«Тагліт»: досліди єврейську культуру в безкоштовній подорожі до Ізраїлю

Taglit 2

«Тагліт» – це освітній проєкт, який реалізується по всьому світу. Ця програма розрахована на молодь із єврейським корінням. Завдяки проєкту люди знайомляться з історією та культурою Ізраїлю в безкоштовній 10-денній поїздці.

Подорож до Ізраїлю є подарунком від ізраїльської влади та світових єврейських громад. Протягом 10 днів молоді люди долають шлях із Півночі до Півдня країни, відвідуючи історичні місця та пам’ятки. У такий спосіб вони бачать життя Ізраїлю з різних сторін: від Стіни плачу до тель-авівських барів. Так євреям у діаспорі показують, як розвивається країна і чим живуть місцеві.

Ідея цієї програми досить цікава. Та й взагалі звучить дуже класно: маєш єврейське коріння – гайда в безкоштовну поїздку! Але не все так просто. До кандидатів є певні вимоги, за якими відбувається відбір.

Хто може подати заявку?

Вимоги не надто складні:

  • Вік від 18 до 32 років.
  • Закінчена середня освіта.
  • Ця поїздка від проєкту для тебе перша.
  • Єврейське коріння.


Якщо з трьома першими пунктами все ясно, то останній потрібно пояснити. Учасник має бути євреєм як мінімум на чверть. Тобто у твоїй родині бабуся або дідусь мають бути єврейського походження. Згодом тобі треба буде підтвердити це документально: свідоцтва про народження, про шлюб, військові квитки та будинкові книги. 


Реклама

Як подати заявку?

Тобі потрібно перейти на сайт проєкту і зареєструватися. Анкета невелика: ім’я та прізвище, контактний номер, електронна пошта, дата народження та місто проживання.

За декілька місяців тобі подзвонить координатор. Він спитає, на який сезон ти б хотів(-ла) потрапити до програми, а також скине тобі велику анкету. Вона складається з декількох частин. Тут є запитання про тебе: де ти вчишся, хто твої батьки тощо. Потім запитання про єврейське походження: чи вважаєш ти себе іудеєм, чи приймав(-ла) ґіюр (прийняття іудаїзму. – Ред.), чи був(-ла) раніше в Ізраїлі та в програмі «Тагліт».

До анкети ти маєш прикріпити потрібні документи: підтвердження твого походження та паспортні дані. Також потрібно заповнити генеалогічне дерево. Ближче до поїздки ти маєш надіслати інформацію про медичне страхування та довідку про стан здоров’я.

Також тобі потрібно буде внести депозит у розмірі 50 доларів. Якщо під час поїздки ти будеш дотримуватися правил, не порушувати графіка та просто нікуди не вляпаєшся, то після програми тобі повернуть ці гроші. Сума невелика, але якщо щось станеться – ти залишишся без неї.

Що далі?

У Києві влаштовують зустріч, де вирішують організаційні моменти. Виліт до Ізраїлю – зі столичного аеропорту «Бориспіль». Згодом до вас приєднаються учасники з інших країн.

Будь готовий(-а) до того, що на вильоті та прибутті тебе будуть допитувати: про твої поїздки за кордон, про віросповідання, узагалі будь-що. Якщо ти був(-ла) у Туреччині, будь готовий(-а) до запитання про назву готелю, де ти жив(-ла) і т. д.

Як проходить поїздка?

Нещодавно завершилася програма весняного «Тагліту». Одна з учасниць поділилася з нами про те, у яких умовах проходить подорож і що цікавого показують молоді.

«Оскільки мета проєкту – ознайомити нас з Ізраїлем, то нас возили до історичних місць і проводили екскурсії. Наприкінці дня – заняття: була лекція про геополітику, розповідали про Шабат (сьомий день тижня, коли потрібно утриматися від роботи. – Ред.) і про Катастрофу, тобто Голокост. Ми говорили про власне коріння, ділилися, наскільки ми підтримуємо звичаї, і розповідали про сумну історію наших предків. Були ще «питання–відповідь» з ортодоксом із Москви, що репатріювався до Ізраїлю (тобто повернувся на батьківщину). Він потім влаштував нам концерт із нігунами – єврейськими піснями без слів.

Ми відвідували міста Яффа, Цфат та Зіхрон-Яаков. В останньому прогулялися ботанічним садом. Хайфу (третє за величиною місто в країні. – Ред.) ми лише трошки оглянули, а також погуляли в Тель-Авіві. Ну і, звичайно, Єрусалим. Нас знайомили як зі світовим іудаїзмом, так і з власне утворенням Ізраїлю. Тому коли ми були в Єрусалимі, то відвідували тільки «єврейські точки». Тут нам показали саме місто, історичний музей, Яд Вашем (національний меморіал Голокосту. – Ред.) і гору Герцля.

Вільний час ми мали тільки в курортному місті Ейлат. Але всього 2,5 години і на чітко окресленій території.

Із цікавих точок ми побачили общинне поселення Кесарію та його археологічні розкопки, а ще неймовірної краси гроти Рош-га-Нікра. Ми купалися в Мертвому та Червоному морі, до речі, останнє було досить холодне. А ще в нас була одна ніч в етно-бедуїнському парку.

Ми доторкнулися й до культури та традицій Ізраїлю. У Єрусалимі ми якраз потрапили на Шабат. А під час нашої подорожі був тиждень Пуріма (єврейське свято, установлене на згадку про порятунок перських євреїв. – Ред.). Ми особливо не святкували, хіба що я взяла собі до кави «вухо Амана» – це такий святковий смаколик, як пиріжок із начинкою. У нашу останню ніч ми бачили ряджене населення, навіть в аеропорту люди були в костюмах. 

Щодо умов проживання, харчування і т. д., то все було чудово, враховуючи, що поїздка безкоштовна. Подорожували ми в комфортному автобусі. Зазвичай зупинялися в хостелах, але селили нас по троє. А в Тель-Авіві ми жили в шикарному готелі.

Снідали та вечеряли ми зазвичай у готелях, а на обід усім видавали по карті. На рахунку було 45 шекелів, які можна витрачати на їжу в мережевих закладах, з якими співпрацює «Тагліт». Декілька разів ми ходили до ресторанів із національною кухнею».

Як часто відбуваються поїздки за програмою «Тагліт»?

За словами учасників програми, досить часто. Так паралельно з «київською» групою в подорож відправляється молодь із Харкова та Дніпра. Загалом влаштовують декілька поїздок на рік саме з України, але вони різні. Є для людей віком від 18 до 26, є для старших, до 32 років.

«Тагліт» – це прекрасна можливість для тебе дізнатися більше про культуру Ізраїлю. Тому, якщо ти підходиш під вимоги, хутчіш переходь на сайт і заповнюй анкету. Шалом!

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus