Зворотний бік медалі: скільки коштує безкоштовне навчання за кордоном

girl (1)

Медичне страхування, оренда житла, оформлення карток і додаткові підручники – розповідаємо, за що доведеться платити. І трошки ідей для економії!

Перспектива безкоштовної освіти в Європі, Австралії чи США дуже приваблива. Зазвичай ти можеш отримати грант для навчання, який повністю або частково покриє ще й витрати на проживання, але є країни, де такої допомоги не дають. Зарахування там відбувається вже після вдало складених іспитів, але екзаменами за житло й медичні послуги не заплатиш. Розповідаємо, на що доведеться витрачати кошти, якщо ти вступив(-ла) до безкоштовного вишу за кордоном.

Медичне страхування

Перша умова, з якою зіткнеться кожен майбутній студент, – отримання візи. Щоб оформити її, потрібно сплатити спеціальний збір, отримати позитивне рішення від працівника консульства і мати документ про медичне страхування, яке є обов’язковою умовою закордонних закладів вищої освіти. Ціни на цю послугу змінюються щороку. Крім того, перш ніж оформлювати страхування, потрібно поцікавитися, які компанії входять до переліку дозволених в обраному консульстві.

Медичне страхування значно дешевше, ніж оплата лікування на місці. Якщо виникне потреба отримати медичну допомогу в США, краще мати потрібні документи заздалегідь, ніж платити на рахунок, який надішлють згодом і через який, можливо, навіть доведеться покинути навчання.

Доступ до лікарських препаратів за кордоном обмежений. Якщо немає рецепта від лікаря, купити антибіотики чи інші ліки неможливо. А рецепт, як і консультацію в лікаря, ти зможеш отримати тільки з медичним страховим полісом.

Із цим краще не економити. Звертай увагу не на ціну, а на перелік охоплених послуг.

workspace (1)

Реклама

Оформлення на місці

Ця стадія передбачає фінансовий внесок на виготовлення студентського квитка і реєстрацію в державних органах з питань тривалого перебування іноземних громадян. Заощадити на цьому етапі неможливо. Обидва документи важливі для легального перебування в країні та навчання. Їх точну вартість можна дізнатися в деканаті вишу.

Студентський квиток дозволяє заощаджувати в громадському транспорті. У деяких країнах ти зможеш отримати місцеву банківську карту за спеціальними пільговими умовами для студентів. Нею значно зручніше оплачувати замовлення чи поповнювати мобільний рахунок. Вона також знадобиться, щоб отримувати заробітну плату, але тільки в разі офіційних підробітків.

Житло й супровідні витрати

Проживати можна в гуртожитку, якщо університет має вільні місця і ти заздалегідь подав заяву. До вартості такого типу житла додатково входить оплата інтернету, який зазвичай у кілька разів дорожчий, ніж в Україні. За послуги мобільного оператора теж доведеться заплатити більше, ніж удома. Потурбуйся щодо проїзного квитка, якщо гуртожиток розташований далеко від місця навчання.

Поза тим, для життя в гуртожитку потрібно буде придбати посуд, столове приладдя і кухонне начиння для приготування їжі. Також слід буде подбати про наявність побутової хімії, праски й прального порошку, а іноді й постільної білизни.

Витрати на проживання в приватній квартирі значно вищі, але їх можна зменшити, якщо винаймати житло з іншими студентами. У такому разі потрібно буде сплачувати ще й рахунки за комунальні послуги. Ти зможеш знайти дешевшу квартиру, але в ній зовсім не буде меблів, крім кухонного куточка. Тоді доведеться купувати навіть штори.

Залежно від твого бюджету ти можеш оцінити вартість приготування їжі вдома чи харчування в їдальні або кафе. Зазвичай перший варіант дешевший, але є й акції, коли ти можеш придбати готові страви зі знижкою за годину до закриття закладу харчування. З обмеженим бюджетом найкраще поєднувати ці два варіанти. Щотижневий контроль витрат допоможе виявити економічно найвигідніший варіант.

library (1)Спробуй завчасно прорахувати власний бюджет. Перевір сторінки закладів харчування, супермаркетів, сайтів з оренди житла поблизу місця навчання ще в Україні.

Витрати на навчальні матеріали

Навчання без канцелярських товарів неможливе. Придбай їх удома: тут вони трохи дешевші. Навчальна програма може передбачати додаткові конспекти й підручники, які можна буде брати в університетській бібліотеці або купувати, – тут уже не зекономиш.

На ксерокопіях і друці заощадити завдяки персональному принтеру майже неможливо: потрібно купувати папір і фарбу. Та якщо живеш разом із друзями-студентами або маєш звичку в останні секунди готувати реферати, то цей варіант найзручніший та економічно вигідний, адже друкувати доведеться дійсно багато матеріалу.

Дорога

Придбай авіаквитки не пізніше, ніж за місяць до польоту. Обирай найдешевші дні: не п’ятницю чи вихідні. Дізнайся про умови транспортування багажу: іноді доводиться доплачувати за велику сумку до 23 кг. Залізничні квитки теж краще купувати за місяць, оскільки є ризик зростання вартості квитка.

Варіант з автобусом може почекати. Ціни на нього не змінюються, але є ризик відсутності вільних місць.

Розповідай у коментарях, з якими ще витратами ти зіткнув(-ла)ся, навчаючись за кордоном!

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus