Скільки разів ти скажеш «вау» на виставці Ukraine WOW?

wow

14 листопада в новому арт-просторі «Будівля багажного відділення з рампою, корпус В» на 14 колії Центрального вокзалу відкрилася виставка – Ukraine WOW. Раніше тут стояли закинуті потяги, а сьогодні ти можеш здійснити уявну мандрівку Україною. Над проєктом працювала агенція GresTodorchuk спільно з «Укрзалізницею». Про що виставка Ukraine WOW? Чому її варто відвідати, і скільки разів ти скажеш «вау» від побаченого?

Вау! Це Україна!

У «welcome zone» ти відразу бачиш великі літери «Ukraine WOW» з механізмами, що крутяться всередині. Пізніше ти дізнаєшся, в чому секрет їхнього руху. А зараз зроби фото і прочитай «освідчення в коханні» на стіні.

Реклама

Як з’явилася ідея?

Юлія Соловей, керівниця проєкту: «Над концепцією ми почали думати пів року тому. На реалізацію витратили 2 місяці. Спочатку це мала бути експозиція про залізницю, приурочена до Дня залізничника. Але потім ми зрозуміли, що хочемо розповісти про Україну. З’явилася ідея створити виставку-подорож. Наші куратори додали, що це буде подорож не просто країною, але й із нею. Нам хотілося не просто розказати про якісь місця, а вибудувати зв’язок кожного відвідувача з країною і любов. Це освідчення в коханні, яке ти можеш прочитати на стіні. І ми намагаємося закохати кожного відвідувача в нашу країну ще раз».

ukraine wowЦе ж у самому серці Центрального вокзалу.

Тільки-но ти приїжджаєш на залізничний вокзал, у тебе відразу з’являється відчуття подорожі. Ніби ось-ось на потяг. Тож символічно, що віртуально помандрувати своєю країною ти можеш тут, біля 14 колії, куди прибуває швидкісний потяг Київ – Бориспіль.

Чому був обраний цей простір?

Юлія Соловей: «Коли ми визначилися з ідеєю, почали шукати місце. «Укрзалізниця» показала нам Багажне відділення. Воно було занедбане і 20 років не використовувалося. Але коли наша команда зайшла сюди вперше, ми сказали «Вау!». Велика площа, 3900 м2, у центрі Києва, куди з’їжджаються всі потяги, всі люди з аеропорту «Бориспіль». Ми вирішили, що саме це місце має стати точкою знайомства з нашою країною».

Це ніби справжня подорож!

Твоя мандрівка починається з купе, де всі предмети в декілька разів більші, ніж у реальності. Зазвичай твоя перша поїздка потягом була в дитинстві, коли ти такий маленький, а все навколо здається таким великим. Ти пригадуєш, як уперше залазив на верхню полицю і просив батьків там переночувати. Можеш натиснути на кнопку й побачити, як велика чайна ложка розмішує твій чай у гігантському підстаканнику. Потім ти рухаєшся далі до зони «Перше знайомство». Тут ти можеш активувати всі свої органи чуття: біля великого прозорого тубуса, де хаотично літають папірці, почуєш із мінігучномовців, як звучить Україна (до речі, наприкінці маршруту ті папірці можна ловити – там твій щасливий квиток до одного з міст, куди можна дістатися залізницею), у таємних чорних боксах відчуєш на дотик відомі архітектурні пам’ятки і побачиш красу природи, «пірнувши» під світильник над головою. А завдяки магічному вікну-відео ти відчуєш себе пасажиром потяга Лисичанськ – Ужгород. За 31 годину 15 хвилин він перетинає країну від Сходу до Заходу. Організатори відправилися в мандрівку потягом на 56 годин, щоб ти зміг познайомитися з країною за 10 хвилин.

ukraine wow (1)Потім ти вибираєш свій уявний маршрут, яким хочеш рухатися далі: культура, історія, географія, промисловість. Кожен із них відмічений певним кольором. Тож ти не загубишся, якщо не розгубишся після побаченого. Адже тут ти зможеш побачити 6-метрову голову «Батьківщини-Матері», виконаної зі збереженням реальних пропорцій, і політати над Києвом завдяки VR-окулярам.

Чому на Ukraine WOW так багато інтерактивних зон?

Юлія Соловей: «Ми віримо, що вже недостатньо дати людям можливість просто побачити чи прочитати. Їм потрібно це пережити. Інтерактив підсилює емоції. Коли ти взаємодієш, ти набагато більше занурюєшся і краще сприймаєш контент. Саме тому ми відтворили Тунель кохання у Клевані, відновили Невицький замок завдяки віртуальній реальності, записали, як співають села. І ти все це можеш відчути так, ніби пережив у реальному житті. Ми розуміємо, що зараз конкуруватимемо не з іншими виставками, а з іграми в смартфоні, Інстаграмом, серіалами з Netflix. Тому ми робили велику ставку на інтерактив, щоб людям було щиро цікаво. Коли діти кайфують, а дорослі чоловіки вигукують «Вау!», я розумію, що в нас усе вийшло».

Це рідкісні експонати

Підтвердити 100 вау-фактів про Україну вдасться лише за допомогою реальних експонатів, тому команда обирала лише ті, які викликали у них щире «вау».

На Ukraine WOW ти побачиш останній автопортрет Малевича, познайомишся з Архипенком і ніби потанцюєш із його скульптурами. Назавжди запам’ятаєш, що ми перші у світі експортери соняшникової олії, коли побачиш інсталяцію 80 соняшників. Якщо наблизитися до них, то вони повернуться до тебе, ніби до сонця. Подивишся на бурштинову стіну і зрозумієш, яким є наше золото. Завдяки великій інсталяції дізнаєшся, що інь-ян по-українськи – це сіль і вугілля.

Як ви обирали експонати, що будуть представлені на Ukraine WOW?

heart - ukraine wowЮлія Соловей: «У нас була дуже велика контент-команда. Зокрема це куратори виставки: Ксенія Малих із Пінчук арт-центру та літературний критик Євгеній Стасіневич. Ми відбирали факти, які вражали нас самих. Коли хтось вигукував щире «вау», ми додавали це сюди. Від підбору фактів і виникали самі експонати. Коли ми дізналися, що рубль з’явився після того, як гривні порубали на 4 частини, зрозуміли, що нам потрібні експонати гривні. Відразу захотіли розповісти про Архипенка та Малевича. Вони наші видатні кияни. Багато зусиль було витрачено, щоб бренд Малевича став російським, а ми хочемо довести, що це не так».

Наскільки складно було діставати експонати?

Юлія Соловей: «Все, що викликало в нас захоплення, ставало нашими об’єктами бажання. За них ми билися дуже важко. Не так просто отримати дорогоцінний експонат. Іноді навіть музей музею не любить їх передавати. А тим паче віддати в новий виставковий простір, який ніхто не бачив, про який ніхто не знає і який розташовується на вокзалі. У музеїв відразу виникало питання безпеки. У проєкті Ukraine WOW ми безліч разів ламали поняття “це неможливо”».

Це потрібно побачити в реальному житті.

Після виставки ти захочеш відвідати ті місця, які приголомшили тебе найбільше. Керівниці проєкту Ярослава Гресь і Юлія Соловей переконують, що після таких вражень ти захочеш відкрити свою країну в реальному житті.

Яке головне завдання виставки?

Юлія Соловей: «Одна з наших задач – змусити людей відкривати країну не лише тут, але й реально. В перший день у мене стояв клубок у горлі, коли я побачила бабусю, яка записувала у блокнот місця, куди вона хоче поїхати. Це найбільша винагорода за всі зусилля. Виставка Ukraine WOW мала бути 3 тижні. Проте коли ми почали робити контент, зрозуміли, що просто нечесно так швидко її закрити. Продовжили до кінця року. Сподіваємося, що за півтора місяці до нас встигнуть приїхати люди з усієї країни».

Це душевні історії.

train - ukraine wowУ зоні сну на тебе чекає потяг мрій. Команда дала йому друге життя, перефарбувала його у рожевий. Усередині вагон розфарбований вручну в білі й чорні криві лінії. Ти справді ніби поринаєш у глибокий сон, а якщо притулишся до подушки, то почуєш розмови й мрії українців. Якщо цих розповідей тобі недостатньо, у зоні «Зупинка» ти можеш відчинити одну з дверцят і зачитатися кримськими історіями.

Це те, що може ожити в нашій уяві, і те, що можна зберегти.

В Україні є багато споруд і пам’яток, які не залишилися в первинному стані або починають руйнуватися. Завдяки VR-окулярам, ти можеш побачити реконструйований Невицький замок. А коли відчиниш одну з дверей у зоні «Зупинка», зайдеш у розписану хату Поліни Райко, малюнки на стінах якої зникають, а також почуєш, як співають села.

Чи вдасться зберегти пам’ятки культури?

Юлія Соловей: «Для того, щоб зберегти пам’ятки культури, потрібно зробити так, щоб люди про них знали. Задача таких проєктів – освічувати людей, розповідати їм, що у нас таке є. Люди навіть про це не здогадуються. Саме від знання може з’явитися бажання це зберегти і виникнути нетерпимість до того, що воно зникає. Все в наших руках. Ми як команда проєкту робимо все можливе і неможливе, щоб про це дізналися й почали цінувати якомога більше людей. Ми віримо в те, що цю хвилю «вау» підхоплять. У мене навіть запитували, чи можна бренд Ukraine WOW використовувати після завершення проєкту. Ми поговорили з Banda та «Укрзалізницею». Вони не проти».

Це твій зв’язок з Україною.

У зоні «Тест» ти можеш перевірити свої знання за обмежений час. А в зоні «Прибуття» ти побачиш велику інсталяцію серця. Воно світиться й починає битися сильніше, коли ти наближаєшся до нього. Адже це серце України, і воно пульсує саме для тебе. Тепер ти точно відчуєш зв’язок зі своєю країною.

Вау – це ти!

Поверни голову назад і прочитай маніфест. На рожевому фоні написано, що стоїть за Вау. Насправді це ти. «Ukraine WOW, бо ми – WOW». Тепер ти розкрив секрет руху літер на вході. Ти сам активуєш їх. І кожен із нас робить країну надзвичайною. Після такого ти точно скажеш: «Моя країна Вау, і я Вау!».

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus