Україна майбутнього за версією студентів

На минулих вихідних у Києві було гаряче від запеклого всеукраїнського фіналу дебатних змагань. Democracy Reporting International Ukraine також організувала низку лекцій і тренінгів, щоб підготувати учасників до головної події. На дебатах команди презентували власні проекти політичного устрою та форми правління в Україні. «Студвей» розповідає, як виглядала б наша країна з точки зору студентів-правників.

Парламентська республіка, Elsa Lviv

львів 2 (1)Партія-переможець «Голос країни» бачить нашу державу як парламентську республіку. При цьому вони вважають обов’язковим скоротити склад парламенту до 300 осіб і скасувати депутатську недоторканність. Також команда пропонує залучати громадськість до обговорення законопроектів.

Уряд очолюватиме прем’єр-міністр, який обиратиметься за новою процедурою. Спочатку кожна фракція висуватиме свого кандидата. Потім народ шляхом електронного голосування обиратиме трьох кандидатів, а остаточне рішення прийматиме парламент.

Команда також обмежила б повноваження президента через конституційну реформу. Президент представлятиме Україну на міжнародній арені та здійснюватиме зовнішню політику. До його обов’язків входитиме підписання міжнародних договорів і призначення голів дипломатичних представництв. Щодо внутрішньої політики, то президент матиме право розпускати парламент. Студенти вважають, що завдяки парламентській формі правління можна уникнути узурпації влади президентом.

Реклама

Сильний президент, Громадська організація «Європейська молодь України»

євромолодьКоманда вважає, що найкращою формою правління є президентська. На їхню думку, вона унеможливить той хаос влади, який існує зараз. Президент обиратиметься на чотири роки і не більше, ніж на два терміни підряд. Він формуватиме уряд і очолюватиме його. Матиме право вводити надзвичайний або військовий стан. Проте через два місяці парламент може втрутитись і скасувати його. Така процедура існує і в США.

Парламент обиратиметься один раз на шість років, а президент не матиме права його розпускати. А ось хто зможе – так це сам парламент! І Верховний суд. Щоб втрутився Верховний суд, парламенту треба місяць не доходити до консенсусу та не ухвалювати жодних рішень. Також Верховний суд може призупиняти укази президента.

Єдине, чого варто побоюватися при такій політичній системі – авторитаризму чи, навпаки, розвитку відповідальності парламенту.

Чесні суди, Національний юридичний університет ім. Ярослава Мудрого

харк 2Для партії «Альтернатива для України» найважливішим органом виступає незалежний Конституційний суд. За їхнім проектом жоден орган державної влади на має права його формувати. Відбір суддів здійснюватиметься за такими ж критеріями, що й до Верховного суду України. Тобто доведеться пройти через вогонь і воду письмових тестувань, практичних завдань і співбесіди.

Усього суддів буде 17, а термін повноважень триватиме вісім з половиною років. Щопівроку голова змінюватиметься, щоб уникнути тиску на одну людину. Більше того, жоден з суддів не встигне привласнити повноваження. До обов’язків Конституційного суду входитиме контроль інших гілок влади. Наприклад, він слідкуватиме, щоб постанова уряду не виходила за межі Конституції.

У такому випадку повноваження президента будуть обмежені. Він не матиме достатньої сили, щоб впливати на інші гілки влади, а контроль над Конституційним судом здійснюватиме парламент.

Радикалів поменшає, Чернівецький національний університет ім. Ю. Федьковича

чернівКоманда «Парадигма» віддала перевагу мажоритарній виборчій системі відносної більшості. На їхній погляд, у такому випадку радикальні партії стають менш популярними, а в країні встановлюється влада більшості.

Студенти намагалися знайти спосіб збільшення частки виборців. Саме тому пропонували змінити голосування за місцем реєстрації на фактичне місце проживання. Це допоможе залучити відразу кілька категорій населення: наприклад, внутрішньо переміщених осіб і мобільні групи, які виникли у результаті трудової міграції.

Щодо політичної системи, то команда є прихильником парламентської республіки, де право вето належатиме прем’єр-міністру. До обов’язків президента входитиме кадрова політика та забезпечення національної безпеки. Проте він не має повноважень вводити воєнний стан та оголошувати війну. Такі рішення проходитимуть тільки через парламент.

Баланс влади, Ukrainian Students for Liberty

ліберті 2Учасники запропонували парламентську республіку з двома палатами та сильним прем’єр-міністром. Зразком для команди стало Об’єднане Королівство. На їхню думку, така система владнає стосунки між законодавчою та виконавчою гілками влади.

Парламент зможе обирати прем’єр-міністра та за необхідністю усунути його. Президент же має право розпустити парламент. Так між двома гілками влади встановиться баланс.

Ukrainian Students for Liberty дісталося навіть до реорганізації ВР. Вони запропонували розділити її на дві палати: палата загальних зборів і вищої ради України. До останнього входитимуть 155 депутатів-партійників, а до палати загальних зборів – 255 мажоритарників. Вони не мають знаходитися в одному парламенті, адже представляють різні інтереси. Щодо механізму взаємодії, то нижча палата затверджує законопроект, верхня – обговорює його та розширює. Прем’єр-міністру залишається лише його підписати.

Фото: Юлія Сердюк

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus