Твої права у лікаря та в лікарні

pexels-ketut-subiyanto-4429410

Не хворій! Але якщо вже раптом потрібно до лікаря (не лише через хворобу, а й на плановий огляд), то варто добре знати свої права. Права пацієнта закріплені Конституцією України, Законом України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» та Цивільним кодексом України.

Права пацієнта

Ми всі періодично буваємо у лікарнях. Це завжди стресово не лише через хворобу, а й через пряме попадання в незрозумілу бюрократичну систему. Зараз ситуація ускладнюється пандемією. Головне – не панікувати та добре розбиратися в тому, які медичні послуги ти можеш вимагати.

Як пацієнт, ти маєш право на:

 1. Медичні профілактичні заходи (вакцинації, скринінги на певні типи захворювань, запобігання хвороб, епідемій та залежностей).
 2. Доступність у галузі охорони здоров’я.
 3. Згоду на медичне втручання та право на відмову від медичного втручання.
 4. Свободу вибору в галузі охорони здоров’я, а саме:
  • право на вільний вибір лікаря;
  • право на вибір методів лікування відповідно до рекомендацій лікаря;
  • право на вибір закладу охорони здоров’я;
  • право на заміну лікаря;
  • право на лікування за кордоном у разі неможливості надання такої допомоги у закладах охорони здоров’я України;
 5. Медичну таємницю.
 6. Якісну медичну допомогу.
 7. Безпечну медичну допомогу.
 8. Інновації, а саме:
  • право на медико-біологічний експеримент;
  • право на репродуктивні технології;
  • право на донорство;
  • право на терапевтичне клонування;
  • право на корекцію (зміну) статі;
 9. Попередження за можливістю страждань і болю.
 10. Індивідуальний підхід до лікування.
 11. Оскарження неправомірних рішень і дій працівників, закладів та органів охорони здоров’я.
 12. Відшкодування шкоди, заподіяної здоров’ю.
 13. Право людини на життя та на повагу до гідності при наданні медичної допомоги.
 14. Захист від будь-яких незаконних форм дискримінації, пов’язаних зі станом здоров’я.

Якщо коротко, то ти можеш записатися на прийом та укласти декларацію з лікарем, який тобі подобається. Якщо переїдеш або засумніваєшся в ньому, то можна обрати іншого спеціаліста. Сімейний лікар має тебе проконсультувати, надати якісну допомогу, направити до вужчого спеціаліста за потреби.

Ти можеш приходити записатись на прийом, коли погано себе почуваєш або домовитися про профілактичний огляд раз на рік або частіше, в залежності від стану здоров’я. Також маєш право відмовитись від допомоги лікаря.

Якщо на прийомі виникли негаразди, лікування принесло шкоду або було надане неправильно, ти можеш скаржитися та просити відшкодування.

Реклама

Обов’язки пацієнта

Звісно, в тебе, як у пацієнта, є й обов’язки. Неправильно буде звинувачувати лікаря, що не може допомогти на важкій стадії захворювання, якщо воно роками прогресувало без жодної уваги з твоєї сторони. Таким самим згубним, як ігнорування лікаря або відкладання походу до нього, може бути невиконання його інструкцій.

Пам’ятай, що краще послухати людину з дипломом, ніж бабусю, що вірить в сумнівні методи. Доказова медицина – наше все. Отже, ти маєш:

 • піклуватися про здоров’я своє та дітей, не шкодити здоров’ю інших громадян;
 • проходити профілактичні медичні огляди і робити щеплення;
 • надавати невідкладну допомогу громадянам, які знаходяться в небезпечному для життя і здоров’я стані;
 • виконувати медичні приписи та правила внутрішнього трудового розпорядку закладу охорони здоров’я;
 • у невідкладних випадках, коли існує реальна загроза життю, отримувати медичну допомогу без своєї згоди чи згоди законного представника.

Загалом, потрібно слідкувати за станом свого здоров’я. Пам’ятати, що профілактика краща за лікування хвороб, які вже є. Тому обговори з сімейним лікарем план перевірок, запитай про щеплення чи аналізи. Під час перебування в лікарні дотримуйся правил поведінки там. Почитай про те, як надавати невідкладну допомогу, щоб за необхідністю мати змогу врятувати когось зі своїх близьких або незнайомців.

Зміни у часи пандемії

Під час пандемії вірусу COVID-19 наше життя змінилося. Тепер, крім звичних прав та обов’язків, кожен з нас має дотримуватися дистанції, носити маску, ретельніше мити руки та, в разі виникнення симптомів, залишатися вдома. Головне – робити все можливе, щоб захистити себе та не стати жертвою теорій змов. Вірус реальний і ми мусимо зробити все, щоб дати лікарям більше часу на боротьбу з ним.

МОЗ України підготувало спеціальне відео з основними правилами поведінки під час COVID-19.

Сподіваємося, твої візити в лікарню будуть відбуватися дуже рідко. Але знати свої права та обов’язки у лікаря ти мусиш. Бережи здоров’я!

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus