Слухати VS читати: коли зручніше друкована книжка, а коли аудіоформат

book

Уже давно аудіокнижками нікого не здивуєш, але цей формат не поспішає витісняти ні друковану книжку, ні тим паче електронну. Людство поділилося на два табори: слухачі і читачі. Які ж переваги і недоліки у таких книжок і коли зручніша паперова, а коли аудіокнижка?

Що каже статистика?

Згідно з дослідженнями Ukrainian Reading and Publishing Data 2018, близько 57 % жителів України не читають книжок.

Серед українців, які читають книжки, електронними версіями користується 31 %, а ще 17 % – слухають аудіокнижки. У 2014 році електронні формати читали лише 13 %, а платив за це лише 1 % читачів.

Реклама

Про що свідчать дослідження?

У 2016 році Бет Роговські, доцент Блумсбурзького університету штату Пенсильванія, провела дослідження, метою яких було показати ефективність засвоєння інформації під час читання і прослуховування матеріалу.

Одна група учасників дослідження прочитала главу книжки, інша – прослухала її, коли ж третя група – читала і слухала водночас. Після всі пройшли тест, який стосувався отриманого матеріалу, проте не було зафіксовано жодної різниці в розумінні між слуханням, читанням і виконанням цих процесів одночасно.

Раніше було доведено, що людина запам’ятовує лише 15 % звукової інформації та близько 30 % візуальної. Проте про ефективність читання і слухання книжок можна сперечатися довго, адже в кожної людини органи відчуття працюють індивідуально.

Коли зручніша аудіокнижка?

Під час рутинних завдань

Прослуховування аудіокнижки під час виконання рутинних занять дасть тобі змогу провести час із більшою користю. Мультифункціональність – це не ворог тайм-менеджменту, просто потрібно навчитися використовувати цю суперсилу правильно.

Важливо слухати файли в адіоформаті тільки тоді, коли завдання, яке стоїть перед тобою, не потребує великої концентрації твоєї уваги, адже тоді ні почутий матеріал не буде засвоєний, ні завдання не буде виконане якісно. Наприклад, під час готування сніданку чи збираючись на пари в університет, додаткова інформація точно не стане тобі на заваді.

Під час прогулянки

Важливо виходити на прогулянки щодня, адже фізична активність дає змогу поновити енергію, відволіктися від проблем і гарантує міцний та здоровий сон. Навіть якщо ти дуже втомлений(-а), краще завершити цей день на свіжому повітрі, ніж зайвий раз проскролити стрічку в Instagram.

Не відмовляйся від прогулянки, якщо ніхто з твоїх друзів не хоче скласти тобі компанію. Аудіокнижка – чудовий компаньйон для вечірніх маршрутів твоїм містом.

У транспорті

Зранку ти ледь пропихаєшся в переповнений автобус, якийсь чоловік наступив тобі на ногу, а бабуся знову обмовила «незлим тихим словом». Про яку книжку може йти мова, коли у тебе відчуття, наче ти сардина в бляшанці?

А як щодо аудіокнижки? Це чудовий варіант замість прослуховування музики в будь-якому виді транспорту. Неважливо, чи ти в метро, чи у власній автівці – ранкова мантра від Річарда Бренсона «До біса все! Бери й роби!» може не тільки покращити твій настрій, а й змотивувати тебе на нові результати цього дня.

Коли зручніше читати книжку?

Удома

Робочий день завершився, усі друзі сьогодні зайняті, а ти залишився(-лася) вдома сам(-а). Перед тобою вибір: розпочати дивитися новий серіал чи на декілька годин відволіктися від шуму та клопотів і з головою поринути в захопливу книжку.

Ну хто ж не мріє про такий затишний вечір, коли всі справи вже позаду? Нарешті ти можеш просто заварити собі кави, закутатися в картатий плед і насолодитися читанням чергового роману чи заплутаного детективу.

У поїзді

У кожного своє ідеальне місце для читання книжок: власний будинок, читальна зала в книгарні чи бібліотека. Проте читання під стукотіння рейок має свою романтику. Інтернет майже не ловить, тож можна провести цей час значно корисніше.

Якщо попутники дуже надокучливі і надто потребують розмови з тобою, читання книжки – це чудовий лайфхак, як втекти від зайвих запитань. Ну хто ж наважиться відволікати людину з книжкою в руках?

Під час подорожі

Під час подорожі книжки можна читати скрізь: на пляжі під шум прибою, у готельному номері після наповненого дня чи в дерев’яній хатинці серед гір. Такий ритуал тільки додає атмосфери і ще більше розслабляє.

Також книжки чудово брати із собою під час відряджень. Якщо ж день у тебе розписаний похвилинно, то вечори ти, мабуть, проводиш не надто весело. Можливо, саме час розвантажити голову читанням якісної літератури?

Читати чи слухати – обирати тобі. Стиль життя, вподобання і комфорт – основні фактори вибору між друкованою та аудіокнижкою. Проте якщо у твоєму дні знайдеться вільна хвилинка, краще витратити її на книжку, ніж на Instagram. Чи не так?

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus