Стадії безробіття: від заперечення до прийняття

home

Коли робиш максимум, але нічого не виходить. Коли відчуваєш роздратування, відчай, апатію. Коли втомився(-лася) шукати і вже зовсім не віриш у себе. Коли просто «все не те». Пам’ятай: через це проходить майже кожен. Процес пошуку роботи абсолютно непередбачуваний, і страшно буває навіть дуже ініціативним і талановитим людям.

Ти розумний(-а) і амбіційний(-а), швидко вчишся нового, маєш свою сферу інтересів і загалом вважаєш себе непересічною особистістю. Ти гадав(-а), що страшне слово «безробіття» ніколи тебе не торкнеться. Але на певній стадії життя з роботою чомусь не складається. А тепер увага: це ОК. Лише одиниці знаходять роботу мрії, щойно отримавши диплом. А більшості все-таки треба докласти зусиль і «прийти» до цього. Це потребує часу. І щоб переконати тебе в цьому, ми розповідаємо про 5 стадій безробіття, які так чи інакше переживає кожен студент після випуску або під час навчання на старших курсах.

Стадія 1. Заперечення

«Минуло вже кілька тижнів зі співбесіди. А раптом вони загубили мій номер та електронку? Або переплутали мене з кимось із кандидатів на вакансію? Може, написати їм?».

Реклама

Рекомендація

Ні, навряд чи про тебе забули. Ти просто не підійшов(-ла) конкретній людині для конкретної роботи. І це нормально. Увесь процес рекрутингу зав’язаний на людському факторі, тому ти ніколи не дізнаєшся реальну причину, чому тебе не взяли: справді через брак професійних навичок чи через суб’єктивні критерії оцінки рекрутера. Продовжуй пошуки і ти знайдеш своє. Десь у світі точно є місце, де ти почуватимешся потрібним(-ою) і успішним(-ою). Тому не зациклюйся на цій стадії: невдача і тимчасове безробіття тебе ніяк не визначають. Рухайся далі.

Стадія 2. Образа і гнів

«Це несправедливо, я такого не заслужив(-ла). Чому мені відмовили? Напевно, взяли когось по знайомству. А ще міжнародна компанія, називається!.. І взагалі, англійська у тієї HR-ки гірша, ніж у моєї бабусі!».

Рекомендація

Припини знов і знов прокручувати в голові свої факапи. Невдача може зіпсувати тобі життя, лише якщо ти сам(-а) їй це дозволиш. Дай собі час пережити стрес: більше спілкуйся, знайди можливість виговоритися близькій людині, збери друзів, розважся. Тимчасове безробіття – саме час згадати про свої захоплення і приділити час родині. На цій стадії у тебе є прекрасна нагода зайнятися усім, що так довго відкладав(-ла) і до чого ніяк не доходили руки.

Стадія 3. Оптимізм

Ти впорався(-лася) з першими негативними емоціями, налаштувався(-лася) оптимістично й активно долаєш безробіття. З’явилася визначеність і вільний час на пошуки роботи. Ти більше не жертва вселенської несправедливості і змови. Уже не шукаєш винних у своєму безробітті і цілковито взяв(-ла) відповідальність за власне життя на себе.

Рекомендація

На цій стадії безробіття принципово важливо систематизувати процес пошуку. Оціни свої пріоритети і мету працевлаштування, склади план і приділяй щодня (!) цьому достатню кількість часу. Щоб знайти роботу швидше, використовуй більше джерел і способів пошуку: сайти з вакансіями (можеш переглянути наш матеріал), соцмережі, спеціалізовані Telegram-канали. Повідом про свій пошук знайомих, врешті пиши безпосередньо HR-менеджерам. Не намагайся компенсувати відсутність роботи іншими справами, присвяти себе повністю пошуку і ти точно отримаєш результат. Системність – це ключовий момент, який на цьому переломному етапі суттєво вплине на ситуацію: ти або вийдеш переможцем, або перейдеш до наступної стадії.

Стадія 4. Депресія

Ти втомився(-лася) боротися. Безробіття тебе гнітить. Відчуваєш брак сил, порожнечу і байдужість, іноді – почуття провини перед близькими, тебе мало що радує, мало що має сенс. Здається, що ти нічого не контролюєш у власному житті і постійно залежиш від рішень інших. Через відчай виникає бажання погодитися вже на будь-яку роботу, навіть якщо вона абсолютно тобі не до душі.

Рекомендація

На цій стадії справді варто знайти тимчасову зайнятість: цікаві курси або волонтерство відкриють для тебе нові можливості завдяки знайомствам і спілкуванню в колі однодумців. Пошуки роботи і шляхи подолання безробіття, що затяглося, тернисті, а універсального рецепту, на жаль, ще не придумали. У такий період навіть тимчасова робота в не омріяній сфері може підтримати морально і матеріально, покращити твій життєвий тонус. Ти не здаєшся – це лише один з етапів твого шляху, який ти прокладаєш власноруч.

Стадія 5. Прийняття

Ти заспокоївся(-лася). Пройшла істерика і зневіра.Ти зайнятий(-а), однак постійно тримаєш руку на пульсі і моніториш нові можливості. Тепер ти краще знаєш, чого хочеш, і чекаєш на свій шанс, щоб знов увірватися на ринок праці.

Рекомендація

Ця стадія ховає в собі небезпеку, яка зветься «стабільність». Пам’ятай, що немає нічого постійнішого, ніж тимчасове. Не відкладай свою професійну реалізацію і не погоджуйся на менше, адже хто шукає – той знаходить, і ніяк інакше. Очікувальна позиція є заздалегідь програшною. На ринку праці виграють активні – ті, що не чекають, а діють. Також корисно подивитися на ситуацію ширше і подумати, у яких суміжних галузях ти можеш застосувати свої здібності. Подумай про можливості горизонтальної кар’єри.

У підсумку наголосимо: не демотивуй себе відсутністю результату. Довгий пошук роботи – це передусім нагода провести ревізію свого досвіду та навичок і по-справжньому зрозуміти свої бажання. А серед причин безробіття можуть бути відсутність чіткої та реалістичної цілі, невпевненість або невміння себе презентувати і завищені очікування щодо зарплати.

Головні інгредієнти успіху – твоя активність і цілеспрямованість. Не недооцінюй силу нетворкінгу і розширюй коло знайомств та інтересів. Будь відкритим(-ою) до нового, пробуй, створюй, шукай. Розвивайся, не втрачай пристрасті і захоплення своєю справою. Зрештою ти будеш вражений(-а), наскільки твої зусилля і терпіння себе виправдають.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus