Як скласти сесію достроково

Знімок екрана 2017-04-11 о 15.08.24

Сесія – сумнівне задоволення, тож мало хто прагне прискорити її настання. Але часом доводиться скласти іспити достроково, особливо якщо збираєшся взяти участь у програмах Work&Travel, Еразмус+ та інших. Як отримати дозвіл на дострокове складання сесії – пояснює Михайло Процайло, юрист Ліги студентів Асоціації правників України.


Як регулюється питання дострокового складання сесії?

Ніяк. Питання дострокового складання сесії не врегульовані законами чи іншими нормативно-правовими актами. Тобто, виші за бажання мають право встановлювати (чи не встановлювати) для студентів індивідуальні терміни складання заліків та іспитів, а також індивідуальний навчальний план.

Окремо зазначимо про два листи МОН: від 26 вересня 2008 р. (перший лист) і 29 квітня 2011 р. (другий лист). На відміну від наказу, лист має рекомендаційний характер. У листах МОН рекомендує університетам надавати студентам можливість складати сесію достроково за певних обставин (яких – далі). Щоправда, другий лист відкликав перший, тож лише він має правову силу.


Про які обставини йшлося у першому листі МОНу?

Перший лист видали, зважаючи на потребу певним чином легітимізувати таку підставу дострокового складання сесії як участь у програмах культурного обміну, зокрема Work&Travel.

Відповідно до першого листа, Міністерство «рекомендує» дозволити йому достроково скласти сесію, якщо студент дотримався нижчеперерахованих умов:

  • підтвердив свою учать документами відповідної програми;
  • уклав документи у відповідності до законодавства України;
  • не має незадовільних оцінок за результатами останнього семестрового контролю;
  • виявив бажання брати участь у відповідних програмах.


Але ж перший лист відкликали. Навіщо мені ця інформація?

Ми вже згадували, що лист має лише рекомендаційний характер. Тому його скасування – це лише скасування рекомендації. Тобто хоч перший лист і відкликали, це не означає, що виші втратили можливість дозволити дострокове складання сесії з відповідної підстави – вони її мали до листа, мають і після. Але на практиці керівництво ВНЗ не бажає використовувати таку підставу.

«Отримати дозвіл на дострокове складання сесії було майже неможливо, – говорить Катерина, студентка 3 курсу харківського вишу. – Керівництво не бажало нічого чути про дострокове складання, тим паче про Work&Travel. Довелося складати сесію восени у якості боржника».


Тоді що дав другий лист?

У другому листі зазначена нова підстава для дострокового складання – участь у програмах академічної мобільності, зокрема Еразмус+. У рамках угод між урядами країн або ВНЗ, студенти можуть бути направлені на навчання до іншого вишу. Оскільки дані угоди санкціоновані вишами чи міністерствами, проблем з отриманням дозволу на індивідуальний термін складання іспитів не виникає.


Які ще підстави для дострокового складання сесії існують?

Оскільки чітке регламентування відсутнє, керівництво вишів досить вільно може надавати дозволи на інших підставах. Наприклад, за сімейними обставинами (практично це маловірогідно).

Поширені випадки, коли студент отримує дозвіл на підставі незадовільного стану здоров’я. Підтвердженням може бути висновок лікарсько-консультативної комісії студентської поліклініки, а в разі її відсутності – головного лікаря лікувально-профілактичної установи, яка провадить медичне обслуговування студентів.

Саме на такій підставі студент 2 курсу Євген отримав дозвіл на дострокове складання сесії: «Спершу я бажав отримати дозвіл на підставі участі в програмі культурного обміну, проте керівництво відмовило. Тому я отримав висновок лікаря про те, що потребую невідкладного лікування. З цим висновком я отримав дозвіл протягом одного дня», — повідомляє хлопець.

Окрім того, студент мусить переконати керівництво, що йому необхідне саме дострокове складання сесії, інакше йому можуть порекомендувати взяти академічну відпустку.


Як отримати дозвіл?

Наступний алгоритм дій максимізує шанси студента отримати дозвіл:

  1. Напиши заяву на ім’я ректора чи керівника факультету (інституту), у якій зазнач повне ім’я, курс і групу, структурний підрозділ ВНЗ, у якому навчаєшся, підставу дострокового складання та бажані дати складання сесії.
  2. До заяви долучи копії документів, що підтверджують правдивість підстави.
  3. Отримай письмову згоду викладачів, що будуть приймати іспити та заліки. Ти мусиш переконати їх у тому, що маєш змогу скласти сесію достроково. Долучи розписку викладачів до заяви.
  4. Дочекайся перевірки твоїх документів, а також рівня академічної успішності за минулий семестр. Допустимий термін розгляду заяви – 15 діб.
  5. Якщо дозвіл отримано – складай сесію.


Мені відмовили. Як оскаржити?

Оскільки ректор не зобов’язаний надати дозвіл на дострокове складання сесії, то і змусити його це зробити не можна. У деяких вишах діють спеціальні положення, що регулюють питання оскарження дій посадових осіб. Але діють вони лише на папері, оскільки будь-який внутрішній орган або працівник вишу в суперечці між ВНЗ і студентом стане на сторону першого.

Також дії ректора можна оскаржити в адміністративному суді, проте для студента перспективи провадження сумнівні.


Чи існують способи скласти сесію достроково, не звертаючись до керівництва вишу?

Теоретично – так.

Перший – домовитися з викладачами, щоб вони заслухали відповідь на питання іспиту раніше, а на сесії просто внесли бали до залікової книжки та відомості. Проте навряд чи викладачі погодяться.

Другий шлях реальніше втілити, проте він ризикований і полягає в тому, щоб скласти сесію в межах термінів, наданих для ліквідації академічних заборгованостей. Інакше кажучи, якщо сесія влітку, то ліквідувати заборгованість студент матиме можливість уже восени.

Обидва шляхи є доволі сумнівними, тому краще все ж отримати дозвіл ректора чи декана.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus