри, Релігії та святих апостолів Петра і Павла знищили. Проте збереглися барельєфи та скульптурні елементи головного корпусу, а після проголошення незалежності України будівлю церкви почали відновлювати.

Реклама

Бердянський державний педагогічний університет

Фото: museum.bdpu.org

Фото: museum.bdpu.org

Те, що Бердянський університет є окрасою міста, підтверджує любов та увага до цієї будівлі. Монографії, багатотомні дослідження, виставки, присвячені різним віхам історії вишу, – усім цим може пишатися університет. Споруду хотіли зробити вишуканою, тому бюджет, виділений на будівництво, збільшували декілька разів від початку роботи. Щоб додати будівлі помпезності, уже під час зведення стін їхню висоту збільшили на декілька десятків сантиметрів. Результат вражає і сьогодні.

Недалеко від входу студентів «зустрічають» погруддя колишніх учнів гімназії: один з очільників Севастопольського збройного повстання 1905 року Петро Шмідт і бактеріолог, який винайшов протихолерну вакцину, Володимир Хавкін. Це повинно мотивувати студентів: можливо, через декілька десятків років тут будуть погруддя й інших видатних випускників. До речі, вулицю, на якій розташований університет, також назвали на честь Петра Шмідта.

Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького

Фото: leopolis.news

Фото: leopolis.news

Львівський національний медичний університет не лише найбільший, а й найстаріший медичний навчальний заклад України. Тому профілі його студентів в «Інстаграмі» вирізняються красивими фотографіями, а найпоширеніша геолокація – ЛНМУ ім. Данила Галицького. Цей заклад має величний вигляд не лише ззовні, а й усередині.

«Влітку і навесні корпуси, які на Пекарській, просто тонуть у зелені. Ще в нас є ботанічний сад із дендропарком, але там, на жаль, не можна проводити екскурсій, адже його використовують з навчальною метою», – розповідає третьокурсниця Юля. Перед університетом є пам’ятник «Безсмертній доблесті лікарів», який спорудили 1975 року на честь лікарів часів Другої світової війни.

Найбільше студентів та відвідувачів цікавить Музей хвороб, до речі, унікальний для України. На будівлі можна побачити напис латиною: «Мертві допомагають живим». Його фонд поповнюється вже понад століття і становить близько 2500 екземплярів. Тут представлено багато патологій, людські органи і чимало того, що складно описати. Найкраще – приїхати і подивитися самим, однак людям із слабкими нервами варто запастися заспокійливим… Чи помилуватися видами центрального корпусу.

Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини

Фото: mapio.net

Фото: mapio.net

Споруду університету справедливо вважають окрасою міста. Вона розміщена в будівлі колишньої міської управи, яку спорудили 1912 року. Проектували її як прибутковий дім, де будуть магазини і кондитерська, але історія змінила хід подій, і з 1930 року тут Уманський педагогічний університет. До речі, ім’я Павла Тичини йому присвоїли вже 1967 року.

Архітектурний ансамбль із головною будівлею доповнює колишня пожежна вежа у внутрішньому дворі, яку також звели ще в минулому столітті. А от із 2001 року на території університету з’явився Храм святих рівноапостольних Кирила і Мефодія. Цікаво, що він розміщений на місці двох колишніх аудиторій. Вважається, що це робить його ближчим до студентів не лише розташуванням, а й духовно.

Глухівський національний педагогічний університет імені Олександра Довженка

Фото: new.gnpu.edu.ua

Фото: new.gnpu.edu.ua

Глухів увійшов в історію не тільки як колишня столиця Гетьманщини, але й як культурний осередок з цікавою архітектурою. Прикладом слугує Глухівський національний педагогічний університет. Він вирізняється яскраво-червоним кольором стін і білими колонами, а естетикою може скласти конкуренцію багатьом вишам.

Цей навчальний заклад – один з найстаріших в Україні: його заснували в 1874 році. Спочатку це був заклад з трирічною програмою навчання, яка готувала вчителів для міських училищ. Одним із видатних випускників тієї програми був Олександр Довженко, який, щоправда, вступив туди не заради вчительського фаху, а задля значної стипендії, якої вистачало на проживання.

До того, як стати Глухівським університетом, він був учительським, педагогічним інститутом, технікумом, інститутом соціального виховання та народної освіти. Та головні корпуси залишились незмінні: вони досі зачаровують самим своїм виглядом. Тому й не дивно, що 3 із 7 корпусів занесено до складу Національного державного історико-культурного заповідника в місті Глухові.

Запорізький національний університет

uniТретій корпус став справжньою окрасою запорізького вишу. Спершу в будівлі розташовувалася жіноча гімназія, проте з 1930 року вона стала частиною Запорізького національного університету. Тоді це ще був Інститут соціального виховання, який за три роки став Запорізьким державним педагогічним інститутом.

Історія закладу має цікаві сторінки. Наприклад, 1942 року в приміщенні гімназії відбувалася нарада Гітлера з воєначальником Еріхом фон Манштайном. Після війни ще майже 20 років тут була школа, але згодом приміщення повернули університету. Тепер тут факультет біології. Хоча інтер’єр споруди не виділяється вишуканістю, її зовнішній вигляд так і манить витягнути з сумки фотокамеру.

Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут»

Фото: kpi.kharkov.ua

Фото: kpi.kharkov.ua

Червоний корпус можна знайти не лише в Києві, а й у Харкові. Вищий навчальний заклад створювали професори технологічного інституту, яких у 1870 році направили з Петербурга. Архітектором став член Петербурзької спілки архітекторів Роман фон Генріхсен. Над будівництвом працювали роками, тому новий виш запрацював аж 1885 року.

Тоді ж збудували хімічний корпус, що пояснює його подібність до головного. Окрім цих будівель, університету належать близько 20 інших. Цікавим є корпус У-1 – одна з найвищих споруд міста, що налічує 14 поверхів. Він розташований на височині, тому з нього можна побачити значну частину Харкова.

Кременецька обласна гуманітарно-педагогічна академія

Фото: kogpi.edu.te.ua

Фото: kogpi.edu.te.ua

Колегіум, гімназія, ліцей, семінарія, училище, інститут, коледж – свого часу Кременецька академія мала кожну з цих назв. А ще вона стала початком Київського національного університету імені Тараса Шевченка, адже 1833 року академію (тодішній Волинський ліцей) перевели до Києва, де на його основі відкрили Київський університет.

Архітектурний комплекс поєднав два навчальні корпуси, костел та келії. Стіни університету дихають історією, але справжньою окрасою є Базиліка святих Ігнатія Лойоли і Станіслава Костки (Церква Перетворення Господнього), яку спроектував італієць Паоло Фонтана. За радянської влади, коли тут був ліцей, храм використовували як спортивне приміщення навчального закладу. Через роки споруда здобула належну пошану: комплекс визнали видатною пам’яткою української архітектури.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus