Сила звички: 21 день для нового життя

girl (1)

Пам’ятаєш останній раз, коли ти сказав(-ла): «Почну бігати з понеділка», «Після цього десерту точно на дієту», «Ще 15 хвилин поскролю і спати»? Що сталося потім? Напевно, ти почав(-ла) бігати, перестав(-ла) їсти солодке і тепер лягаєш о 22:00. Так-так, ми теж такі.

Існує безліч книг і досліджень про силу звичок. Наразі панує думка, що саме ці рутинні заняття можуть дати нам змогу змінитись, але не лише на день, тиждень чи місяць. Отже, я вирішила поставити на собі 21-денний експеримент, щоб зрозуміти, як виробляти звички і чому це не так легко, як здається.

Перша звичка, яку я обрала, – вивчення французької щодня протягом 15 хвилин.
Друга звичка – витрачати на соціальні мережі й месенджери (Telegram, Instagram, Facebook) по 30 хвилин зранку і ввечері.

Parlez-vous français?

Я почала вивчати французьку ще в школі, але нещодавно мені захотілося повністю зануритись у мовне середовище: дивитися відео, читати, слухати й запам’ятовувати. Це було рішення, яке я прийняла в «холодному» стані. В той час у мене не було емоцій чи факторів, які б заважали виконувати це завдання. Попри це я знала, що будуть «гарячі» стани, коли я подорожуватиму, поспішатиму встигнути до дедлайну тощо. Тому я створила установку, що 15 хвилин перерви не зашкодять поточним справам, а допоможуть мені перевести увагу й приділити час собі. Так і почався експеримент.

Я пішла знайомим шляхом: завантажила Duolingo і почала звертати увагу на стару розсилку від Comme une Française. Одразу скажу, що Duolingo справді допоміг мені розвинути звичку. Там я могла обрати кількість часу, яку я готова приділити вивченню мови, і щодня бачити свій прогрес на шляху до мети. До того ж там є streak system: додаток заохочує тебе досягати цілі кожного дня, щоб наприкінці тижня отримати подарунок. Нагадування теж досить дієві й корисні, але завжди існує спокуса їх проігнорувати, особливо коли виникає відчуття, ніби часу просто немає. Comme une Française – класна альтернатива, особливо коли втомлюєшся від Duolingo або хочеш змінити формат. Там блогерка пояснює цікаві культурні аспекти і робить процес вивчення мови ціліснішим, замість того щоб зосереджуватись на граматиці чи словниковому запасі.

Перешкоди і їх усунення:

 • Коли подорожуєш, не вистачає інтернету або терпіння і хочеться пропустити цей один день → Допомагає streak system: ти згадуєш, що 4 дні тримався(-лася), тому не хочеться втрачати прогрес.
 • Не вистачає часу → Додай вивчення мови до повсякденних справ: подкаст під час миття посуду, стаття під час поїздки в метро або відео французькою, коли дивишся YouTube.
 • Не знаєш, як почати → Погугли. Чесно кажучи, аби було бажання, а ресурси знайдуться. Блогери, статті, додатки й сайти існують для того, щоб тобі допомогти. Не бійся їх шукати.
 • Нудьга → Шукай цікавий контент. У Duolingo можеш відкривати нові теми з ідіомами або фразами для флірту. З таким не занудьгуєш.

girl

Реклама

Мінімізувати час у соціальних мережах: місія нездійсненна?

Друга звичка стала для мене справжнім викликом. Instagram, Telegram і Facebook – крадії часу і вбивці продуктивності, але там та-а-ак цікаво і є меми. Саме тому 30 хвилин зранку і ввечері, щоб на все вистачило часу.

Завести цю звичку мене підштовхнув коментар Кім Кардаш’ян. В інтерв’ю для американського Vogue вона сказала, що проводить в Instagram близько 30 хвилин на день. 130 мільйонів підписників, приватні повідомлення від світових знаменитостей… Якщо Кім вистачає 30 хвилин, то година для мене – просто чудово. І я почала експеримент. Ось декілька цікавих спостережень.

Контролювати свій час, проведений у соціальних мережах, важко. Коли скролиш, лайкаєш або відповідаєш на повідомлення, не дивишся в правий верхній куток, щоб дізнатися, котра година. Ти поринаєш у цей світ повністю, тому корисно мати таймер або додаток, який повертатиме тебе в реальність.

Перед експериментом, коли працювала на комп’ютері, я завжди відкривала робочу вкладку. Ну, і звичний комплект: Gmail, Telegram і Facebook – щоб нічого не пропустити. Не можу уявити, що могло б відволікати більше, ніж ці три вкладки. Той (1) неможливо ігнорувати, тому краще просто натиснути ✖

Перешкоди і їх усунення:

 • У компанії з друзями почала помічати моменти, коли всі просто сидять у телефонах і перекидуються словами → Не бійся мотивувати друзів покласти телефони хоч на декілька годин. Ви зустрілись, щоб спілкуватися, а не витрачати час на соціальні мережі. Можливий варіант: покласти всі телефони на стіл, і хто перший не втримається, платить за всю компанію. Непоганий стимул для живого спілкування.
 • Некомфортні моменти теж спокушають: розмова подруги зі знайомими або очікування в метро. Рухи відбуваються вже автоматично після розблокування телефона → Ми звикли шукати зону комфорту в перегляді stories або листуванні з друзями, але зазвичай набагато цікавіше вийти за межі вузького екрана, щоб спостерігати й розвиватись. За яскравим дисплеєм ти можеш не помітити кохання свого життя або довгоочікувану музу.
 • На лекціях і тренінгах, особливо наприкінці, коли увага розсіялась і вже не можеш дочекатись перерви на каву, сверблять руки відкрити соціальні мережі → Під час експерименту помітила, що багато людей піддаються спокусі й починають скролити. По-перше, це неповага до спікера. По-друге, ти можеш пропустити щось дійсно цікаве. По-третє, нагадай про свою обіцянку самому(-ій) собі: інші її не давали.
 • Дуже тонка межа між роботою (організація проектів та зустрічей) і скролінгом. Постійно її перетинаю і поринаю в прокрастинацію → Іноді бувають моменти, коли відкриваєш додаток, скролиш, лайкаєш, виходиш. І згадуєш, що не зробив(-ла) те, для чого туди заходив(-ла). Намагайся максимально уникати таких візитів. Так, частину нашої роботи (часом навіть більшу) ми справді виконуємо в інтернеті й соціальних мережах. Просто варто пам’ятати про мету візитів і не губитись у скролінгу.

girl (1)

Підсумки

Виробити звички можливо. Після такого вердикту експеримент можна назвати вдалим. Я не скажу, що кожного дня виконувала всі завдання сповна: мені теж не вистачало часу, терпіння або бажання. Головне – не відмовлятись від роботи над собою і своїми звичками через ці перешкоди. Не буде такого 21 дня, коли все видасться ідеальним. Звички не виробляються постійним самокартанням і примусами: тобі має бути цікаво. Цікаво дізнатися більше про себе й поглибити розуміння різних сфер свого життя. Тому я рекомендую спробувати це кожному читачеві. Ось декілька порад для тебе:

 • Визнач, які сфери життя наразі важливі для тебе, починай виробляти корисні звички, автоматизуй ці сфери і не забороняй собі щось кожного дня. Звички не мають бути тортурами.
 • Не плутай звички й силу волі. Звичка – автоматизована дія, ти не змушуєш себе її виконувати, сила волі – коли пересилюєш себе, щоб виконати певну дію. Коли на шляху виникають перешкоди, то дії, які ґрунтуються на силі волі, будуть першими, які ти перестанеш виконувати. Але зусилля все одно знадобляться, особливо на початкових етапах вироблення звичок.
 • То як не жити в муках, але все ж виробляти корисні звички? Так само, як стояти в планці. Не забувай про мету, задля якої стараєшся, змінюй навантаження та фокус у своїх справах і, врешті-решт, експериментуй! Хто, як не ти, зможе знайти ідеальний рецепт для вироблення звички, яка змінить твоє життя?

Корисні матеріали, які допомогли мені під час експерименту й написання статті:

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus