Програма UGRAD: навчання за обміном у США

Програма UGRAD: навчання за обміном у США

Багато студентів в Україні чули про програми обміну в європейські університети, але, окрім них, ще існує можливість повчитися у США. На піврічну програму академічних обмінів з американськими вишами може податися будь-хто, тому розповідаємо, що про це варто знати.
Що таке UGRAD?
Це програма академічного обміну студентів вишів, що дає можливість талановитій молоді з усього світу вчитися в Америці, дізнаватися більше про культуру та людей цієї країни, а також розвивати лідерські якості. Відібрані учасники навчаються за своєю спеціальністю протягом одного семестру, а також займаються соціальною активністю (community service). Передбачається, що учасники від України представлятимуть свою державу в Америці, будуть її обличчям.

Програму здійснюють спільно Бюро у справах освіти та культури Державного департаменту США, Посольство США в Україні та організація World Learning.
Хто може брати участь у програмі?
Потенційні учасники цього навчального обміну повинні відповідати деяким критеріям:

– бути повнолітніми на момент початку програми;
– бути громадянами країн, які мають право здійснювати обмін. Україна – одна з них;
– володіти письмовою та розмовною англійською на рівні, достатньому для навчання та спілкування;
– бути студентами приватних чи державних вищих навчальних закладів в Україні, але не випускного року;
– навчатися на денній формі навчання.

Для програми підходять студенти будь-яких спеціальностей. Навіть юристи і медики мають змогу спробувати свої сили, але їм під час навчання у США дозволяють вивчати лише загальні дисципліни.

Високий рівень володіння англійською зазвичай означає рівень B2 та вище, але програмою також передбачені інтенсивні мовні курси перед початком навчання. Її надають лише тим, у чиїй участі в програмі зацікавлені за всіма іншими критеріями.
Кого не допускають до участі в програмі?
Тих, хто має громадянство України, але постійно проживає чи має дозвіл на постійне проживання на території США, а також тих, хто під час відбору проживає в іншій країні. До відбору не допускаються працівники Посольства США в Україні, американських урядових агенцій або організації World Learning, а також їхні близькі родичі. Заборона у випадку посольства чи урядових агенцій втрачає чинність за рік після завершення роботи в них.
Чи є ще якісь критерії відбору?
Так. Окрім перелічених умов, кандидати також мають демонструвати особисту успішність. Вона складається з двох елементів: академічні досягнення, попередня соціальна та волонтерська діяльність, а також лідерські якості. Під час навчання у США очікується, що учасники будуть відмінно вчитися, проявляти себе поза навчанням та представляти Україну світові. Тож набагато легше продемонструвати свою здатність зробити це, коли маєш попередні досягнення у цих сферах.
Яка соціальна активність очікується?
Соціальна активність (community service) – це обов'язкова умова участі в програмі. Всі відібрані учасники мають, окрім навчання, брати активну участь у житті університету і займатися волонтерською діяльністю. Там є багато можливостей, щоб проявити себе поза навчанням, і саме цього очікують від учасників.
Чи потрібно підтверджувати рівень володіння англійською?
Ні, це необов'язково. Передусім, рівень англійської буде видно з есе, анкети та особистої співбесіди. Всі, кого відберуть на програму, складатимуть тест TOEFL.
Що оплачує програма?
Вона оплачує все: проїзд учасників програми до та зі США, навчання в університеті, проживання й харчування, медичне обстеження перед програмою та страхування, підручники. Окремо оплачується щомісячна стипендія, якої, зі слів організаторів, «достатньо для життя».
Коли відбувається відбір на програму?
Відбір на програму відбувається раз на рік. Про відкриття та закриття етапу збору анкет повідомляють на сайті Посольства США в Україні.
Як саме проходить відбір?
Спочатку всі охочі заповнюють анкету. На основі цього документа відбирають тих, хто пройде співбесіду. Під час співбесіди інтерв'юери хочуть побачити твій рівень володіння мовою, мотивацію в участі, а головне – лідерський потенціал. Для цієї програми важливо, щоб учасники бути самостійними, активними та ініціативними людьми. Усіх, хто успішно пройшов етап співбесіди, запросять скласти тест на знання мови (TOEFL). До речі, тест складають навіть ті, хто робив це в минулому. Після тесту остаточний перелік учасників, які поїдуть навчатися у США, виберуть у Бюро у справах освіти та культури Державного департаменту.
Які документи потрібно подати на конкурс?
На етапі подавання документів відбувається найбільший зріз учасників програми, адже, коли раптом щось заповнено або подано не повністю, людину просто відсікають з відбору. Ось, що необхідно подати:

Анкета для участі. Заповнюється англійською мовою, всі поля обов'язкові до заповнення.

Копія першої сторінки закордонного паспорта.

Два рекомендаційні листи. Вони мають бути написані англійською або українською (в другому випадку потрібно буде зробити офіційний переклад). Один лист варто отримати від когось, хто працює в університеті (викладач або науковий керівник, наприклад), а другий – від людини, яка знайома з твоїми професійними якостями. Наприклад, підійде лист від людини, з якою ти працюєш у волонтерській організації або яка була твоїм працедавцем. Головне, щоб ці листи не були від близьких людей та родичів: такі рекомендації не приймаються.

Транскрипт чи копія залікової книжки. Ці документи мають бути перекладені англійською та офіційно завірені або самим вишем, або в бюро перекладів.

Довідка з місця навчання. Її також потрібно перекласти.

Атестат про завершення середньої освіти. Цей документ подається тільки в тому разі, коли ти вирішиш податися вже з першого курсу. Тоді його теж буде потрібно перекласти та завірити або в школі, або в бюро перекладів.

Сертифікати. Це також необов'язкові документи, але, якщо ти маєш сертифікати про участь у волонтерських програмах або інших програмах обміну, літніх школах чи конференціях, сміливо додавай їх до папки документів.
2
3
4
5
6
7
1
На що звернути увагу при підготовці документів?
Важливою частиною анкети є мотиваційне есе. Часто кандидати можуть подумати, що це лише одна з частин документів і не має великої ваги, але насправді це дуже важливо. Саме за мотиваційним есе будуть оцінювати, наскільки людина мотивована на участь у програмі, чи має вона хороші лідерські якості та потенціал для участі. Якщо анкета в цій частині буде заповнена недбало або з використанням плагіату, це виявлять, а людину, яка це зробила, не допустять до участі.
Коли відібрані учасники їдуть у США?
Залежно від того, чи планують вони проходити інтенсивні курси англійської. Та зазвичай усі їдуть у середині серпня на осінній семестр та в середині січня на весняний семестр. До речі, за умовами візи, яка дається студентам, не дозволяється в'їжджати раніше, ніж за місяць до початку мовних курсів чи самого навчання. Фіналісти конкурсу не можуть самостійно обирати дати програми чи відкладати участь у програмі на пізніший термін.
В який університет чи коледж можна поїхати?
Учасників програми відправляють у коледжі та університети по всій території США, але самостійно обирати їх не можна. Про навчальний заклад, куди людину відправлять на навчання, повідомлять після відбору.
Чи здобудуть учасники науковий ступінь?
Програма UGRAD створює можливості для навчання без здобуття ступеня (non-degree study). Тому після завершення учасники отримують диплом про участь у програмі з переліком прослуханих дисциплін.
comments powered by Disqus