Студентське братство Сумщини: гуртом і батька легше бити

тіщенко

Вони називають себе майданчиком для громадської еліти і не бояться бути провокаційними, розміщуючи білборди «Суми – місто бидла?». Не змушують захищати власні права, але завжди готові навчити, як зробити це ефективно. Що таке Студентське братство Сумщини і яких результатів можна досягти, діючи спільно, «Студвей» дізнався в голови цієї молодіжної організації Дмитра Тіщенко.

Як студентське обурення стало народженням СБС

«Громада може!» − документальний фільм із такою назвою з’явився у 2005 році. Ця стрічка розповідає про події студентської революції, реакцію на президентський наказ про об’єднання 3 університетів Сум: класичного, педагогічного й аграрного. Тоді незгодні з такими намірами студенти, аби відстояти незалежність власних вишів, ініціювали безліч протестних заходів, найяскравішим із яких став піший похід на Київ.

Врешті-решт наказ президента був скасований, а на хвилі розуміння студентами того, що свої права можна й потрібно захищати, виникло Студентське братство Сумщини – організація, яка вже протягом 10 років є «інкубатором» студентських лідерів, активістів і громадських діячів.

Реклама

Що таке Студентське братство Сумщини?

«Сьогодні члени організації, − розповідає Дмитро Тіщенко, голова СБС, − це представники абсолютно всіх університетів Сум і частини вищих навчальних закладів Сумської області. Студенти (переважно 2-3 курсу) із чіткою життєвою та громадянською позицією. Команда оновлюється буквально кожного місяця. Наразі офіційно наших членів більше 30, але «скелет» організації, що постійно працює, – близько 20 людей.

Усі, хто хоч трошечки поспілкувався з СБС, вже розуміють, що піти працювати десь в офісі з 9.00 до 18.00 – це тепер не для них. Кожна людина, яка провела більш-менш тривалий час в організації, продовжує далі займатися суспільно корисними справами».

Основні напрямки діяльності братства охоплюють соціальну, правозахисну та просвітницьку сфери. Про досягнення в кожній із них розповімо далі.

суми

«Бидлом бути модно»: боротьба з вандалізмом

«Серед найяскравіших соціальний акцій СБС, − зауважує Дмитро Тіщенко, − варто виділити проект із умовною назвою «Бидлом бути модно», мета його була досягнута навіть на 250 %.

Улітку 2013 року в Сумах було зафіксовано багато випадків вандалізму − зламані пам’ятники, розбиті вітрини, розмальовані стіни тощо. Ми розуміли, що викорінити вандалізм – нереально, проте можна підняти суспільний дискурс навколо цієї теми, змусити мешканців міста замислитись.

Ми обрали провокаційний підхід, розмістивши містом 5 білбордів із написом: «Суми – місто бидла?». До речі, білборди ми отримали безкоштовно через сумський виконком, який проголосував за рішення щодо соціальної реклами для боротьби з вандалізмом, навіть не поцікавившись макетами.

Я не знаю жодної сфери, яка на той час не розпочала нас засуджувати чи схвалювати. Погрожували навіть подати в суд за образу, проводили дискусійні круглі столи, де вирішували, як бути з цими білбордами. Досить жвава дискусія на цю тему тривала близько 2 місяців. Ми змусили людей про це говорити. Ще й досі, коли трапляються випадки вандалізму, одразу в усіх сумських спільнотах у мережах з’являються коментарі на зразок «о, правда, що білборди висіли», «Суми – це місто бидла, коли ми все це викорінимо?».

Правозахисна діяльність, або Рутина СБС

Випадки із запобіганням хабарництва у вишах, привернення уваги ЗМІ до подібних ситуацій складають щоденну діяльність братства. Наразі, наприклад, організація займається ситуацією в коледжі Сумської області, в якому на початку року збирають овочі зі студентів, аби потім було чим годувати в їдальні.

«Безпосередньо ми долучаємося до процесу захисту дуже рідко. Зазвичай надаємо людині всі необхідні ресурси, розповідаємо, як достукатися до журналістів, як правильно спілкуватися з адміністрацією вишу. Хоча є і акції прямої дії: як от у педагогічному університеті, коли студенти політехнічного допомогли не впустити в корпус новопризначеного ректора, зробивши живий ланцюг».

сбс

Навчитись головному: просвітницька робота

«Оскільки всіх захистити неможливо, в основі нашої організації лежить просвітницька діяльність. Ми не змушуємо нікого зі студентів відстоювати свої права. І навчимо це робити, якщо тільки вони самі цього хочуть».

СБС налічує 4 основних (регулярних) річних проекти. Восени – це тренінг для першокурсників, навесні – більш поглиблений проект для студентів, які бажають працювати в самоврядуванні, влітку – наметові табори, 20-40 людей із області, інтенсивне навчання.

«У квітні кожного року в нас відбувається Всеукраїнський форум студентського самоврядування, дуже масштабна подія, спрямована на обмін досвідом і навичками із захисту прав студентів, обговорення шляхів покращення якості освіти. У цьому році у форумі взяли участь 90 учасників із 19 регіонів.

Є багато маленьких проектів. Частенько до нас звертаються студенти, які відчувають, що їм необхідно «підкувати» себе в юридичному плані, розвинути лідерські навички. Наш волонтерський тренерський склад дозволяє провести подібні міні-тренінги безкоштовно».

Роби щось корисне, або зникнеш

За словами Дмитра Тіщенка, СБС допомагають місцеві владні структури. Вони зазвичай забезпечують потрібними ресурсами: приміщенням, канцелярією, харчуванням. Також організація має близько 10 постійних партнерів із різних сфер, потроху розгортає (продовжує, бо у нас давно вже це було, просто притихло) грантову діяльність.

«Уже більше року сумський Центр дозвілля молоді надає нам офіс для праці та проведення зібрань. Його директор так і каже: доки ви робите щось корисне, користуйтесь офісом, але як тільки ви почнете займатися якоюсь дурнею, ми віддамо його під більш потрібні справи».

Тож досвід цієї молодіжної організації доводить: аби існувати, варто постійно діяти. А дійсно ефективно діяти можна лише разом, об’єднавши власні зусилля.

Слідкувати за подальшими досягненнями, проектами й новинами братства чи дізнатися, як стати частиною його команди, можна на сайті організації.

Фото: соцмережі.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus