Як стати державним службовцем

Знімок екрана 2017-06-20 о 14.17.41

Завдяки реформі державної служби в Україні вона стала доступнішою та приємнішою. Держслужбовцям збільшили розмір заробітної плати, а на посаду тепер приймають на умовах відкритого конкурсу. Як розпочати кар’єру держслужбовця та що варто знати про роботу в органах державної влади розповіла Марина Канавець, директор Центру адаптації державної служби до стандартів Європейського Союзу.

*Лекція відбулася в рамках школи «Майбутній державний службовець», організованої Офісом зі сприяння демократії в Україні (Democracy Reporting International Ukraine) у співпраці з Центром перспективних ініціатив та досліджень.

З чого починати?

Почніть зі стажування у органах державної влади.

Наші навчальні заклади часто відправляють студентів на стажування в державні органи, а потім зараховують це як практику. Традиційно буває так: деканат пропонує структури, в яких можна пройти стажування. Ви обираєте одну, приходите туди, а вам у відповідь: «Дякую, не заважайте. Приходьте за місяць (чи скільки там у вас практика?), напишіть собі характеристику й ми вам усе підпишемо». Іноді вам можуть дати документи на переклад, але це вже свідчить про неймовірний рівень довіри. Є студенти, які на стажуванні миють чашки. Ці структури не зацікавлені у вашій присутності. Ймовірніше всього, ви теж.

Але є інакші, ефективніші стажування. Органи державної влади постійно знаходяться у пошуку людей. Якщо ви свідомо вирішили, що хочете працювати на держслужбі, що це потрібно вам, а не вашим батькам, то необхідно пройти подібне стажування. Щоб зрозуміти, чи це справді ваше та чи підходите ви з керівником одне одному.

Знімок екрана 2017-06-20 о 14.13.38Документи, які слід переглянути перед стажуванням:

 • Закон України «Про державну службу» (частина 9 ст. 48 Закону);
 • Положення про порядок стажування у державних органах, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 01 грудня 1994 року №804;
 • Порядок, визначений керівником державної служби в державному органі.

Як потрапити на стажування?

Складіть своє CV та надішліть його. Керівник спочатку знайомиться з вами через резюме. 50% кандидатів відсіюються якраз на цьому етапі.

Ознаки невдалих CV:

 • занадто коротке – немає досвіду самопрезентації;
 • скомпільоване з різних прикладів у мережі – на початку кандидат хоче одного, а в кінці вже зовсім іншого;
 • помилки в тексті.
 • дівчата часто супроводжують CV своїми фото з глибокими декольте або додають цілі портфоліо з особистими світлинами;
 • фейкове фото у CV.

Рекомендації до складання CV:

 • вказуйте ту інформацію, яка буде важливою для сфери, у яку ви хочете потрапити;
 • конкретизуйтесь: зазначайте, чим саме ви хотіли б займатися та які професійні якості для цього маєте;
 • краще підготуйте два варіанти CV та мотиваційного листа – українською й англійською;
 • якщо ви не знаєте, у якому форматі складати CV, складайте за зразком Europass.

Комунікація електронною поштою

Надсилайте CV зі скриньки, яка містить ваше ім’я та прізвище, а не «dimonchik» або «zaechka». Обов’язково напишіть тему листа. Привітайтеся, дайте трохи інформації про мету повідомлення й опишіть, що там у долучених файлах. На завершення побажайте чогось гарного та підпишіться. Прикріплені файли також називайте відповідно, щоб їх легко було знайти.

Знімок екрана 2017-06-20 о 14.21.50

Співбесіда

Ваше резюме зацікавило керівника й він вирішив запросити вас на співбесіду.

Ви прийшли. Не стукайте в кабінет. Це державна установа, секретар уже доповів про вашу появу. Керівник знає, що ви зараз маєте зайти. Ймовірно, ви вже не перший на сьогодні. Натомість, часто люди невпевнено стукають і відчиняють двері: «Можна?»

Зайдіть, офіційно привітайтеся, перепросіть (керівники чомусь люблять, коли їх постійно перепрошують). Далі два варіанти розвитку подій: або ви розгублено стоїте у дверях, або з ходу плюхаєтесь до крісла (зазвичай, не туди, куди треба). Просто зайдіть і зачекайте, коли вас запросять сісти.

Підготуйтеся до співбесіди. Іноді люди не розуміють, куди прийшли і чим займається ця установа. Почитайте щось про державну службу та специфіку роботи у тому секторі, куди ви влаштовуєтесь. Часто складається так, що про це все розповідає керівник – ніби він вас має зацікавити. На співбесіді варто не просто мати уявлення про свою сферу, але й демонструвати власну точку зору. Тоді керівник зрозуміє, що ви справді розбираєтеся в питанні, а не просто прочитали загальне положення про департамент.

Будьте готові відповісти, ким ви себе бачите через 5-10 років.

Знімок екрана 2017-06-20 о 14.15.05

Зовнішній вигляд

Якщо ви претендуєте на посаду в державній службі, то зовнішній вигляд – це один із критеріїв відбору. Здебільшого в державних установах існують положення про правила зовнішнього вигляду.

Основна вимога: офіційно-діловий стиль. Це не тільки стиль установи, але й комфортність роботи. Наприклад, забагато прикрас – це незручно та відволікає увагу. Для жінок важливе питання зачіски. Для чоловіків – костюм, краватка, чисті черевики. Не вважаються плюсом тату та пірсинг.

Держслужбовці зазвичай не дозволяють собі вільного стилю навіть у п’ятницю – у них можуть бути термінові наради, важливі зустрічі тощо.

Процес стажування

Про це має бути відповідний наказ. За вами закріплять людину, яка координуватиме навчання, розповідатиме про специфіку роботи в органах влади та контролюватиме ваші дії. Разом ви підготуєте індивідуальний план стажування.

Стажування триває від одного до шести місяців. Зазвичай стає зрозуміло, чи підходить людина до цієї роботи, уже за два-три тижні.

Прогрес під час стажування залежить від вашого професіоналізму. Якщо хоча б знаєте, яка система влади в Україні, то це вже плюс. Якщо ставите керівнику запитання, відповідь на які можна знайти у Google, то далеко не зайдете. Коли керівник бачить, що ви достатньо компетентні, то невдовзі пропонує готувати документи. Якщо ж вас просять постажуватися ще два-три місяці, то краще йдіть додому.

Знімок екрана 2017-06-20 о 14.15.21За результатами стажування має бути звіт про те, чого ви навчилися, і висновок, який надає керівник вашого структурного підрозділу. Там він розповідає, чим ви можете бути корисними для державної служби.

Якщо все чудово, вам усе подобається й керівник за вас, то ви починаєте готувати документи на конкурс – його проходять усі держслужбовці для працевлаштування.

Після конкурсу настає процедура спецперевірки. Вона може тривати 3,5 місяці у кращому випадку. За цей час мають установити правдивість ваших даних: чи дійсний диплом, чи не володієте корпоративними правами, чи підпадаєте під дію закону про очищення влади, чи немає у вас судимості (якщо була, то має бути знята) тощо.

Інші можливості для стажувань

Є спеціальні програми для молоді, які дозволяють зрозуміти, наскільки державна служба – це ваше. Найбільш відомі: Програма стажування у Верховній Раді України та центральних органах виконавчої влади (існує вже 20 років) і Програма стажування у структурних підрозділах Адміністрації Президента України.

Інтерни Програми стажування у Верховній Раді, як правило, працюють в Апараті ВР, рідше – в інших центральних органах виконавчої влади. Це гарна нагода зрозуміти, як працює внутрішня кухня парламенту. Те ж саме зі стажуванням в Адміністрації Президента.

Кар’єра на державній службі

Одна із новацій реформи державної служби – це оновлена служба управління персоналом на держслужбі. Вона займається питаннями кар’єри працівника та слідкує за його професійним ростом. Є різні форми та способи для розвитку. Перевага державних службовців у тому, що можливостей для стажування за кордоном у них більше, ніж для спеціалістів з будь-якого іншого сектора. Можна спокійно на 2-3 роки поїхати за кордон набиратися досвіду.

Знімок екрана 2017-06-20 о 14.12.01

Якщо немає досвіду

Людина може влаштуватися на державну службу навіть без досвіду роботи. По-перше, якщо вона має будь-яку вищу освіту. У всіх вишах викладають обов’язкові предмети про загальну систему органів влади, державу та право тощо. По-друге, якщо підготується до тестування: достатньо буде хоча б раз детально та вдумливо прочитати закони.

Щоб полегшити підготовку тих, хто не звик говорити мовою юридичних документів, є підручник «Реформа державної служби у питаннях і відповідях» і посібник «Дисциплінарна відповідальність державного службовця» – останній для того, щоб бути свідомим, що державна служба – це серйозно і може тягнути за собою як дисциплінарну, так і кримінальну відповідальність.

Коли ви влаштувалися на державну службу, то приготуйтеся багато працювати, щоб стати компетентним. Проявляйте ініціативу. Іноді головні спеціалісти на державній службі є більш авторитетними та впливовими, ніж керівники департаментів, тому що глибше розбираються в профільних питаннях.

Станьте професіоналом, якого захочуть запросити стати керівником.

Школа проходить в рамках проекту «Вихід за межі Києва: посилення регіональних суб’єктів змін для сприяння ключовим політичним реформам». Проект впроваджується DRI у співпраці з Інститутом міжнародних відносин Київського національного університету ім. Тараса Шевченка за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини.

Фото: Юлія Сердюк.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus