Як стати щасливішим у 2017

дівчина

У американців є дуже цікава традиція – писати список бажань і планів на початку року, так званий New Year’s Resolution. Захоплена цією ідеєю, я теж кілька років поспіль складала довжелезні списки справ і побажань, які рідко виконувала, допоки мені до рук не потрапила книга Гретхен Рубін «The Happiness Project» («Проект Щастя»).

Авторка замислюється над тим, як зробити своє життя щасливішим завдяки приємним експериментам та новим звичкам протягом року. Ідея на перший погляд дуже проста і буденна, але від цього вона не стає менш важливою. Книга подарувала мені натхнення і мотивації пошукати в буднях щасливі моменти, які ми не помічаємо в метушні.

Отже, як щасливіше провести наступний рік?

1. Закрий очі на маленькі недоліки тих, кого любиш.

Пам’ятай, більшість неприємностей стаються випадково, через чиюсь неуважність або втому, і зовсім не тобі на зло. Намагайся не гніватися на близьких через маленькі незручності та побутові дрібниці. Якщо вже не вдалося уникнути сварки, пам’ятай, що за підрахунками вчених кривднику потрібно зробити хоча б 5 приємних речей, щоб підбадьорити ображену ним особу і остаточно помиритися з нею.

Реклама

2. Перестань очікувати, що тебе похвалять.

Якщо ти регулярно засмучуєшся через «невдячних» людей, задумайся, чи приносить тобі задоволення зроблене. Сьогодні я приготувала смачний обід, поскладала речі в шафі й упорядкувала численні сімейні фотографії. Це справді забрало багато мого часу та енергії. Але прочитавши книгу, я вперше усвідомила, наскільки приємними для мене були ці справи, адже вони не тільки приносили радість мені, але й тішили інших!

3. Започаткуй нову сімейну традицію.

Дослідження показали, що спільноти, члени яких практикують велику кількість звичаїв або ритуалів, існують набагато довше, і люди там згуртованіші. Таку ж тенденцію можна спостерігати і на прикладі сім’ї. Згадай, скільки радості приносять сімейні колядки за різдвяним столом, задування свічок на разом спеченому торті, похід у кіно кожної суботи або ж ранішнє ліплення вареників з бабусею. Цікавим є і те, що дотримання сімейних традицій культивує відчуття безпеки, приналежності та послідовності, що особливо важливо для розвитку соціальних навичок у дітей.

дружба

4. Спробуй щось нове!

Дослідники довели, що люди, які регулярно пробують щось нове, почувають себе набагато щасливішими. Як і автор книги, цього року я почала вести блог, і це мені надзвичайно сподобалося. Цікаво, що чим складніший виклик, тим більше позитиву принесе його успішне виконання.

5. Зроби особистий простір комфортнішим.

Неможливо переоцінити комфорт, який дарують нам новітні гаджети чи зручні меблі. Зараз так смішно згадувати, як я переконувала чоловіка, що мої потреби повністю задовольняє ноут-ветеран, а новий Макбук – просто нераціональна трата грошей. Через кілька місяців я вирішила завантажити на Drive фото зі старого комп’ютера. Ти навіть не уявляєш, як мене трусило, коли він змушував мене чекати по 10 секунд кожного разу, коли я відкривала вікно. Тепер розумію, наскільки більше нервів, часу та зусиль зберігаю, коли вмикаю новий комп’ютер.

Звісно, пункт не про те, що усім потрібен Макбук. А про те, як важливо задовольняти свої потреби, радувати зручними дрібницями і не тільки, дозволяти собі жити комфортніше.

6. Лягай спати раніше.

Вчені підрахували, що сьогодні середньостатистична людина спить лише 6,9 годин протягом робочого тижня, що на 20% менше, ніж століття тому. Доведено, що хронічне недосипання погіршує пам’ять, послаблює імунітет, порушує обмін речовин і підвищує рівень стресу, що, у свою чергу, не дає почуватися повністю щасливим. Найгірше те, що люди поступово звикають до постійного недосипання, тому часто не помічають, як перетворюються на в’ялих, забудькуватих пампушок.

7. Лови момент!

Я люблю зручно вмоститися в ліжку та мріяти, як відвідаю дощовий Лондон, нарешті отримаю права, висплюся… Чи коли моя малеча підросте, і я випробую сили у банджі-джампінгу. Але після прочитання книги дещо змінилося. Я зрозуміла, що зосередившись на майбутніх цілях та бажаннях, ми часто пропускаємо те, що є у нас під носом. Вражаюче, але вчені довели: очікування бажаного і процес досягнення мети часто приносять більше щастя, ніж фактичний результат. Тому – лови момент! Почни нарешті громіздкий проект та опануй нову мову, адже дні тягнуться довго, а роки проходять швидко.

руки

8. Не бійся просити допомоги.

Кажуть, хочеш зробити добре – зроби сам. Тут є зерно правди, але життя все ж стане щасливішим, якщо дозволиш іншим тобі допомогти! Пам’ятаю, як бралася за організацію заходів або ж зголошувалася приготувати тижневе меню. З думкою, що мені дістануться всі лаври, я витрачала безліч часу та сили на речі, які б я могла вдвічі швидше і приємніше зробити з допомогою близьких. Дарма! Стомлена і сонна людина все одно не зможе сповна оцінити свої маленькі «перемоги». Розділити їх з оточуючими – набагато приємніше.

9. Замов фотосесію.

Ніщо так добре не пробуджує приємні спогади, як гарні фотографії. Нещодавно я прочитала, що людський мозок по-особливому збуджується, коли бачить усміхнених і щасливих людей (вживу або на фото), виділяючи гормон щастя – окситоцин. Уяви, скільки цього гормону виділиться, поки ти переглядатимеш професійні фотографії.

10. Спробуй себе у ролі колекціонера.

Люди, які оточують себе улюбленими речами, зазвичай почувають себе щасливіше! Більше того, колекціонуючи марки, наклейки, книги, ти теж отримуєш можливість познайомитися з новими людьми, які мають схожі з тобою захоплення. За результатами досліджень, кожен спільний інтерес сприяє зміцненню довготривалих стосунків між людьми і в середньому підвищує рівень задоволення від життя на 2 %.

11. Знайди час подуріти.

Жарти, ігри та дурощі не лише приносять купу сміху та позитивного настрою. Вони впливають на наші когнітивні здібності та самопочуття. У процесі гри старайся збільшити кількість фізичних контактів, а саме – обіймів, адже це найлегший спосіб отримати дозу окситоцину та сератоніну – гормонів, які відповідають за відчуття щастя.

дівчина

12. Не поспішай підбадьорювати.

Не знаю, що б ти відчував, якби тобі не дали червоний диплом через необгрунтовано-суб’єктивні переконання древнього професора, якому апріорі не хотілося тебе навіть слухати… А мені було сумно і боляче, бо це була дуже цікава концепція з методики викладання англійської, яку я успішно втілювала в життя останні 3 роки. І знаєш, коли друзі й близькі говорили «не парся», «не можна сумувати через такі дурниці», «той диплом лише непотрібний папірець», ставало ще гірше.

На щастя, одна з подруг вирішила обрати іншу стратегію і просто поспівчувала моїй невдачі. Мені потрібно було саме це – розуміння мого права бути сумною. Весь негатив ніби рукою зняло!

Експерти зазначають, що заперечення почуттів інших людей тільки підсилює їхні негативні переживання. Тобто потрібно забути про порожні підбадьорювання чи заперечення на зразок «сльози тобі не допоможуть», «немає сенсу злитися», «не треба засмучуватися» і т.д. Кожна людина має право і певні причини, щоб позлитися чи посумувати, і якщо ми з розумінням до цього поставимося, вона швидше позбудеться свого поганого настрою. Щасливе оточення – щасливий ти.

13. Зверни увагу.

Впевнена, що ти неодноразово чув про численні плюси ведення щоденника! Тут тобі і рефлексії, і хронологія подій, і психотерапія. Але що робити, якщо ти, як і я, не маєш багато часу на писанину або не любиш її взагалі?

Перш за все хотілося б відійти від застарілого уявлення про канони ведення щоденника. Це не має бути міні-твір, достатньо навіть одного речення. Цього року я хочу спробувати дві стратегії ведення щоденника:

  • Записник вдячності, в якому записуватиму кілька речей, подій та людей, яким я завдячую за щасливі моменти протягом дня.
  • Записник цікавинок, в якому занотовуватиму дрібнички, які привернули мою увагу у книзі, магазині, парку або ж ідеї, які відвідали мене у ванній кімнаті.

На думку Гретхен, це допоможе краще усвідомити приховані бажання, переосмислити пріоритети і по-новому поглянути на рутину.

14. Стань кращим другом.

З книги я почерпнула для себе кілька нехитрих способів, як стати кращою подругою у новому році. Перш за все, треба постаратися не забувати вітати друзів з днем народження. Соромно зізнатися, але хоч я і чудово пам’ятаю усі важливі дати, моя прокрастинація не дає мені вчасно написати привітання. По-друге, ніколи не скасовуй заплановані зустрічі з друзями, якщо тебе болить голова або ти стомлена. Усі неприємні відчуття швидко пройдуть, як тільки ти зручно влаштуєшся на диванчику і почнеш обговорювати з другом нещодавно прочитану книгу.

Спорт

15. Займайся спортом.

Заняття спортом стимулює викид ендорфінів у кров, які дарують відчуття щастя. Навіть мінімальні фізичні навантаження просто неймовірним чином впливають на когнітивні можливості твого мозку, допомагаючи йому краще аналізувати та запам’ятовувати інформацію. І найвідоміший факт – спорт допомагає бути здоровим, привабливим і струнким!

16. Знайди наставника.

Коли я приносила погану оцінку зі школи, мама заспокоювала мене, мовляв, незважаючи на те, як багато я буду знати і вчитися, завжди знайдеться той, хто знатиме більше. І це правда! Тож потоваришуй з людьми, які краще розбираються в цікавих для тебе сферах – ідеальний спосіб провести новий рік результативно і щасливо.

17. Бувай, перфекціонізме!

Дивно, але останні книги, які потрапляли до рук, те й роблять, що намагаються відучити мене від впертого бажання зробити все ідеально. Напевно, ці мудрі автори таки мають рацію! Часто, коли уявляю скільки годин роботи, зусиль та енергії піде на те, щоб виконати проект, який відповідав би усім моїм стандартам та очікуванням, зникає бажання за нього братися. Як не крути, але ці неідеально виконані завдання – це і є прогрес!

І насамкінець, моя улюблена цитата:

One of the best ways to make yourself happy is to make other people happy. One of the best ways to make other people happy is to be happy yourself.

Українською вона звучить так: «Один із найкращих способів стати щасливішим – зробити інших щасливими. Один із найкращих способів зробити інших щасливими – бути щасливим самому».

Сподіваюся, Новий 2017 рік принесе тобі багато щастя і цікавих пригод!

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus