Стипендія DAAD: до чого бути готовим

студент

Нещодавно в рамках спецпроекту «Студвею» про освіту в Німеччині ми розповідали про стипендію DAAD − грошову допомогу від Німецької Академічної Служби Обмінів, яка надає фінансову допомогу на навчання для здібних студентів. Тепер, коли ви розумієте її основні переваги та знаєте, як стати учасником програми, корисно буде послухати тих, хто вже випробував це на собі. Ми поговорили з Вікторією Хоменко, яка цього літа отримала стипендію DAAD, про те, як їй це вдалося та про що не можна забувати, заповнюючи документи.

Спробуй європейську освіту на смак

Одного літнього ранку, вкотре думаючи про омріяну Німеччину, я натрапила на цікаву програму від DAAD – літні курси німецької мови. Роздумуючи над тим, подаватися чи ні, без вагань обрала перше: 3 тижні в Німеччині – не такий вже і великий термін, але цього достатньо, щоб ознайомитися з німецькою культурою, стати повноправним студентом європейського ВНЗ і попрактикувати мову.

Брати участь у конкурсі можуть студенти бакалаврату й магістратури усіх спеціальностей, які закінчили принаймні 2 курс вишу та хочуть поглибити знання з німецької мови й літератури. Програма покриває вартість курсів, проживання, переїзд в обидва боки та страхування. «Це ж просто чудово!» – скажете ви. Так! І я з радістю можу це підтвердити.
Перше, що треба, − скласти тест. Він називається OnDaF і проводиться наприкінці жовтня чи на початку листопада. Тест безкоштовний, проте на нього потрібно зареєструватися. Зазвичай такі випробування проводяться на базі ВНЗ, у яких працюють лектори DAAD. Ознайомитися з переліком вишів, де можна скласти такий тест у вашому місті, можна тут.

аудитория

Реклама

На що звернути увагу, заповнюючи документи?

Звісно, одним тестом тут не обійтися, тому вирушаємо на інтернет-сторінку DAAD. Вона є дуже зручною, бо всю інформацію можна переглянути українською. Тут ви ознайомитеся з усіма вимогами до подання документів на отримання стипендії.

Заповнену онлайн-заяву треба роздрукувати та поставити на ній дату й підпис. Потім її вкладають у пакет документів. Ще потрібні 2 свіжі рекомендації від викладача, 1 з яких слід покласти окремо в білий конверт. Обов’язково поставте печатку деканату на рекомендаціях і на самому конверті. Також здійснюється переклад заліковки на німецьку мову з обов’язковим роз’ясненням системи оцінювання. Переклад можна відправляти незавіреним, але при цьому докласти копію оригіналу. І не забуваймо про мовний сертифікат!

Але найголовніше − це мотиваційний лист і вибір університету.

Обирати курси слід дуже уважно, адже DAAD покриває лише ті програми, в яких вартість курсів+проживання не перевищує €850. Інакше вам доведеться викласти гроші з власного гаманця. Для українських студентів є можливість обрати 2 університети, 1 із яких буде пріоритетним. Саме про те, чому ви хочете проходити курси в певному виші, і треба написати у мотиваційному листі. Раджу там не згадувати, як вам подобається Німеччина та чому ви так хочете поїхати до цієї країни, а зорієнтуватися на конкретних аспектах. Ось, наприклад, у своєму листі я писала, що бажані курси пропонують курс фонетики, що є особливо цінним для мене як майбутнього викладача німецької мови.

Не можу оминути той факт, що DAAD надає стипендії лише тим студентам, рівень німецької яких досягає В1 (згідно із Загальноєвропейськими рекомендаціями з мовної освіти). Хоча самі університети пропонують курси, починаючи з рівня А1. Якщо з німецькою не склалося, можна подаватися на англомовні програми. Їх значно менше, проте вони є.

кампусСклавши всі перераховані документи у конверт, можна сміливо йти на пошту. Надсилати заяви безпосередньо до DAAD у Бонні не треба. Документи пересилаються туди тільки після попереднього відбору представниками програми в Україні.

Із цього моменту ваші руки будуть перебувати у стані «фінгерс кроссд» і ви будете прокидатися серед ночі в довгому очікуванні. Як показує досвід, негативні відповіді приходять у лютому, декому потрібно почекати до травня місяця, проте воно того варте.

Якщо ж вам пощастило і ви отримали підтвердження про отримання стипендії, то невдовзі з вами зв’яжуться організатори курсів, які нададуть усю необхідну інформацію.

Які враження залишаються після програми?

Для мене це був просто неоціненний досвід, оскільки я вперше потрапила за кордон. Віра та підтримка близьких людей підбадьорювали мене впродовж всієї поїздки та періоду перебування в Німеччині. Протягом таких насичених 3 тижнів я не тільки відвідувала пари в Університеті Заарланду, а й познайомилася з цікавою молоддю із Бразилії, Венесуели, Мексики, Японії, Тайваню, Китаю, Польщі, Росії, Білорусі, Франції, Великобританії, Фінляндії, Карибських островів, Філіппін, Марокко, Італії та Іспанії. Культурний обмін, вечірки, кіновечори, заняття спортом, посиденьки за чаєм, захоплюючі пари зробили моє літо. Напевно, це були найкращі літні канікули в моєму житті. Про них я згадую кожного дня і буду про це розповідати своїм дітям та онукам.

Не гайте часу й використовуйте такі чудові можливості!

Фото: соцмережі.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus