Тростянець: подорож крізь століття

тростянець

Кажуть, чим менше українське містечко, тим більше в ньому цікавого. Так і цього разу: невеликий, на перший погляд, Тростянець справді має що показати туристам. Другий в Україні Музей шоколаду, пам’ятник Чайковському, якому немає аналогів у світі, циркова фортеця-театр і низка міжнародних фестивалів. Поїхали?

Трохи історії

У Сумській області в мальовничій місцевості заховалося містечко Тростянець. Його заснували козаки ще в XVII столітті, а власники змінювалися чи не щодня. Від полковника Охтирського козацького полку Івана Перехрестова населений пункт перейшов у руки Тимофія Надаржинського (священика, який згодом став духівником Петра І і служив у Благовіщенському храмі у Кремлі). Далі – до Василя Голіцина, а потім до петербурзького купця першої гільдії Андрія Марка, і, нарешті, до одного з найзаможніших підприємців Російської імперії Леопольда Кеніга, який, власне, поставив містечко на ноги, заснувавши в ньому кілька заводів і фабрику.

Реклама

Що побачити

Кожен із власників по-своєму змінював Тростянець, щось будував чи реконструював. Це зробило містечко неабиякою принадою для туристів.

 • Круглий двір – головна окраса Тростянця. Йому немає аналогів в українській архітектурі. Ззовні це високий мур із 4 баштами та в’їзною брамою, всередині якого – відкритий простір із розташованими навколо трибунами. Може здатися, що це фортеця, але насправді тут проводили циркові шоу та кінні вистави. На початку 19 століття це місце взагалі стало театром, до якого привозили акторів не лише з України, а й сусідніх країн. Нині там проходять майже всі місцеві фестивалі й урочисті події.
 • Палац у стилі класицизму з елементами бароко, який спорудили нащадки Тимофія Надаржинського і в якому згодом жив Кенінг. Він розташований поряд із Круглим двором. Нині споруда відреставрована.
 • Музей «Картинна галерея» діє в палаці Голіцина-Кеніга. Там можна ознайомитися з роботами митців, які в різні роки були учасниками тростянецьких живописних пленерів. Нині він налічує більше 100 полотен.
 • Краєзнавчий музей допоможе  дізнатися про історію Тростянця.
 • Алея закоханих із дерев’яними скульптурами, колонами та альтанкою.
 • Благовіщенська церква («Біла») – найстаріша культова будівля міста, яку спорудили в 1750 році у стилі раннього класицизму з елементами бароко.
 • Вознесенська («Червона») церква – ще одна окраса містечка. Її звели в 1913 році в модному на той час цегляному русько-візантійському стилі.
 • Урочище «Нескучне» – там розташувалися 3 озера і невеликий парк. Це улюблене місце відпочинку жителів і гостей містечка.
 • «Грот Німф» – споруда із плоских каменів, зведена до 100-річчя Полтавської битви. Із її купола в різні сторони розходяться 4 підземні ходи, які час від часу досліджують любителі екстриму.

тростянець

Цікаві факти

 • У палаці Голіцин часто приймав поважних гостей. Одним із них був Петро Чайковський. Кажуть, що саме в маєтку князя видатний композитор написав свій перший симфонічний твір – увертюру до драми «Гроза» Миколи Островського.
 • У парку, названому на честь композитора, розташований єдиний у світі пам’ятник Чайковському в повний зріст.
 • У цій же споруді діє другий в Україні Музей шоколаду (перший відкрили у Львові), який запрацював за підтримки компанії «Krafr Foods Ukraine». У ньому є зали «Корона», «Мілка» та «Якобз». Увазі відвідувачів представлені кілька сотень шоколадних фігурок, а також приватна колекція обгорток шоколаду, який виготовляли в Радянському Союзі.

Фестивалі

 • «Стара Фортеця» (27 – 28 червня 2015 року). Фестиваль середньовічної культури, який допоможе відчути атмосферу епохи давніх часів. У програмі фестивалю – турнір лучників, виступи музичних колективів, фаєр-шоу, конкурс костюмів, дегустація середньовічних напоїв, майстер класи з танців та інші цікаві заходи. Ціна квитка на 1 день для дорослого – 80 грн., для дитини – 50 грн.; на 2 дні для дорослого – 130 грн., для дитини – 80 грн.
 • Всеукраїнський рок-фестиваль «Схід- рок» (22 – 23 серпня 2015 року). У попередні роки його учасниками були гурти O.Torvald, ТАРТАК, Антитіла,  Фіолет, ТНМК, Ляпис Трубецкой та інші відомі вітчизняні й закордонні гурти.
 • Всеукраїнський сільський фестиваль мистецтв «Боромля» (остання декада серпня щороку, про дату прведення у 2015 році ще не відомо). Один із головних заходів фестивалю – Всеукраїнський конкурс на краще виконання творів про українське село, в якому беруть участь професійні виконавці і ансамблі, учні і студенти спеціальних навчальних закладів мистецтва і культури не лише України, а й Росії, Білорусі, Словенії, Болгарії, Німеччини, Франції та США.

тростянець

Як дістатися?

В Україні є понад 20 населених пунктів під назвою Тростянець. Аби потрапити на Слобожанщину, запам’ятайте назву станції «Смородине» – саме тут варто покинути потяг. Маршрут поїзда мусить пролягати через місто Суми (як і автобуса, до речі).

Задля зручності з різних міст України часто організовують спеціальні автобуси на фестивалі чи інші масштабні заходи, що відбуваються у Тростянці. Тому стежте за оголошеннями у спільнотах соцмереж.

Пересування містечком теж не проблема – міські маршрутки курсують і до Круглого двору, і до інших пам’ятних місць.

Де мешкати?

Любителі кемпінгу почуватимуться комфортно – місця для облаштування наметів точно вистачить усім.

Ті, кому наметові містечка не до вподоби, можуть зупинитися в місцевих готелях («Тростянець» і «Елегія»), ціни в яких досить демократичні.

Фото: соцмережі.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus