Тартуський університет: Європейська освіта зі стипендією

tartu

Розповідаємо про те, як податися на стипендію і чого очікувати від навчання в Тартуському університеті

Тимчасом як ти мрієш про навчання в Америці чи Великій Британії, можна недооцінювати або й не знати про інші «приховані скарби» Європи – університети з якісною освітою та реальнішими шансами на вступ. Студвей зібрав інсайди про один із таких – Тартуський університет (University of Tartu) – і відповідає на запитання українських студентів. Включаючи й те, як навчатися там безкоштовно.


Чому саме Тарту?

Для початку подивімося на кілька важливих цифр про Тарту і Тартуський університет.

  • Тарту – це майже 50 км2 площі. Простіше кажучи, у Київ умістилося б сімнадцять таких Тарту, а у Львів – майже чотири. Водночас це друге за величиною місто Естонії.
  • Населення Тарту – це майже 100 тисяч жителів, серед яких 13 тисяч – студенти Тартуського університету.
  • Тартуський університет заснований у 1632 році (у той самий рік, коли й Києво-Могилянська академія почала діяти як перший заклад вищої освіти в Україні) і входить до 1,2% найкращих університетів світу та посідає 301 місце в цьому списку.

Про що говорять ці сухі дані українському абітурієнтові?

Насамперед, про те, що Тарту – це справді невелике місто. Цей факт однозначно потрібно враховувати при вступі, але він не має відлякувати, навіть якщо ти звик до розлогого Києва і трьох ліній метро. Оскільки це студентське місто, а Тартуський університет – це його візитівка, естонці витрачають багато ресурсів, щоб інтегрувати студентів у життя міста, нехай навіть на один чи кілька років, і зробити його максимально комфортним для них. Тому в Тарту завжди є з ким пройтися половиною тартуських пабів за ніч, де можна безкоштовно подивитися старе (або не дуже) кіно на великому екрані та на яку тематичну вечірку піти після робочого тижня. Оскільки кожен сьомий резидент міста навчається в Тартуському університеті, знайти однодумців або приєднатися до знайомих на будь-якій події буде просто.

Стабільно високий рейтинг університету свідчить про якість навчання. Не дарма Тарту також вважається культурною, політичною та інтелектуальною столицею Естонії.


Яка вартість навчання і проживання?

Освіта в Тартуському університеті відносно недорога. Так, семестр на гуманітарному факультеті обійдеться у 2000 євро, на соціологічних науках – 1900 євро, на IT – від 2250 до 4500 євро, а на медицині – 6000 євро. Якщо ти вже мав досвід пошуку програм за кордоном, то знаєш, що часто семестр у європейському або американському виші обійдеться у два, три, а то й у десять разів дорожче.

Але приємним бонусом є те, що безкоштовне навчання – це цілком реальний варіант. Естонський уряд виділяє кошти на стипендії (Tuition-waiver scholarships), які повністю покривають навчання на англомовних програмах будь-якого рівня – бакалаврські, магістерські та PhD програми. Такі стипендії доступні майже на всіх спеціальностях, і їхня кількість відрізняється залежно від програми. Проте шанс повністю покрити своє навчання досить реальний. Так, наприклад, на програмі семіотики стипендію може отримати восьмеро людей із п’ятнадцяти, а на Демократії та управлінні – тринадцять із п’ятнадцяти. Крім того, за високий рейтинг при вступі або після закінчення семестру можна додатково виграти щомісячну стипендію на проживання.

Ще однією перевагою для українського студента є і те, що Естонія вважається однією з недорогих держав Європи, при цьому життя у цій країні комфортне, а більшість бюрократичних процесів уже давно діджиталізовані.

Проживання в гуртожитку обійдеться у 80-120 євро (залежно від сезону), кімната або квартира – 200-400 євро, а харчування – не більше 200-300 євро на місяць. Через те, що місто невелике, на громадському транспорті часто їздити не доводиться, а поїздка на таксі естонського стартапу Bolt може обійтися навіть дешевше, ніж проїзд у громадському транспорті деяких інших європейських країн.


Вступ до університету і як податися на стипендію?

Більшість українських студентів, з якими доводилося спілкуватися, відзначають, що процес подачі до Тартуського університету був досить простий і зрозумілий. Насамперед, для отримання стипендії немає окремої подачі. Це означає, що стипендії автоматично назначають тим студентам, які стоять вище в рейтингу за результатами вступу. Так само номінують і на стипендії, що виплачуються щомісячно. Найкращим студентам, які в топі рейтингу (1-2 і більше, залежно від програми), автоматично присвоюють стипендію.

По-друге, в Тарту вимагають пакет документів навіть менший за стандартний. Наприклад, їм не потрібен рекомендаційний лист від викладача чи колишнього роботодавця. Весь процес подачі – це заповнення онлайн-форми, мотиваційний лист (інколи додаткове есе або інше завдання, специфічне для тієї чи іншої спеціальності), підтвердження знання англійської мови, на деяких спеціальностях це також співбесіда.

Підтвердження стипендії приходить разом із листом, у якому повідомляється, що тебе прийняли на програму, або пізніше, коли хтось відмовиться. Тому відмовлятися від місця, навіть платного, одразу не варто.

Якщо не пощастило зі щомісячною стипендією, можна після вступу подаватися на інші гранти – їх університет та уряд виділяє достатньо, щоб отримати хоча б одну з них


Як щодо роботи під час навчання?

Посвідка на проживання в Естонії дозволяє офіційне працевлаштування, для цього не потрібно подаватися на окремий вид посвідки. Проте, як і в інших країнах, отримати роботу без знання місцевої мови складно. Водночас знання англійської та російської буде перевагою. У випадку з Тарту потрібно ще врахувати невелику кількість населення і велику кількість студентів, що робить ринок праці конкурентним, а процес подачі – жорстким.

Але є і гарні новини:

  • в Естонії багато можливостей для IT-спеціалістів, адже ця держава вважається цифровим лідером Європи;
  • Тартуський університет співпрацює з різними інституціями та організаціями і постійно оновлює інформацію щодо стажувань у них. Таким чином, ти маєш доступ до роботодавців твоєї галузі, які до того ж зацікавлені в студентах із твого університету, і знаєш про їхні вакансії. Це один із найкращих варіантів отримати пізніше роботу в Естонії, ще й у своїй галузі.

Окрім цього, університет пропонує приєднатися до студентської колегії, International Students Ambassadors та різних студентських організацій залежно від уподобань. Там можна волонтерити, працювати над створенням проєктів, організацією подій та розбудовувати коло спілкування з іноземними студентами й естонцями.


Чим зайнятися в Тарту і куди подіти себе на вихідні?

Естонці говорять, що Естонію потрібно досліджувати не в містах, а на природі. Справді, природа в цій країні, здається, ніби неторкнута. Її можна знайти і в самому місті, і виїхавши недалеко з нього (знову ж таки, невеликі розміри країни – у цьому випадку перевага), а в дорозі кудись можна побачити туманні осінні або лапландські зимові пейзажі з Pinterest, а коли пощастить – навіть оленів. Тому, коли настають вихідні, а погода дозволяє, відправляйся в похід на болота (до речі, на думку самих естонців, це є «the most Estonian thing»).

Якщо не хочеться виїжджати з міста, відправляйся в один із хіпстерських барів із крафтовим пивом і веганською їжею або шукай події (ігри, перегляд фільму, культурний вечір тощо), які організовують студентські спільноти.

А якщо ти інтроверт і в п’ятницю обираєш перегляд улюбленого серіалу в домашній атмосфері, тоді Естонія – це точно твій вибір.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus