Студентська столиця: Харків VS Київ

студенти

Довгий час Харків називав себе студентською столицею України. Чи так це зараз?

Іноземні студенти

На жаль, актуальною статистики на поточний рік в повному обсязі жодне з офіційних джерел не надає. Проте за 2015/2016 більш-менш вимальовуються наступні дані. Кожен третій іноземний студент, який вибрав Україну для здобуття вищої освіти, вчиться в Харкові. Причому в Харкові сьогодні студентів із-за кордону в два рази більше, ніж в Києві.

На 2014/2015 навчальний рік: Найбільше іноземців навчається в ВНЗ Харкова – 20 925, Києва – 12 950 і Одеси – 6 972. Найбільша кількість студентів – з Азербайджану, Туркменістану та Індії. У топ-10 країн за походженням студентів входять також Нігерія, Марокко, Грузія, Йорданія, Ірак, Китай і Узбекистан.

Хотілося б додати – іноземних студентів могло б бути і більше, якби не кілька факторів:

 • бюрократична і, часто, корупційна схема отримання українських віз (Нігерія в цьому плані лідер);
 • імідж Харкова через близькість до фронту і криміногенність у зв’язку з цим. З останнім, завдяки системній роботі міжнародників (кожного на своєму рівні), вдалося зняти заборони на в’їзд у регіон, відкриваються нові рейси міжнародних перельотів, кількість іноземних делегацій збільшується з кожним місяцем у рази. Динаміка дуже обнадійлива.

Реклама

Українські студенти

Головне управління статистики в Києві підрахувало, що майже кожен четвертий студент в Україні отримує освіту в одному з вишів Києва (станом на 2015/2016 – для «чистоти» порівняння). Загальна кількість студентів київських ВНЗ у поточному навчальному році склала 365 400. У Харкові – 162 тис.

Якщо порівнювати за кількістю ВНЗ 3-4 рівня акредитації: Харків – 37, Київ – 71. Тепер дивимося на дані зі старту Незалежності України – Київ збільшив кількість вищих навчальних закладів практично в 2 рази, а Харків виріс аж на 1 ВНЗ.

Нещодавно вийшов один з найпрестижніших і шанованих рейтингів QS Best Student Cities 2017, який визначає привабливість, комфортність міста для отримання в ньому вищої освіти. Київ розділяє 97-е місце з французьким Ліллем і вперше потрапив у 100 кращих для студентів міст світу.

А Харків до рейтингу не ввійшов. Чому? Обговоримо далі. Ось, до речі, моя презентація щодо глобальних рейтингів міст, в яких Харків поки що не бере участь.

Що оцінює рейтинг?

Щоб місто розглядали для участі в рейтингу, необхідно відповідати лише двом вимогам – населення більше 250 000; не менше 2 місцевих університетів представлені в рейтингу QS World University Rankings. Харків з легкістю ці ступені бере – з населенням майже 1,5 мільйона і 2 університетами – учасниками рейтингу – ХНУ ім.В.Н.Каразіна та НТУ ХПІ. Київ у рейтингу представлений КНУ ім. Т. Г. Шевченка та НТУУ «КПІ». Тобто 1:1, де ж Харків поступився в показниках?

дівчина

Студентські міста оцінюються по 6 категоріям:

1) Престижність вищих навчальних закладів.

Максимальна позиція університету (представника міста) «перекладається» на бальну шкалу для оцінювання міста. Чим вище позиція, тим більше балів отримує місто в загальному заліку.

2) Студентство.

Тут логіка цікава. Розробники рейтингу вважають: чим більше студентів, а особливо іноземних, тим більш комфортне життя в місті. Також у розділі порівнюються співвідношення іноземних студентів до місцевих.

3) Привабливість.

Параметри цього показника більш ніж широкі:

 • Економіка міста, інфраструктура – загальний рівень життя, туристична привабливість.
 • Рівень безпеки – криміногенна ситуація, наявність «поганих» районів.
 • Екологія.
 • Корумпованість.
 • Студентська прихильність – доданий в 2017-му показник, заснований на опитуванні 18 000 студентів про їх «місто мрії» (тобто те, в якому вони хотіли б навчатися, якби могли обирати).

4) Активність роботодавців.

 • Позиція місцевих роботодавців, які оцінюють ВНЗ міста як такі, що здатні випускати кваліфікованих студентів.
 • Аналогічна оцінка, але з боку іноземних роботодавців.
 • Зайнятість молоді – з бази даних Світового банку про зайнятість молоді.

5) Доступність.

 • Плата за навчання.
 • Індекс Біг-Мака – фіксує рівень роздрібних цін у порівнянні з іншими містами.
 • Індекс IPad – порівнює ціни на IPad у різних країнах, що дає уявлення про вартість життя.
 • Індекс Mercer – оцінює вартість проживання.

6) Student View – Оцінка студентами.

 • Досвід студентів – критерій, заснований на оцінках студентами свого міста в восьми категоріях: терпимість, різноманітність, привітність, простота пересування, цінова доступність, нічне життя, можливості працевлаштування, культура і мистецтво.
 • Пересування після випуску – залежить від кількості студентів, які після навчання залишилися в місті або хоча б сказали, що хотіли б залишитися, якби була така можливість.

До чого я? Нам би хоч почати йти доріжкою розвитку за напрямками, які зачіпає рейтинг. Київ вже зробив впевнений крок в топ-100, сподіваюся, він продовжить розвивати цю тенденцію.

*Редакція «Студвею» не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за думку, яку висловлює автор.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus