Скайп-співбесіда: як представити себе онлайн

interview

Пам’ятаєте американський фільм Up in the Air? Головному героєві платили тисячі доларів, аби він їздив світом і звільняв працівників компаній-замовників. У реальному житті (як і наприкінці фільму) вигадали інший спосіб – наймати і звільняти людей, використовуючи Скайп.

Онлайн-співбесіда – звичне явище для США і навіть для країн Азії. Ймовірно, це можна пояснити далеким розташуванням регіонів від густонаселеної та щедрої на працедавців Європи, а також – економією грошей. Естонці, які свого часу винайшли дуже помічну програму, зекономили у світі мільярди доларів.

Через кілька років онлайн-співбесіди в Україні можуть витіснити багато інших варіантів особистого спілкування, і нинішні українські студенти вже відчувають це на собі. Окрім численних випадків онлайн-бесід із рекрутером, в Україні навіть був прецендент, коли хлопець із Києва не зміг приїхати в університет Донецька із відомих причин, тож захищав свою курсову роботу через Скайп. І це лише одна історія, яка облетіла загал.

Хто пропонує?

Скайп-співбесіди нині першочергово пропонують компанії, що вийшли на всеукраїнський чи навіть міжнародний рівень. Рідше це роблять товариства-«ліліпути», у яких невеликий колектив, отже, мінімум персоналу для окремого відділу кадрів.

У великих компаніях із майбутніми співробітниками працює спеціальний відділ або секретарі, тобто особисто з керівництвом ви навряд чи матимете справу на співбесіді.

Ще один поширений варіант онлайн-співбесіди, особливо актуальний для студентів, – вступ до іноземного університету чи запрошення на стажування/практику як в Україні, так і поза її межами. Виглядає це приблизно так: спершу ви збираєте всі необхідні документи, пишете професійне резюме та надсилаєте весь пакет роботодавцеві/університету чи іншій установі; потім із вами зв’язуються через електронну скриньку/по телефону, і якщо ви дійсно претендуєте на місце – запрошують порозмовляти по Скайпу. Часто це навіть формально співбесідою не називають, аби не відлякувати недосвідчених студентів страшним словом.

Тому запам’ятайте: якщо вас запрошують на онлайн-співбесіду – це добре, ви у фаворитах, адже це один із останніх етапів відбору.

interview

Реклама

Як домовитися?

Зазвичай Скайп-співбесіду призначає інша сторона на конкретну дату і час. Інколи у вас запитають про зручні для вас день і годину. Якщо це робить міжнародна компанія чи іноземний університет, не хвилюйтеся – вони підлаштуються до вашого часового поясу.

Рідше визначити час розмови по Скайпу пропонують вам. У такому разі психологи запропонували найкращий час для співбесіди – 10.30. Період до обіду, за словами спеціалістів, найсприятливіший для співбесіди й інших офіційний розмов, отож 10.30 – оптимальний час, адже це вже не ранок і ще далеко не обід.

Скайп-співбесіда чи особиста зустріч: що легше?

Для більшості людей найспокійнішим типом співбесіди є телефонна розмова. Таку практику застосовують нечасто, оскільки важливо оцінити реальну реакцію, подивитися на міміку тощо.

Щодо Скайп-співбесіди й особистої зустрічі, то основна різниця полягає у психологічному аспекті. Відчуття того, що це не остання розмова, заспокоює. Ще один великий плюс – під час онлайн-розмови ви можете бачити на моніторі свій вираз обличчя і відразу оцінювати власну реакцію. Тож це навіть кращий варіант особистої співбесіди.

Етап 1. Підготовка

Перший етап успішної Скайп-співбесіди, як і звичайної зустрічі з роботодавцем, ─ підготовка.

Папери. Усі необхідні документи, потрібні для офіційного підтвердження вашої особистості й умінь, лежатимуть у роботодавця на столі, проте це не означає, що вам вони вже не потрібні. Роздрукуйте своє резюме та рекомендації і майте їх при собі під час співбесіди.

Приміщення. Суттєвий пріоритет онлайн-співбесіди в тому, що вам не доведеться залишати звичне місце праці (кімнату чи особистий кабінет). У разі, якщо у вас немає доступу до інтернету вдома, спілкуватися доведеться в когось зі знайомих. Заздалегідь потурбуйтеся про фон: хоча ключовим буде ваше обличчя, задній план також потрапить у кадр, відтак роботодавець зверне на нього увагу. Найкраще, аби ви розмовляли на тлі звичайної стіни (для дотримання ділового стилю).

Вигляд. Ваш одяг і зовнішній вигляд також мають суттєве значення. Звісно, інша сторона не побачить вашого взуття, проте вбрання, волосся й інші деталі роздивиться. Особливих вимог до зовнішнього вигляду нема. Важливо, аби ви одягнулися просто й виглядали охайно.

Технічні деталі. Перед Скайп-співбесідою огляньте технічне обладнання: перевірте, чи працює веб-камера, наскільки потужний у вас мікрофон, де в кімнаті ліпше освітлення. Ці фактори мають неабияке значення! Бізнес-консультанти радять потурбуватись і про мережеве ім’я, аби ваш профіль виглядав професійно.

Львів ’янка Наталя, яка вступала до одного з університетів Варшави, проходила онлайн-співбесіду. Розмовляла дівчина по смартфону з веб-камерою. Вона розповідає, що технічні деталі мають значення, але значно важливіше – не розгубитись. «У момент, коли ти виходиш на зв’язок тет-а-тет, з’являється відчуття паніки. Важливо його перебороти. На ваше обличчя, рухи та міміку дивляться постійно. Співрозмовники не мають перед собою іншої картинки, тому важливо поводитися природно», ­– радить дівчина.

Тренуйтеся. Хороший етап самопідготовки – тренування перед дзеркалом. Майже всі фахівці кажуть, що це допомагає поводитися розкутіше.

interview

Етап 2. Під час розмови

Пунктуальність. Пунктуальність в онлайн-співбесіді є ще важливішою, аніж при особистій зустрічі. З’явитись у мережі варто за 15–20 хвилин до узгодженого часу й очікувати на подальший зв’язок. Зазвичай телефонують вам, а не ви. Можете попередньо написати й запитати, чи готова інша сторона до розмови.

Мова та жести. Після початку розмови зберігайте спокій: поводьтеся невимушено, надмірно не жестикулюйте, бо це збиватиме роботодавців із пантелику та розсіюватиме їхню увагу. Розмовляйте виважено, не ковтайте слів.

Запитання. Будьте готові до типових запитань, які ставлять на звичайній співбесіді. Якщо з вами розмовляють іноземці, вони робитимуть це значно відкритіше, тож не скупіться на жарти, але й не перегинайте палку. Відповідайте чесно, довго не зациклюйтеся на одному запитанні. Практика показує, що онлайн-співбесіди тривають менше часу, аніж особисті зустрічі.

По закінченні подякуйте й уточніть деталі щодо оголошення результатів.

Вам не подзвонять

Великий плюс Скайп-співбесіди в тому, що дуже часто вам одразу кажуть про результати. Так, зокрема, працює система вступу до іноземних навчальних закладів.

Із прийомом на роботу ситуація інша: компанії варто узгодити все з керівництвом. Заключні фрази Скайп-співбесіди – «Ми вам повідомимо» чи «Дякую, що виділили для нас час». Тільки повідомляють вас про результати здебільшого не по телефону, а через електронну скриньку.

Сучасний ринок праці все більше переходить у мережу, тому не відставайте!

Фото: hawkeyesports.wordpress.com, coxpurtell.com.au, pinpoint.jobs

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus