Моя скандинавська незалежність: чого я навчилася у шведів

ГОЛОВНЕ

Для мене велике значення має оточення, у якому навчаєшся: люди, які тебе мотивують і з якими легко. За таким критерієм я й обрала виш для магістратури: маю на меті вступити до шведського університету. Окрім славнозвісної якісної освіти, наявності стипендії і чудових скандинавських пейзажів, є не менш важливий момент – самі шведи. За кілька місяців спілкування під час програми обміну я відкрила для себе шведську культуру і тепер хочу пізнати її ближче. Чим же так надихають скандинави?

Серйозне ставлення до освіти та самоосвіти

Можливість отримати якісну освіту – одна справа. Скористатися нею – зовсім інша. Навчання в університеті після школи не є соціально нав’язаним . Після випуску (у віці 16 років) шведи переїжджають від батьків на власну квартиру (можуть собі дозволити), знаходять роботу до душі, подорожують і шукають себе.

У Швеції на перший курс зазвичай вступають не раніше 20 років, дехто вже маючи сім’ю та дітей. Щонайменше 7 моїх знайомих шведів вступили до університету у віці 21–28 років і їх неабияк здивувало, що у 19 я вже на 3 курсі. Ще один знайомий розпочав навчання у 19, але через рік кинув університет і відклав вищу освіту на 5 років.

фото 8Освіта платна, але це не проблема і багато хто навіть сам її оплачує. Свідомо обираючи спеціалізацію, шведи присвячують переважну частину свого часу саме навчанню. 66% шведів у віці 25–64 років є офіційними студентами або ж займаються неформальною освітою, проходять онлайн-курси, беруть приватні уроки. Відповідно до ОЕСР, це один з найвищих показників у світі. Вони не ходять на вечірки у період підготовки до іспитів і не знають, що таке «написати курсову у ніч перед дедлайном», займаються дослідженнями і кожен прагне стати профі.

Для шведа університет – не обов’язкова інституція, де можна здобути диплом для працевлаштування. Це місце, куди вступаєш на кілька років, щоб навчитися тому, чому дійсно хочеш присвятити життя. Окрім університету, шведи мають широке коло інтересів, їм притаманна хороша обізнаність, що є результатом постійної самоосвіти. З ними легко спілкуватися на різні теми, вони одночасно цікавляться безліччю речей і дуже багато подорожують.

ФОТО 1

Реклама

Хороший рівень знання англійської і милозвучна шведська

Усі шведи з дитинства вільно розмовляють англійською мовою, адже англомовні програми для малюків по телебаченню транслюють просто зі шведськими субтитрами. Шведи завжди намагаються структурувати англійську, висловлюються складними реченнями. Й академічна (під час навчання), і розмовна – це твердий C1-C2. До того ж, англійський сленг вони вживають не менш доречно, ніж носії мови.

До речі, щодо самої шведської. Окрім приємного звучання, їй притаманно багато цікавих слів, які не мають відповідників в англійській чи українській мовах. Наприклад, шведи часто протягують åhfyfan, щоб описати будь-що чи будь-кого, що їм не подобається. Шведи завжди помічають мовні акценти і розрізняють за ними , хто з центру Стокгольму, а хто з Півночі, і це може навіть вплинути на рішення стати друзями.

Поняття lagom і нічого зайвого

Це слово не має прямого перекладу, але умовно його можна перекласти як «у міру». Це – невід’ємна частина шведської культури, що дуже відчутно у будь-якій розмові. Наприклад, при знайомстві шведи не будуть надто надокучливими чи пофігістичними, проявлять інтерес, але при цьому не надто розпитуватимуть. Вони не переступають певну грань і через це з ними надзвичайно комфортно.

Звісно, у спілкуванні з близькими друзями шведи дуже відкриті, але принцип міри завжди зберігається, а інша поведінка вважається грубою. Відразу зрозуміти це трохи складно, але через певний час відчуваєш, наскільки велике значення має правило lagom і як глибоко воно вкорінене навіть на побутовому рівні.

Також це слово шведи вживають, щоб описати, що все добре. Наприклад, погода сьогодні просто lagom – те, що треба: і не спекотно, і не холодно.

Індивідуалізм

Усе це дуже по-шведськи: незалежність (не лише фінансова), відсутність ієрархії у стосунках, рівні права, фемінізм, одностатеві стосунки, hook up культура. Май це на увазі, якщо захочеш стосунків або дружби зі шведами, адже їх з дитинства виховують у системі таких цінностей. Вони з розумінням ставляться до культурних відмінностей, якщо їх особисто це не стосується. Шведка чи швед вимагають поваги до свого особистого простору, часу, поглядів та ідей.

3

Відкритість

Існує стереотип, що як і загалом скандинавська, шведська молодь дуже закрита, надто серйозна й обмежується лише своїм колом спілкування. Насправді шведи надзвичайно легко заводять нові знайомства, люблять активно проводити вільний від навчання час і веселитися. Один келих шнапсу чи пива відразу зробить їх більш розкутими. Вони позитивно ставляться до вечірок, фестивалів, парків, барів або ресторанів – для них це необхідна складова якісного та щасливого життя.

ФОТО 4Поширена культура званих обідів (бранчів), на які щотижня збираються для спілкування. Сам Стокгольм переповнений молоддю, у місті є безліч крутих місць. Шведи як найбільші у світі кавомани часто переривають роботу чи навчання на fika. Це традиційна кава-брейк зі шматочком торту чи печива.

Nations – студентські братства

Нація – не що інше, як студентське братство. Братства поширені лише у студмістечках. Наприклад, в Уппсалькому університеті існує 13 братств, кожне з яких таке ж старе, як і сам університет (заснований у 1477 році). Це не тільки метод соціалізації, а й давня шведська традиція.

Найпопулярніша нація у Швеції – Стокгольмське братство (Stockholms Nation). Мета націй – волонтерство і благодійність, деякі славляться своєю ексклюзивністю та гучними вечірками. Кожна має власну будівлю, кодекс, дрес-код, ціну (у середньому 300 євро на рік) і навіть меню. Окрім членського внеску, часто умовою успішного вступу є випробування, іноді доволі принизливі, але шведи це сприймають як звичайну розвагу Наприклад, вночі незаконно проникнути на територію кампусу і влаштувати вечірку, щось зламати, спати на вулиці тиждень, ходити у спідньому, переспати з дівчиною, а потім з її найкращою подругою.

Фото 5Вступають найчастіше заради вечірок, нових знайомств і можливості жити у окремому будинку нації, замість гуртожитку. Але членство має й інші переваги: нація забезпечує роботою і можливістю відвідувати різноманітні цікаві події. Кожного семестру нації влаштовують традиційний бал зі званою вечерею та офіційними заходами.

Фото 6

Скандинавський стиль – простота

Шведи приділяють увагу дизайну та стилю, цінують мінімалізм і неймовірно акуратні. Швеція – один із центрів сучасного мистецтва та моди, що помітно із зовнішнього вигляду жителів цієї країни. Але поняття lagom і тут дає про себе знати – це завжди просто, але дуже красиво.

фото 7P.S. Ні, я не намагаюся втекти кудись, де «краще». Чому б просто не провести наступні 2 роки, продовжуючи відкривати для себе нову культуру? Ламати власні стереотипи, пробувати нове і знову вчитися мистецтву знаходити себе? Особливо, коли це надихає.

Фото: Ольга Пилипенко, соцмережі.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus