Sofar-культура в Україні: як організовували таємні вечірки

sofar

Секретна локація, утаємничений лайн-ап і максимальна зосередженість на заході

Нещодавно у Львові відбулася перша вечірка Sofar Sounds. В одному з приміщень заводу «РЕМА» організаторам удалося зібрати 50 відвідувачів майже з 200 охочих, що заповнили анкети на участь. Гостей до останнього не повідомляли про місце заходу й виконавців, які будуть для них виступати. У цьому й особливість вечірок, які вже майже десятиліття збирають цінувальників якісної музики за кордоном і трохи більш як два роки в Україні.

Львів: успіх першої спроби та історія зародження

iraІніціювала проведення першої львівської вечірки Іра Лобанок – позаштатна саунд-продюсерка та учасниця гурту Ptakha. Кілька місяців тому дівчина повернулася з Лондона, де вивчала комерційну музику. До того студіювала на джазовому відділі у львівському училищі. «Я тричі виступала на лондонських Sofar’ах. Це було для мене зовсім іншим форматом, який дуже сподобався. Пробувала податися волонтером, але через велику кількість охочих відповідь на мій лист прийшла за півроку. Тоді якраз поверталася до України й вирішила: якщо мене не залучили в Лондоні, організую вечірку тут».

Саме з британської столиці десять років тому розпочався рух Sofar Sounds. Наразі ініціатори проекту є серйозною організацією: у місті одночасно відбуваються по кілька концертів у різних районах. За словами Іри, українські виконавці можуть знайти себе в цьому форматі, адже мають можливість зіграти свою музику, а не кавери, які зазвичай дають більше прибутку. Ідея Sofar полягає у взаємоповазі аудиторії та музикантів: під час виступів заборонено їсти і вживати напої, розмовляти, користуватися смартфонами.

«Ми дуже хвилювалися і ретельно готувалися до першої вечірки. Намагалися передбачити всі моменти, у яких могли схибити. Загалом ми задоволені проведенням, вважаємо, що все вдалося: музиканти були дуже підготовані, а власники закладу не просто надали локацію, а й допомагали з проведенням. Наша мета – зробити наступні вечірки не гіршими», – розповідає Іра. Виконавцями на першому Sofar Lviv стали музиканти зі Львова: Володимир Бедзвін, що приєднався до вечірки після поїздки до Канади, піаністка та учасниця гурту «Львівський танцювальний клуб» Анастасія Ільків і виконавець із Тернополя Andzh.

«Враження від вечірки суперові. До українського андеграунду ставлюся особливо тепло, бо вибитись “у люди”, якщо граєш у непопулярних жанрах, дуже важко, – розповідає волонтер Макс Ватман. – Тому він вирізняється своєю особливістю і свободою. Sofar допомагає популяризувати незвичайні жанри, це прекрасний майданчик для молодих, невідомих артистів».

Реклама

Київ: важливість локації і досвід столиці

nikaЩоб організувати ком’юніті Sofar Sounds у новому місті, потрібно зібрати команду, що візьметься за менеджерську, технічну й волонтерську роботу. Серед останніх, зокрема, Ніка Попова – редакторка й фотографка, яка також працює і волонтерить на кінофестивалях: «Із Sofar я вже два роки: раніше знімала різні концерти, а одного разу знайома запропонувала пофотографувати таємний концерт у Mezzanine, бо не вистачало людей. Мої світлини сподобались, тому мене запросили наступного разу. З того часу знімала практично всі наші концерти, а певний час займалася ще дизайном постерів та стікерів».

Протягом останніх місяців, як зауважує Ніка, команда зросла, тож обов’язки розділено ще чіткіше. «Люблю Sofar за м’яку і теплу атмосферу, за відкриття, які ми робимо самі для себе та для наших відвідувачів. За (не)випадкові знайомства, що надихають розвиватись і організовувати крутіші заходи. За музику, звісно!» – поділилася дівчина.

tanyaДетальніше про те, як зародився і розвивається київський рух Sofar, розповіла його організаторка – юристка Таня Погорецька: «Спочатку нас було троє. Я відповідала за менеджерську частину – зв’язок із Лондоном і спілкування з музикантами. Коли вперше готувала Sofar, багато спілкувалася з московськими й санкт-петербурзькими організаторами. З нашою командою ми з 4 листопада 2016 року, тобто вже два роки. За цей час удалося залучити двадцять активних людей, які пропонують свої ідеї та забезпечують їх реалізацію».

Вибір локації – одна з головних особливостей вдалої вечірки. За словами Тані, місце має бути нетиповим для концерту і привабливим зовні, адже Sofar – це й про гарну картинку. У Києві відвідувачі цих зустрічей уже побували в Арт-центрі Я. Гретера, Будинку Булгакова, «Ізоляції», коворкінгу «ПеремогаSpace», Бібліотеці КПІ, Port creative hub, Coworking Platforma Leonardo тощо. Крім того, ще одне правило міжнародної музичної спільноти – робити зустрічі регулярними, щонайменше – раз на місяць. Такого критерію намагаються дотримуватися всі організатори з українських міст.

Харків: ще кілька правил Sofar на прикладі міста

sashaПаралельно зі столицею культура Sofar уже понад два роки розвивається в Харкові. У грудні команда організаторів провела вечірку на честь свого дня народження. Олександра Кісель – піар-менеджерка Kharkiv Bat Group, студентка Зооветеринарної академії та учасниця команди організаторів «Ніч історії Харкова» – входить до команди вже півтора року. Долучилася добровільно: почула про вечірки від знайомих і зацікавилася ідеєю допомогти. Наразі дівчина фотографує зустрічі, шукає локації та комунікує з виконавцями.

Музика – напевно головний складник формату Sofar Sounds. За правилами спільноти, протягом вечора мають виступити троє виконавців, які представляють різні стилі. У цьому є своя логіка: відвідувачі, яким невідомий лайн-ап, навряд чи змарнують вечір, навіть якщо певний напрям для них не є близьким. Також є табу на занадто важку музику: ні слему й денс-паті, як каже Іра.

Серед виконавців харківських зустрічей уже були харківські гурти «Dостоевсkий FM», Urbanistan, Alcohol Ukulele тощо. Зазвичай вони радо відгукуються на запрошення, а окремі долучаються до аналогічних вечірок у Києві, де вже також виступили adm:t, Make Like a Tree, Jerry Springle, Love’n’Joy, «НастяЗникає», daKooka, Ptakh_Jung, Heinali, junket тощо.

Найбільш пам’ятними, за словами Олександри, є ті моменти, що стосуються знайомств: «Іноді контактуєш з кимось із гурту щодо виступу, вирішуєш різні суто концертні справи, а після івенту виходить так, що спілкуєтесь на теми, не пов’язані з вечіркою і музикою взагалі, та почуваєтеся, ніби старі друзі. Тож Sofar – це про людей. Не тільки тих, хто музику створює, а й про тих, хто нею насолоджується».

Відвідувачі – окрема особливість. Як наголошує кожна з організаторок, часто під час відбору учасників важлива мотивація. Її визначають, коли потенційні гості заповнюють анкети: чи доводилося раніше їм відвідувати вечірки і чому саме вони хочуть потрапити цього разу. А ще організатори часто зважають на те, щоб аудиторія була різноманітна за віковим критерієм чи досвідом участі в Sofar. Зрештою, вхід на вечірку безкоштовний, однак організатори надають право добровільного внеску. Цими коштами оплачують виступи музикантів.

Отже, рецепт вдалої вечірки – затишна локація, атмосферні виконавці та вмотивовані гості, що поважають людей, які поряд: у залі чи на імпровізованій сцені. Водночас Sofar Sounds – це про злагоджену команду організаторів та волонтерів, готових долучитися до популяризації якісної музики.

sofar

Фото: facebook.com/sofarkyiv

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus