The Question: найцікавіші відповіді тижня

На ресурсі The Question інтернет-користувачі залишають запитання про світ та суспільство, а спеціалісти належної галузі відповідають на них. Щонеділі «Студвей» обирає найцікавіші відгуки, що з’явилися на сайті за тиждень, та розповідає про них.

cola

Що шкідливіше: Coca-Cola, Pepsi, Fanta, Sprite, Mirinda, 7 Up, холодний чай Nestea чи Lipton?

По-перше, давайте домовимося, що словосполучення «хімічна речовина» відноситься взагалі до всього: в апельсиновому фреші набір хімічних речовин різноманітніший, ніж у «Фанті».

По-друге, давайте згадаємо цитату з Парацельса: отрута визначається дозою. Якщо випивати по 2 літри коли або апельсинового лимонаду кожен день, то мінімальні відмінності в токсикології стають незначними.

Дійсно, концентрація цукру в усіх вищезгаданих напоях висока. Але в них також є кислоти, барвники та консерванти. Що з цього небезпечніше для вас особисто – питання суто індивідуальне і залежить від анамнезу. При цьому не варто забувати, що знаменитий принцип Парацельса діє і у зворотний бік: якщо вживати сильногазовані напої без особливого ентузіазму, нічого страшного не трапиться (зрозуміло, в тому випадку, коли у вас особисто немає прямих лікарських протипоказань – профілактичних або пов’язаних із конкретних діагнозом).

слова

Реклама

Що таке семантика слів?

Віллард Куайн на лекціях любив розповідати одну історію.

У далекій-далекій країні йдуть по глибоких джунглях польовий біолог і його тубілець-провідник. Біолог ні слова не знає мовою провідника, провідник – мовою біолога. У цей момент з кущів стрімко вискакує «щось», і на повному ходу тікає в якісь інші кущі. Провідник вказує пальцем у напрямку цього «щось», і кричить: «Гавага!»

Так от, семантика – це те, що подумав у цей момент біолог: переклав він незнайоме слово як назву тварини, команду якоїсь дії, місцеву лайку або щось, що зовсім не стосувалося ситуації. Це також те, як голова біолога розставляє ці припущення за ймовірністю. Іншими словами, це не просто значення слів, а те, як ми трактуємо значення слів у динаміці живої мови: коли воно вимовляється, як воно вимовляється, і найголовніше – навіщо воно вимовляється.

 лід

Чому працівникам у Антарктиді видаляють зуб мудрості та апендицит?

Насправді, причина проста і банальна. Антарктида сама по собі знаходиться далеко – це самостійний материк, – і станції на ній також віддалені один від одного. Не кожна станція має необхідне оснащення і хірурга з відповідною підготовкою у штаті. Тож якщо апендицит застане зненацька, це буде серйозною небезпекою здоров’ю та життю пацієнта. А відбувається це, як правило, раптово.

Зуби мудрості теж можуть зробити дуже неприємний сюрприз. Так, якщо «вісімка» почне упиратися в сусідній зуб занадто сильно, це може призвести як до її зсуву, так і до пошкодження зуба або його сусіда. В обох випадках є ризик запалення з непередбачуваними в умовах полярної експедиції наслідками.

Від усього, звичайно ж, застерегтися неможливо, але від таких відкладених неприємностей можна убезпечитися, мінімізувавши загрозу життю людини і уникнувши можливого виведення з ладу цінного співробітника.

SplitShire-3037

Як можна вижити в цьому екзистенціальному світі, не розуміючи власного існування?

З погляду екзистенціальної філософії, ваше існування абсолютно безпричинне, воно не є необхідністю і тому було б колосальною помилкою стверджувати, що, існуючи, ви маєте право на це.

За Сартром, всі ми приречені на свободу. Людська мораль – похідна від нашої здатності робити вибір; остання, у свою чергу, походить від Абсолютної Свободи, яка дозволяє людині вибирати подальший хід власного життя. Свобода, представлена ​​ще Іммануїлом Кантом, на практиці виявляється марною, адже світ байдужий до всіх наших починань, і, більше того, стає важким тягарем для людини.

При цьому Свобода – обов’язкова умова людської сутності, бо, втративши її, людина перетворюється на Ніщо. Екзистенціалізм – це справжній гуманізм, стверджує Сартр, тому що ефективна реалізація відбувається не шляхом занурення в себе, а через пошук мети поза собою. Ключ до Свободи – справжня творчість.

муха

Чому мухи частіше сідають на людей, а не на інші предмети в обмеженому просторі?

Мухи орієнтуються на запах, людина ж, як чисто вона не буде вимита, пахне для мух набагато смачніше, ніж стіна зі шпалерами, тому що потові і сальні залози працюють завжди. Ротовий апарат мухи влаштований таким чином, що для живлення їй потрібна рідка їжа. Повзаючи по предметах, вона прикладає до них свій хоботок, змочує поверхню в слині і затягує все це в себе, таким чином харчуючись. Повзаючи по людині, муха обробляє шкіру слиною, розчиняє сальний секрет, мікрокраплі поту, в яких містяться солі фосфорної кислоти, солі калію і кальцію, продукти білкового обміну (сечова кислота, аміак, сечовина і молочна кислота, деякі амінокислоти), адже це для мух справжні смаколики.

вікно

Яку послідовність з точки зору психології обрати при показі 3-х проектів начальнику, якщо один незадовільний, інший хороший і третій відмінний?

У когнітивній психології існує явище, яке називається ефектом краю. Суть його полягає в тому, що за будь-якого позиціонування елементів спрацьовують два механізми пам’яті: ефект первинності і ефект нещодавності. Інакше кажучи, западають у пам’ять ті позиції, які були на початку і в кінці. У середині ж основна частина позицій вимивається інтерференцією (забування впливають один на одного за рахунок обмеженості ресурсів уваги).

Тоє краще розташувати незадовільний проект в середині, а інші два розмістити на початку і в кінці, який і де саме – на ваш розсуд. Варто додати, що це одне з небагатьох явищ у психології, вивчене ідеально. Тож можете бути цілком впевнені у хорошому результаті.

ckjdf

Західна англомовна академічна спільнота так само негативно ставиться до англомовної Вікіпедії?

З мого особистого досвіду, викладачі соціальних наук в американських університетах забороняють посилання на Вікіпедію у студентських есе. Більш того, деякі викладачі забороняють так само посилання на будь-які інтернет-джерела та енциклопедії, якщо це не є крайньою необхідністю (наприклад, якщо стаття в енциклопедії написана відомим вченим і більше ніде не публікувалася). У залік йдуть тільки оригінальні статті та книги. Обґрунтування зрозуміле: Вікіпедії повністю довіряти не можна, оскільки джерела відомостей, які там містяться, можуть бути або невідомі, або сумнівні, до того ж, статті у Вікіпедії не пройшли повноцінну наукову перевірку, яку забезпечують «нормальні» видавництва і редакції журналів.

З одного боку, в цьому є деяка частка наукового снобізму, коли сказане неспеціалістом (при цьому не варто забувати, що автори Вікіпедії бувають цілком собі навіть фахівцями) спочатку сприймається більш критично, ніж сказане колегою. З іншого, вчені за багато століть виробили певну працюючу систему взаємної перевірки і взаємної довіри, відмовлятися від якої немає сенсу. Одним із принципів цієї системи є авторська відповідальність за опубліковану інформацію, а у випадку інтернет-джерел ідентифікація автора стає проблемою. Якщо ж говорити не про студентські есе, а про наукові доповіді, статті і монографії, то, наскільки мені відомо, на Заході цитування Вікіпедії вченими припустиме виключно з дослідницькою метою.

один вдома

Який найогидніший звичай народів світу в історії людства?

Мабуть, варто визнати найогиднішим звичаєм усіх часів і народів ендоканнібалізм – ритуальне поїдання плоті померлих родичів, яке в минулому було поширене, наприклад, у деяких племен Нової Гвінеї.

Зазвичай вид мертвого людського тіла викликає у людей природні емоції страху (уникнення смерті) і відрази (уникнення зараження). За свідченнями антропологів, аборигени Нової Гвінеї в момент вчинення ендоканнібалічного ритуалу демонструють ознаки біологічної відрази, однак, пригнічують її.

Поїдання плоті померлих родичів, судячи з усього, пов’язане з уявленнями про переродження – «похований» таким чином родич повинен буде народитися знову. Однак навіть не дивлячись на це, можна припустити, що такий звичай навряд чи викличе терпиме ставлення у представника будь-якої іншої культури.

Відомо, що навіть люди з новогвінейських племен, що живуть по сусідству з цими племенами, вважають ці звичаї огидними і говорять про цих людей зі страхом і відразою. Спробуйте уявити, що ви дізналися щось подібне про свого сусіда!

Отже, ендоканнібалізм – найогидніший звичай народів світу у відомій нам історії людства, оскільки він суперечить цілому ряду як біологічних (контакт із людським трупом, поїдання представника свого виду, порушення цілісності людського тіла тощо), так і відносно універсальних моральних заборон.

кіт

Чому вночі клацають меблі та побутова техніка?

Вночі температура повітря знижується і об’єми предметів зменшуються. Ті деталі, що зроблені з металів та інших матеріалів з високим коефіцієнтом температурного розширення, стискаються сильніше, натомість дерево і пластик «гуляють» менше.

У місцях стиків накопичується напруга, яка вивільняється стрибкоподібно. Так само напруга в земній корі накопичується роками, щоб вивільнитися за лічені секунди під час землетрусу. У результаті ви чуєте клацання або хрускіт.

Тріщать також матеріали будинків – наприклад, звук «металевої кулі, що котиться по стелі», на який скаржаться жителі панельних багатоповерхівок – це якраз звук від мікрорухів і тертя панелей стін.

Фото: stock-up.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus