ТОП-20 професій майбутнього

future

Рейтинги професій майбутнього укладають чисельні видання; найґрунтовніші розробляють HR-агенції та дослідницькі інститути. «Студвей» пропонує ознайомитися з двома ТОП-20 професій майбутнього, складеними поважними компаніями, та проаналізувати загальні тенденції ринку праці.

Business Insider: прагматичний підхід

Business Insider — головний портал інсайдерських новин корпорацій, якому нема аналогів за стилем обробки інформації та оперативністю. Відомості на сайті публікуються з цікавими та гострими коментарями. У 2012 році, за даними Google Analytics, портал у місяць відвідували 20 мільйонів людей.

Останній ТОП-20 професій майбутнього портал склав у січні 2014, тож інформація достатньо свіжа. Insider свій рейтинг будує відповідно до того, наскільки добре професії будуть оплачуватись і як сильно ринок праці потребуватиме спеціалістів цих сфер у найближчі 10 років.

Insider пропонує свій ТОП-20:

20. Менеджери з будівництва.
19. Менеджери у сфері охорони здоров’я.
18. Представники з продажів.
17. Бухгалтери (не такі круті, як Accountants, але Bookkeepers).
16. Водії вантажівок, далекобійники.
15. Ліцензовані медсестри чи медбрати.
14. Прораби.
13. Аналітики, дослідники ринку та маркетологи.
12. Розробники софту/IT.
11. Адміністративний персонал.
10. Юристи.
9. Спеціалісти по роботі з деревом (будівельники, майстри, столярі).
8. Учителі початкової школи.
7. Аналітики комп’ютерних систем.
6. Аналітики управління/менеджменту.
5. Бухгалтери та аудитори.
4. Фізіологи та хірурги.
3. Розробники та «девелопери» софту/IT.
2. Загальні та операційні менеджери.
1. Дипломовані медсестри.

future

Всі професії, окрім бухгалтерів, адміністративного персоналу та спеціалістів по роботі з деревом, вимагають лише рівня бакалавра або технічної освіти, інші — вищої школи, а для хірургів і фізіологів необхідний докторський ступінь. Дипломованим медсестрам треба ступінь молодшого спеціаліста.

Тож світова тенденція підвищення поваги до технічної освіти і рівня бакалавра є цілком виправданою. Якщо батьки змушуватимуть вас вступати в магістратуру — покажіть їм цю статтю ;-)

З одного боку, рейтинг орієнтований на США, з іншого — тут врахована низка світових тенденцій. Те, як Insider розрізняє дипломованих і ліцензованих медсестер, не дуже зрозуміло, адже стосується американського законодавства та вимог до працевлаштування, однак причина такого попиту на медичних працівників дуже проста — кількість населення збільшується, можливості людей стежити за своїм здоров’ям теж.

У США зараз на ноги стає Obama Care — масштабна реформа страхування й охорони здоров’я, яка розширить доступ до кращих медичних послуг усім верствам суспільства. У цьому контексті лякає лише те, що українська система охорони здоров’я перебуває в абсурдному стані: з одного боку, є великий попит на лікарів (усім зрозуміло, що спеціалістів на особу не вистачає), а з іншого —всюди закривають лікарні та скорочують робочі місця. Якщо в нас буде реалізована «Стратегія-2020», надіємося, система охорони здоров’я перестане бути «фейково» безкоштовною і стане страховою та загальнодоступною.

medicine

Реклама

«Моєї професії ще не вигадали»

Відома дослідницька компанія Sparks & Honey формує ТОП-20 професій майбутнього щороку. Як не дивно, постійно щось у рейтингах, складених нею, змінюється.

Починають дослідники з невтішної новини — 60% професій, які будуть необхідні через 10 років, ще не вигадали. Друга шокуюча новина — ще 10 років тому кар’єра була «лінійною»: ти обирав якийсь напрямок і заданим маршрутом проходив усі сходинки.

Тепер усе змінилося: лінійна робота і довготривалі контракти не в тренді. Так, це трохи гірше впливає на кредитну історію (бо офісний працівник середньої ланки більш надійний клієнт ніж «айтішнік»-фрілансер), але це більше відповідає динаміці ринку праці, який не обіцяє такої ж «лінійності». Більша в ціні не відданість професії, а здатність навчатися та кардинально змінювати сферу діяльності.

Рейтинг Sparks & Honey значно футуристичніший за Insider і виглядає так:

20. Радник із продуктивності.
19. Персональний цифровий куратор (передбачається, що ринок додатків і цифрових послуг зросте настільки, що модерувати його зможе лише людина, тож така професія буде нам потрібна).
18. Мікробний «балансер» – тобто дієтолог, який водночас враховуватиме стан і вплив на екосистему.
17. Корпоративний «дизорганайзер» – людина, яка руйнуватиме корпоративні ієрархії для створення атмосфери, сприятливої інноваціям і стартапам.
16. Наставник – не просто вчитель, а той, хто надихатиме на пізнання.
15. Спекулятор на альтернативних валютах (на кшталт біткойн).
14. Міський вівчар або фермер – сільське господарство повернеться в міста.
13. Друкар на ЗD-принтері.
12. Цифровий менеджер зі смерті – людина, яка «підчищатиме» контент загиблих користувачів соцмереж.
11. Укладач особистих біографій.
10. Психотерапевт для інтернетозалежних.
9. Спеціаліст із «краудфаундінгу».
8. «Коуч» із культурних навичок.
7. Персональний тренер із фізичного здоров’я.
6. Творець відеореальності, спеціаліст у технологіях на зразок Google glass.
5. Радник для студентів із питань лайфхаків.
4. Консультант із приватності (консультуватиме стосовно того, як захищати свої персональні дані, акаунт у соцмережах тощо).
3. «Коуч» із поведінки та публічних виступів у Skype.
2. Агент «мемів».
1. Водій дронів/безпілотників.

Звісно, такий список професій потребує відповідного суспільства — постпостіндустріального, де більшу частину роботи виконують машини, а люди – просто схиблені егоїсти, зосереджені на собі та заглиблені у віртуальну реальність. Є в ньому і дещо від антиутопії віртуальних світів, позитив — у підвищенні уваги до культури та особистості.

future

Варіант «Песимістичного троля»

Для більшого контрасту з таким футуристичним рейтингом, який виходить із ідеального стану розвитку технологій, наведемо трохи гіперболізований ТОП професій, які будуть потрібні країні, якщо все буде йти, як зараз.

10. Тлумач — людина, яка допомагатиме громадянам однієї країни краще розуміти один одного та не сваритися.
9. Будівельник – відбудовуватиме зруйновану країну після чергової «Руїни».
8. Сапер – розміновуватиме території, вражені війною.
7. Медичний працівник – рятуватиме наші життя.
6. Еколог – піклуватиметься про природу, яку ми нещадно руйнуємо.
5. Охоронець – може статися так, що держава зволікатиме з реформою МВС і населення втратить залишки довіри до силових структур, тож популярності набуватимуть приватні охоронні агенції.
4. Професійний борець із корупцією – підприємства, державні установи та громадянські інституції найматимуть спеціалістів із виявлення та винищення корупціонерів.
3. Людина, яка вибиратиме штучну їжу – з таким підвищенням цін, падінням економіки та розвитком біохімії штучне харчування не видається неприємним.
2. Спеціаліст із переробки сміття в енергію – це звісно, майже те ж, як мріяти про переробку пилу в гроші, але якась диво-технологія нам вкрай необхідна.
1. Волонтер – судячи з усього, волонтер стане професією, бо тільки за його участі в країні щось робиться ефективно. Волонтерам завдячуємо, мабуть, самим фактом, що Україна лишилася собою.

«Песимістичний троль» не бачить шансів скоро закінчити війну та рушійних зсувів у реформуванні країни, та працювати все одно треба. Надія – на відповідь, яку йому дають науковці, що зосереджують увагу на тенденціях економіки, яка навіть в умовах війни кориться лише ринковим законам.

future

Ринок праці та економічні умови

Ми вже казали, що на популярність професій безпосередньо впливає демографія та економіка: кількість населення, тривалість і якість життя, розвиток технологій, соціальних і політичних інститутів, міграційні процеси.

Глобальна економіка одразу і нагорода, і покарання. Це і великий світовий ринок праці, де кожен може зайняти цікаву нішу. Та одночасно глобальна економіка це підвищення ризиків, темпів і конкуренції. За кращі робочі місця все важче і важче боротися, від нас вимагаються кращих і різнобічних навичок.

Вихід із непростої ситуації пропонує дослідниця Дебора Якобс: увесь секрет не в тому, що треба боятися зростання рівня безробіття чи шукати формулу структури ринку майбутнього, а в тому, що необхідно самому творити собі робоче місце. Мова, звісно, про підприємництво — кожен із нас є споживачем товарів і послуг. Стратегія — зроби цінність сам із себе, зроби свої навички товарами — і матимеш професію, яка нікуди не подінеться, бо ти сам створив попит на неї.

Дебора присвятила декілька своїх досліджень питанню того, що робити людям, які раптом опинилися без роботи. Особливо активно вона просуває ідею роботи на себе та роботи в домашніх умовах. Віддалений офіс набуває все більшої популярності і дозволяє нам одночасно бути і програмістами, і бухгалтерами, і перекладачами. Окрім цього, частка таких професій збільшуватиметься через збільшення кількості випускників вищих навчальних закладів. Ми бачили, що ТОП-професії американських видань не потребують вищої кваліфікації, а випускники ВНЗ теж не дуже хочуть змінювати фах на таксиста чи водія-далекобійника.

У цілому певна переоцінка економічних умов і ринку праці відбулася після 2008 — світової економічної кризи. Тоді роботодавці пішли жорстким шляхом: на одну особу  – більше роботи, а інші — змінюйте кваліфікацію. На противагу такому шляху вирішення пропонували й гуманніший підхід – поділ праці (щоб усі заробляли трохи менше, але працювали не по 8, а по 4 години в день, аби роботи вистачило на всіх).

Російські дослідники з Вищої школи економіки пропонують такі тенденції:

  • зростання ролі жінок у трудових відносинах, переорієнтація ринку на потреби жінок, які стануть більш активними покупцями та рушіями економічних процесів;
  • додаткова вартість збільшуватиметься завдяки «індивідуальності» та «привабливості» продукту;
  • технічні спеціальності вимагатимуть більшої кваліфікації, але найбільш престижними будуть професії, які утворюються на межі гуманітарного та технічних світів.

Висновок із наших рейтингів мало допоможе майбутнім абітурієнтам, які, можливо, хотіли би прочитати, в яку освіту варто інвестувати. Підтверджується загальновідома тенденція до підвищення інтересу до ІТ-спеціалістів, цікаві ідеї про напрямки зростання ринку послуг і сфери охорони здоров’я, але, як бачимо, світ надто швидко змінюється, аби щось нам гарантувати. Тому єдиною константою лишається наша працьовитість, креативність і здатність приймати виклики життя.

Фото: php-cat.com, 9net.ru, abali.ru, e-kin.livejournal.com.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus