Stipendium Hungaricum: твоє безкоштовне навчання в Угорщині

hungary

Розповідаємо про те, як податися і чого очікувати від стипендії на освіту в угорському виші

Stipendium Hungaricum Scholarship Programme дає можливість іноземним студентам покрити витрати на навчання в Угорщині. Програму фінансує Tempus Public Foundation, неприбуткова організація від угорського уряду.

«Студвей» знає, що ти маєш питання, тому ми підготували відповіді на ті, які найчастіше ставлять українські студенти.


Для кого стипендія?

Stipendium Hungaricum Scholarship Programme – це стипендійна програма, що фінансується угорською владою і дає можливість студентам, зокрема й українським, навчатися full-time на бакалаврських, магістерських і докторських програмах. Стипендія підійде студентам гуманітарних, соціологічних, технічних і медичних спеціальностей.

Можливе також покриття однорівневих магістерських програм медичного або технічного спрямування.


Що покриває стипендія?

Стипендія покриває не лише навчання в закладах вищої освіти, а й щомісячні витрати й проживання. Гроші за житло повернуть частково або в повному обсязі, це залежить від наявності вільних місць у гуртожитку й твого бажання там зупинятися.

Бакалаври й магістри можуть розраховувати на безкоштовний гуртожиток або виплату 125 € на проживання. Це менше, ніж середня ціна за оренду кімнати в Будапешті, яка становить 200 €. Також таким студентам нараховують щомісячну стипендію – 125 €. Докторанти, крім безкоштовного гуртожитку, отримують більше коштів – 430 €.

Крім того, ти можеш забути й про оплату медичного страхування та application fee.


Які документи потрібно підготувати і як їх подати?

Перелік потрібних документів стандартний: заповнена аплікаційна форма, мотиваційний лист, копія диплома чи транскрипт оцінок, підтвердження знання мови тощо. Поза тим, потрібно ще мати медичну довідку.

Пакет документів потрібно подати електронно й надіслати його роздрукований варіант до Міністерства освіти і науки України, адже саме там номінують учасників, яких потім обирають угорські університети. Ти можеш податися щонайбільше на три програми. Якщо тебе обрали, доведеться ще пройти інтерв’ю.

Дедлайном для подання заявок планують зробити 15 січня 2019 року, проте ця інформація не остаточна, тому слідкуй за оновленнями на сайті Stipendium Hungaricum Scholarship Programme.


Які університети Угорщини топові?

Semmelweis University – медичний університет у Будапешті, який був заснований 250 років тому. Кампуси вишу розкидані містом, серед них є як історичні будівлі, так і сучасні. Також студенти мають цілодобовий доступ до бібліотеки.

Eötvös Loránd University – університет у середмісті Будапешта майже з чотирьохсотлітньою історією. На його території є бар з алкоголем та андеграундна кав’ярня. Заклад освіти має статус дослідницького і пропонує великий вибір спеціальностей, тому майже напевно зможеш обрати цікавий для себе фах.

University of Pécs – університет із широким вибором спеціалізації: від мистецтва до бізнесу й менеджменту. ЗВО має солідну репутацію 650 років і досвід співпраці з іноземними студентами.

Nemzeti Közszolgálati Egyetem – університет державної служби, який особливо потішить любителів бібліотек на кшталт Центру Шептицького й комфортабельних гуртожитків на відстані однієї пісні в навушниках. Насправді ду-у-уже короткої пісні. Також на території студмістечка є парк з озером, тренажерні майданчики, доріжки для бігу, басейн і конюшня.


Чого очікувати від навчання в угорських вишах і життя в Угорщині?

Хоча різні особливості сприймаються індивідуально, можна виокремити 3 топові факти, підтверджені українськими студентами з програми Stipendium Hungaricum:
Навчатися легше й спокійніше, ніж у провідних українських університетах. Ніхто від тебе нічого не вимагає, якість твоєї освіти залежить від твоєї ж мотивації;
В університетах вільне відвідування лекцій, проте допускаються максимум три пропуски практичних занять для зарахування предмету;
Хоча життя в Угорщині дещо дорожче за життя в Україні, воно дешевше, ніж у більшості європейських країн, тому навіть невеликої стипендії вистачає на покриття базових витрат.


Про що мені краще знати до подання документів?

Потрібно зважати, що за правилами програми Stipendium Hungaricum учасники не можуть брати участі в довгострокових програмах мобільності, наприклад, Erasmus+ чи CEEPUS. Можливий варіант обміну на семестр – навчання у вишах країн-учасниць Stipendium Hungaricum Scholarship Programme.


А з роботою що?

Поєднувати роботу з навчанням в Угорщині досить просто, але слід врахувати, що найчастіше роботодавці вимагають знання угорської.

Втім, є кілька варіантів, які успішно практикують українські студенти: фриланс, викладання англійської в мовних школах чи в онлайн, оплачуване стажування в міжнародних компаніях. Тим більше, можна натрапити на вакансії в хостелах, де не лише не потрібно знати угорську, а й вітається володіння німецькою, французькою чи російською мовами.


Є лайфхаки на випадок, коли щось піде не так?

Є ще кілька моментів, про які варто знати. По-перше, в угорських вишах можна «заморозити» активний статус студента на семестр, а в цей час узяти участь в іншій програмі, яка не вимагає бути студентом. У такому разі ти втратиш стипендію, але тільки на час відпустки.

По-друге, тебе не зобов’яжуть повертати гроші, якщо виникне бажання покинути університет.

І по-третє, ця програма, як і всі інші, має свої нюанси (об’єктивні й суб’єктивні), проте є одна річ, яку повторюють усі іноземні студенти: твій досвід залежить лише від твого ставлення до реальності, яка тебе оточує. Можна кинути все й повернутися додому або ж, навпаки, знайти перспективи, які не були помітними в Україні. Варто спробувати пошукати!

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus