Стажування у Верховній Раді України – це можливо!

вру_стажування

Щороку понад 100 студентів та нещодавніх випускників вишів можуть спробувати власні сили у сферах державного управління та законотворення – і не де-небудь, а у Верховній Раді України. Про те, як взяти участь у конкурсі, перемогти та успішно пройти стажування, «Студвею» розповідає цьогорічна переможниця Ніка Бунзяк – випускниця факультету менеджменту Миколаївського національного аграрного університету. Дівчина є стипендіатом Президента України та програми «Завтра.UA» Фонду Віктора Пінчука, активною учасницею екологічних форумів «Climate Change Camp» і волонтером різних соціальних ініціатив.

«Програма стажування у Верховній Раді України та центральних органах виконавчої влади» надає можливість українським студентам та молодим фахівцям із права, політології, економіки й фінансів протягом 9 місяців стажуватися в підрозділах цих установ. Інтернів відбирають за результатами загальнонаціонального конкурсу. З 1995 року участь у змаганні беруть 80-100 осіб віком до 29 років. За 19 років існування проекту стажування пройшли 1400 молодих фахівців, а у 2014-2015 роках участь у ювілейній програмі взяв 101 інтерн.

Стажування дозволяє учасникам побачити діяльність органів державної влади зсередини, а самим установам – залучити до роботи найкращих студентів і випускників та сприяти кадровому оновленню. Інтерни можуть взяти безпосередню участь у законодавчому процесі й отримати досвід роботи в органах законодавчої та виконавчої влади.

Відбір здійснюється на конкурсній основі у 2 тури

Перший тур – конкурс анкет, які подаються до кінця липня поточного року. Оголошення про початок цьогорічного конкурсу буде розміщене на офіційному сайті Програми. Кожна анкета кодується, її розглядають 3 експерти, після цього здійснюється відбір півфіналістів (відповідно до рейтингу). Згодом анкети розкодовують і повідомляють результати конкурсантам.

Другий тур – індивідуальна співбесіда з півфіналістами та перевірка рівня володіння іноземними мовами – відбувається орієнтовно у вересні. Остаточний відбір учасників Програми здійснює Відбіркова комісія, до складу якої входять представники Апарату Верховної Ради України, Ліги інтернів Програми та фахівці у відповідних галузях знань.

Конкурс – приблизно 3-4 особи на місце

Є також резерв на випадок появи додаткових вакансій із комітетів або відмови когось із основних учасників. Це молодь з активною громадянською позицією, яка зсередини палає бажанням реалізувати щось корисне для своєї країни. Не можу навіть назвати нас суперниками, ми скоріше колеги.

ніка_бунзяк

Програма передбачає 2 форми стажування

«Повний робочий день» – повноцінна робота щодня з 9.00 до 18.00. Той, хто проживає за межами Києва та продовжує навчання в університеті, має право від’їжджати для складання іспитів зимової та літньої сесій. «Неповний робочий день» – форма участі для киян і студентів з інших міст, які навчаються в Києві. Такі інтерни зайняті у Програмі не менше, ніж 4 години щодня.

Надто розраховувати на стипендію програми не варто – її отримують не більше 20% інтернів.  Гуртожиток, яким на період стажування забезпечують інтернів з інших міст, теж доведеться оплачувати самостійно. Тому шукайте додаткові джерела доходів заздалегідь.

Усередині Ради варто готуватися до сюрпризів

Народний депутат може ввічливо спитати вас дозволу сісти поруч у їдальні, а помічник нардепа ледве не з ноги відкриватиме двері до кабінету, адже спочатку має увійти його гонор, а лише потім він сам. Кулуари Верховної Ради – гарненькі коридорчики, а в самій сесійній залі часто цокотять зубами від холоду. Тому передусім варто позбавитись ілюзії, що Верховна Рада слугує магічним місцем, де втілюються бажання. Це гарна, проте цілком звичайна будівля, де працюють такі ж люди, як і ми з вами. Чекати з килимовою доріжкою вас ніхто не буде. Програма дає можливість долучитися до робочого процесу Ради, а як ви проявите й реалізуєте себе – залежить лише від вас.

Чи справді є можливість доторкнутися до реальної законодавчої діяльності?

Залежно від того, в якому саме підрозділі стажується учасник, робочий процес варіюється від звичайної організаційно-технічної допомоги до (справді!) участі в законотворчому процесі. Окрім цього, інтерни зобов’язані виконувати різні доручення в межах підрозділу стажування, відвідувати зустрічі, навчальні семінари та тренінги, представляти Програму на публічних заходах і телебаченні, а щомісяця – подавати звіт про виконані завдання.

Перевагою Програми є те, що вона передбачає не лише роботу, а й зустрічі та семінари з народними депутатами, вітчизняними громадськими діячами, меценатами, науковцями. Також інтерни зможуть унікально провести дозвілля – побувати на екскурсії кулуарами парламенту чи відвідати Конституційний Суд України.

За статистикою, більшість учасників стажування продовжує кар’єру в різних державних інституціях, а майже ¼ учасників – у тій же Верховній Раді. Тож для тих, хто після закінчення університету планує робити державну кар’єру, це непростий, але результативний крок. Дуже просто знаходитися в зоні особистого комфорту, складніше – намагатися щось змінити. Участь у програмі – чудова можливість, по-перше, випробувати себе. По-друге, здобути дійсно безцінні знання, практичні навички, досвід і враження. По-третє, навчитися не шукати винних у ситуації, що нині склалася, не перекладати провину на інших, не знизувати плечима «а що я можу зробити без зв’язків та грошей», а вже зараз працювати на благо своєї країни.

Фото: Ніка Бунзяк.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

Реклама

comments powered by Disqus