Учені представили технологію безкінечного вирощування клітин

blood

Науковці Джорджтаунського університету (Вашингтон, США) поділилися революційною технологією, яка дозволяє нескінченно вирощувати здорові та хворі клітини в лабораторії для «прямого репрограмування».

Пряме репрограмування – єдина відома методика вирощування здорових або ракових клітин такими, ніби вони тільки-но були взяті від пацієнта, і дають можливість вирощувати мільйони подібних клітин за тиждень. Про це говорить співавтор дослідження, професор Сюефен Лю. Ніяких генетичних модифікацій для росту клітин не потрібно – виключно спеціальні клітини-годувальники і хімічний інгібітор.

Серед потенційних можливостей відкриття – створення живих біологічних банків, персоналізована і регенеративна медицина, новітні дослідження раку. Наприклад, у грудні професор Лю і його колега Річард Шлегель змогли виростити як здорові, так і ракові клітини простати, взяті у пацієнта. Це дає можливість зрозуміти походження захворювання. Біобанки ж зможуть відкрити шлях до заміни пошкоджених клітин на здорові.

В одному з прикладів учені показали, що можуть використовувати цю технологію для виробництва нових і здорових острівців Лангерганса – клітин у хвості підшлункової залози, які виділяють інсулін. Це спростить медикам пошук ліків від діабету I типу. Також науковці виростили здорові ракові клітини з тканин дихальних шляхів, простати, молочної залози, кишечника, і тривалий час примножували їх число шляхом репрограмування.

«Ми могли б вирощувати клітини, заморожувати і розморожувати їх, – говорить професор Лю. – Подумайте про використання таких клітин для регенерації шкіри, створення латок на органи і вивчення раку». Організм пацієнта при цьому не буде відторгати взяті в нього ж клітини.

Фото: hightech.fm

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus