Slow living. Швидше не значить краще

main

Швидкий темп життя не дозволяє нам зупинитися ні на секунду. Нам здається, що якщо ми зменшимо оберти, то програємо. Але прихильники руху slow living вважають навпаки: якщо ми почнемо сповільнюватися, наше життя стане якіснішим. То чому б не спробувати жити в моменті тут і зараз: неквапливо смакувати їжу, вдумливо читати, насолоджуватися кожним моментом поруч із рідними і наодинці із собою. Ми запитали у Роксолани Кравчук, тренера з особистісного й організаційного розвитку, про те, як почати жити slow.

Що таке slow living?

Філософія slow living означає жити збалансованим, наповненим сенсом життям. Коли люди поспішають, починають відчувати хаос, але за повільного життя ми можемо нарешті насолодитися ним. Термін slow розшифровується як абревіатура. S – sustainable, стійкий; L – local, локальний; O – organic, органічний; W – whole, цілий. Сповільнення – це вибір, який веде до щасливішого життя.

Реклама

Як з’явилася філософія slow living?

Роксолана Кравчук: «Як протест проти “швидкої їжі” (фаст-фуду) і на підтримку локальних кухонь, ще у 80-х роках минулого століття. Сьогодні slow living – це, звісно, далеко не лише про те, як ми харчуємось. У цій філософії багато напрямків: від “повільного міста” та “повільного старіння” до “повільного мистецтва” і навіть “повільних медіа”».

Навіщо потрібно сповільнюватися у своєму темпі життя?

Роксолана Кравчук: «Для того, щоб не пропустити важливе і сповна відчувати смак життя. Коли ми сповільнюємося, то стаємо більш уважними до себе та інших, вдячними за те, що вже маємо, або помічаємо те, із чим прийшов час попрощатись. Темп, швидкий чи повільний, сам по собі не є цінністю. Потрібно ще слухати себе та вміти балансувати, обирати власний темп».

Чому нам складно перестати поспішати?

(з виступу Карла Оноре «Про користь неспішності» на TEDx)

По-перше, швидкість – це драйв і задоволення, з яким складно зав’язати. Швидкість – це спосіб відсторонитися від глибоких, серйозних питань. Ми завантажуємо себе, забиваємо голову різними речами і в такий спосіб відволікаємося. Тож нам не доводиться запитувати себе: «Чи я щасливий (-а)?», «Чи добре мені?», «Чи правильні рішення приймають політики від мого імені?» і так далі.

По-друге, швидкість нав’язана нам суспільством. Ми всі проти неспішності. Якщо людині кажуть, що вона повільна, це сприймається як образа. Повільний – це синонім лінивого або невдахи».

Як на нас впливає бажання бути ефективними та швидкими?

Роксолана Кравчук: «Таке бажання виступає мотиватором прогресу та змін і саме по собі не є ні добрим, ні поганим. Важливо усвідомлювати, коли і де нам варто проявляти ефективність і швидкість, а де потрібно не лише сповільнитись, а й зупинитись, щоб переосмислити певні речі та підходи. Я не прихильниця крайнощів, тому наголошую на тому, щоб у першу чергу розвивати усвідомленість. Коли людина живе свідомо, у неї не буде суперечностей між темпом життя та власними бажаннями».

Як почати сповільнюватися? Якими мають бути наші перші кроки до цієї філософії у своєму щоденному житті?

Роксолана Кравчук: «Позбудься внутрішньої метушливості. Це дорога зсередини назовні, не навпаки. Не буде жодного сенсу, якщо ти створиш собі зовні “повільне життя”, а зсередини тебе будуть розривати протилежні прагнення.Ти будеш нещасливим (-ою). Дисциплінуй себе та розвивай свій розум через вправи з майндфулнес (від англ. mindfulness усвідомленість – практика або медитація, яка допомагає звертати увагу на переживання та думки, які у людини з’являються в цей момент) і медитацію-споглядання, дотримуйся природних законів. Життя так побудовано, що рух можливий після відновлення, день після ночі, сон після бадьорості, апетит після голоду і так далі. Не треба порушувати ці цикли. Дотримуйся їх, і твій темп життя буде приносити тобі радість».

Якщо людині здається, що у неї немає часу, щоб сповільнюватися, тоді такий спосіб життя не для неї? Для кого підійде така філософія життя?

Роксолана Кравчук: «Кожен має свободу вибору, і це найдорогоцінніше, що є у людини, тому я не роздаватиму оцінок. Щоб зрозуміти, чи тобі потрібно сповільнитись, чітко з’ясуй, які цінності є ключовими у твоєму житті. Живучи за своїми цінностями, ти знайдеш рівновагу і свій темп. Усе залежить від рівня усвідомленості людини. Якщо він високий, ти будеш жити в гармонії із собою і з твоїм темпом все теж буде окей».

room

Як опанувати slow living?

Порада 1. Визнач свою ціль і що для тебе важливо

Для цього можеш скористатися японською технікою ікігай (з японської перекладається як «сенс життя»). Ікігай – це поєднання того, що ти любиш, з тим, що у тебе добре виходить, за що тобі платять і того, що потрібно світу.

Порада 2. Відмовся від усього, що тобі не потрібно

Коли ти кажеш «ні», насправді ти відповідаєш «так» тим речам, що справді важливі. Щоб бути впевненим (-ою) у своїх рішеннях, пропонуємо скористатися правилом «90 відсотків» з книжки Ґреґа Маккеона «Есенціалізм».

Коли ти оцінюєш якусь можливість, подумай про прості та найважливіші критерії щодо цього рішення. А потім дай їм оцінку від 0 до 100. Якщо бал буде нижчий від 90 відсотків, автоматично постав навпроти цієї справи «0» і просто відмовся від неї.

Порада 3. Їж повільно

Коли ти намагаєшся швидко проковтнути їжу, це не приносить задоволення і призводить до переїдання. Замість цього навчися їсти повільно. Смакуй кожен шматочок. Так твій організм буде насичуватися меншою кількістю їжі і ти повністю розкриєш її смак. Також краще вживати продукти, використовуючи менше спецій та солі.

Роксолана Кравчук: «Коли наступного разу будеш їсти, зроби це по-іншому, ніж зазвичай. Уважно подивися на колір і форму їжі, понюхай, постав шматочок на язик і повільно прожуй, зафіксуй смак. І обов’язково роби це, не заглядаючи в смартфон. Не бери його із собою обідати взагалі, дай йому відпочити від тебе».

Порада 4. Живи в моменті «тут і зараз»

Це значить концентруватися на тому, що ти робиш зараз. Тобто якщо ти чистиш зуби, просто чисть зуби. Не відволікайся на інші справи. Якщо ти їси, смакуй їжу і насолоджуйся нею. Навіть домашні справи можуть приносити насолоду, якщо ти будеш робити їх більш свідомо.

Роксолана Кравчук: «Спробуй вправу “Стоп”. Просто зараз зупинися, розслаб плечі та зроби вдих на рахунок 1 – 2 – 3 – 4, а видих на 1 – 2 – 3 – 4 – 5 – 6. Ось ти і сповільнишся».

Порада 5. Насолоджуйся природою

Більшість свого часу ми проводимо в закритому приміщенні та рідко виходимо назовні. А коли йдемо вулицею, то, найімовірніше, розмовляючи з кимось по телефону або слухаючи музику в навушниках. Замість цього спробуй просто пройтися, подихати свіжим повітрям і насолодитися природою. Звичайна прогулянка допоможе тобі перемкнутися і повернутися до роботи з новими думками. Так само займайся спортом надворі, коли це можливо.

Порада 6. Спробуй сісти на інформаційну дієту

Не потрібно бути постійно ввімкненим (-ою) в інформаційний простір. Спробуй відключити свій смартфон. Якщо ти працюєш за комп’ютером цілий день, роби перерви, коли ти зможеш фокусуватися на інших речах. Коли ми постійно на зв’язку з увімкненими ґаджетами, рівень стресу підвищується. Складно сповільнитися, коли ти постійно перевіряєш повідомлення, які висвічуються на телефоні.

Роксолана Кравчук: «Споживати інформацію потрібно так само, як і звичайну їжу. Обирай якісну, знай міру і добре прожовуй, тобто не відключай критичне мислення. Соцмережі впливають на нас рівно стільки, скільки уваги та часу ми їм віддаємо. Тому моя рекомендація – просто обмежити час користування ними. Відмовлятись – це вже крайнощі, а я крайнощів не люблю».

Порада 7. Фокусуйся на людях, що поруч

Часто буває так, що ми зустрічаємося з друзями, колегами, рідними але водночас подумки далеко від них. Ми розмовляємо з ними, але відволікаємося на свої ґаджети. Ми можемо слухати їх, а насправді думати про себе і те, що хочемо сказати самі. Варто спробувати відключитися від зовнішнього світу і сконцентруватися на тій людині, яка зараз поруч із тобою.

Правило 8. Не заповнюй вільний час справами

Якщо у тебе з’явився вільний час посеред робочого дня, не поспішай швидко заповнити його. Залиш свій вільний час вільним і подивися, що із цього вийде. Дозволь своєму дню бути органічним, і ти залишишся задоволеним (-ою) в кінці.

Роксолана Кравчук: «Потрібно вчасно і систематично чергувати роботу і відновлення. Дотримуватися цього правила щодня».

Правило 9. Забудь про багатозадачність

Multi-tasking – це один із найбільших міфів продуктивної роботи. Насправді твій мозок не може концентруватися на декількох речах водночас. Коли тебе відволікає нове завдання, зупинися, зроби глибокий вдих і повернися до того, що розпочав (-ла) раніше. Після того, як закінчиш одну справу, можеш переходити до наступної.

Правило 10. Завжди дослухайся до себе

Роксолана Кравчук: «Маю дві поради для тебе. Перша: зупинися, видихни й усміхнися, просто зараз, не читаючи далі цю статтю. Вийшло? Тоді друга: завжди роби це, коли відчуєш, що твій темп дисонує з тим, що відбувається всередині тебе».

man

Книжки на тему slow living:

Роксолана Кравчук: «Читай красиву поезію: Румі, Тагора, Емілі Дікінсон, Вітмена, Емерсона… Це не безпосередньо про нашу тему, зате матимеш одразу практичний ефект. Мене поезія дуже сповільнює, бо це те, що я роблю просто в кайф, не розраховуючи на якийсь результат».

Блоги на тему slow living

Sloww

Засновник платформи Sloww Кайл Ковальські – у минулому маркетолог. Після екзистенційної кризи він знайшов своє призначення – синтезувати вічне мистецтво життя.

Кайл хоче досягнути легшого життя, вищої мети, психічного багатства і духовного зростання. Через платформу Sloww він відкрито ділиться тим, чого вчиться сам.

Які цінності несе Sloww?

  • Sloww синтезує мистецтво вічного життя: вчить бути цілісними і наповненими життям людьми.
  • Sloww підтримує ідею сповільнення у швидкому світі, оскільки уповільнення – це шлях до добра.
  • Sloww підтримує концепцію легкості та простоти, що означає проживати життя таким, яким воно є.
  • Sloww сприяє пошуку вищої мети, оскільки немає нічого важливішого, ніж суть – але ніхто не вчить нас, як її знайти.

Для кого підходить платформа?

«Sloww підходить для тих, хто готовий сповільнитися, позбутися зайнятості, жити легше, цілісно, визначити свою ціль, думати глибше, бути студентом по життю і стати героєм/героїнею своєї подорожі. Не важливо, на якій стадії до slow liwing ти перебуваєш, Sloww може стати твоїм гідом», – сказано на головній сторінці сайту.

Що можна знайти на платформі?

На Sloww ти можеш читати пости, блоги, короткі висновки з книжок про slow living, історії людей, які починають або вже довгий час дотримуються цієї філософії у своєму житті. Також на платформі можна знайти надихаючі цитати, переглядати відео та дізнаватися про челенджі, які допоможуть тобі навчитися жити slow. Інформація розсортована за категоріями: «Почни тут», «Популярне», «Книжки», «Блог».

Calm Moment

Сайт, на якому ти можеш прочитати статті про майндфулнес, креатив, добробут і здоров’я, слухати подкасти та підписатися на журнали.

Zen Habits

Це блог, на якому автор Лео Бабаута пише про пошук простоти й усвідомленості в хаосі нашого життя. Він розповідає про те, як знайти щастя, зосередитись на тому, що важливо, створювати щось дивовижне. На сайті понад мільйон читачів. Тут можна знайти різноманітні практики та книжки від автора.

Відео

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus