Що таке студентські профспілки та навіщо вони потрібні?

робота

А що ти уявляєш, коли чуєш про студентські профспілки? Збори 70-річних «учнів» в обшарпаних холодних аудиторіях, які раз на рік видають путівки, збирають гроші на квіти дівчатам і влаштовують КВК та конкурси краси?

Та справжні студпрофспілки створюють активності й допомагають захищати свої права. Ми відкриємо тобі очі.

Сама філософія існування профспілок − опозиція до адміністрації вишу. Іншими словами, клієнти закладів освіти гуртуються задля того, щоб нагадувати керівництву університету про певні зобов’язання перед студентами. В юридичному аспекті профспілки незалежні від зовнішніх впливів, бо нікому не підпорядковуються. Звучить чудово? Так. Але на практиці все виглядає інакше.

Профспілки беруть кошти з вашої кишені

По-перше, значна частина вітчизняних профспілок − вкрай бюрократизовані організації. В кожної з них є бюджет, що формується з членських внесків студентів. З цих грошей профспілкові функціонери отримують зарплатню, ці ж гроші витрачають на свою статутну діяльність.

Як розподіляють ці кошти? Замість відповіді наведемо один факт: об’єднаний профспілковий комітет Київського національного університету вже 28 років поспіль очолює одна й та ж людина. Цікаво, правда?

Але не поспішайте викликати поліцію: ймовірно, що у твоєму виші ситуація така сама – посада керівника профспілки є дуже привабливою з фінансової точки зору.

Колись дуже давно ти підписував(-ла) папірець, у якому погоджувався перераховувати один відсоток стипендії на користь профспілки. І звісно ж, ані ти, ані твої однокурсники не думаєте вимагати від університетських функціонерів звітності. Весь цей час ти й твої одногрупники займалися благодійністю і навіть не підозрювали про це. Хороші ви люди!

кабінет

Реклама

Як профспілки можуть заробляти?

Вони можуть відкривати підприємства: створити дешевий workspace в університеті, пральню в гуртожитку чи інтернет-провайдер, можуть оголошувати страйк, накладати вето на певні рішення адміністрації, лобіюючи інтереси студентів; виділяти кошти для студентських ініціатив. Скажіть чесно, чи багато важливих ініціатив започаткувала твоя профспілка?

Профспілка = студентське самоврядування?

Хоча Міністерство освіти часто наголошує, що студентське самоврядування та студентські профспілки – абсолютно різні організації (бо їх діяльність врегульовують абсолютно різні закони), профспілкові об’єднання студентів багато в чому дублюють функції ОСС. Зокрема, те, що стосується питань захисту прав студентів, відрахування, поселення й виселення з гуртожитків, забезпечення побуту й соціальної підтримки. Періодично через дублювання цих функцій виникають конфлікти між тими й іншими, а інколи ці органи співпрацюють. Як правило, статус їхніх стосунків залежить від того, як узгодили фінансові питання та визначили хід співпраці з адміністрацією.

Профспілки й адміністрація

Частина студентських профспілок більше лобіюють інтереси адміністрації, ніж студентів. У першу чергу це відбувається тому, що на відміну від інших студентських організацій, цю структуру можуть очолювати навіть випускники. І цим активно користуються.

Деякі голови студентських профспілок навчальних закладів вже «пересиділи» на своєму посту не одного ректора. Сталі стосунки в університеті вибудовуються на товариських принципах – не так часто можна побачити студентську профспілку, яка суперечитиме рішенню ректора. Тобто, мовою нашої вищої освіти, «профспілка проти адміністрації» звучить як «бджоли проти меду». На жаль.

конспект

Чому більшість профспілок не використовують свій потенціал?

«Старість не радість». Більшість профспілок очолюють літні люди, які відірвані від молодіжних тенденцій. Вони не дуже добре розуміють, що цікаво й потрібно студентам. І хоча вони влаштовують якісь заходи й виділяють кошти на студентські проекти, все це не те.

Необмежені терміни царювання. Період, протягом якого людина може займати певну посаду в профспілці, нічим не регулюється. Тобто одні й ті ж люди можуть знаходитись на одній посаді десятками років, постійно переобираючись на конференціях.

Паперові завали. Профспілкові організації отримують свій бюджет, співробітників, а отже мають суворо звітувати перед різними державними структурами за свої дії. Це віднімає купу часу й ресурсів. Зазвичай профспілки утримують на зарплатні як мінімум одного бухгалтера та юриста.

Усе так погано?

Ні, на щастя, в Україні існують якісні й незалежні студентські профспілки, і деякі з них очолюють студенти чи молоді викладачі. Незалежна студентська профспілка «Пряма дія» чи «Воля», наприклад. У Криму до 2014 року існувала потужна незалежна студентська профспілка «ЛСД».

олівці

Що робити, якщо ваша профспілка займається «чимось не тим»?

  • Брати участь у профспілкових зборах, піднімати там актуальні для студентів питання й реформувати профспілку зсередини. Цей шлях – для терплячих і наполегливих ентузіастів. Пам’ятаєте образ Малаєвої з фільму «Гараж», її безсмертну фразу «товариші, давайте жити відповідно до демократичних радянських принципів» і гомеричний сміх решти членів зборів? Будь готовим, на перших етапах ти почуватимешся так само.
  • Вимагати публічної звітності про використані коштів і прийняті рішення. Можливо, цей варіант у чомусь легший та ефективніший. За умови підзвітності й контролю корупційні піраміди профспілок загинуть самі. А спиляти гниле дерево і посадити нове – краще, ніж намагатися його «зцілити».
  • Вийти із профспілки. Радикально! Революційно! Зухвало!

Не забувайте:

Кожен має право на створення незалежної профспілки

Ніхто не може змусити вас вступити до профспілки

Ви можете вимагати від профспілки захисту своїх прав

Фото: stock-up.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus