Як навчитися читати втричі швидше?

книгакоторойнет2

Щодня інформаційний простір збільшується, і так хочеться не пропустити чогось справді цікавого й важливого! А часу стає все менше… Вихід – швидкочитання — методика, що дозволяє за мінімальний час отримати максимальний результат. Ми звикли називати таку навичку «читання по вертикалі». Як розвинути її в домашніх умовах і чи справді вона необхідна?

Навіщо опановувати швидкочитання?

Багато людей читають у середньому 250 слів за хвилину, тобто на сторінку в книзі чи документі витрачають 1-2 хвилини. Уявімо, що ми змогли підвищити свою швидкість до 500 чи навіть 1500 слів за хвилину!

Здатність читати швидко – важлива навичка для людей, яким необхідно щодня працювати з величезними обсягами інформації: студентам, редакторам тощо. Якщо її розвинути – можна не лише заощаджувати час, а й покращити увагу, розвинути логіку, оскільки ти починаєш шукати у тексті лише необхідні відомості.

книги

Реклама

Поради практиків

Ось список порад від Річарда Фельдмана, експерта зі швидкочитання з Колумбійського університету:

 • читай важливу інформацію в першій половині дня (тоді розум ясний і мислення чітке);
 • визначай пріоритетніший матеріал, тобто починай читати з найважливіших текстів;
 • «скануй» зміст написаного перед початком роботи, аби спершу зрозуміти структуру тексту (проглядай, наприклад, перші та останні речення кожного абзацу, аби знайти необхідні відомості);
 • формуй запитання (подумки перетворюй заголовки чи підзаголовки в питання, а потім шукай відповіді на них у матеріалі – це допоможе сфокусуватися на суті);
 • обирай правильне середовище (приміром, використовуй підставку для книг – якщо розмістити книгу під кутом 45 градусів, зменшується навантаження на очі; в жодному разі не читай важливий матеріал у ліжку, бо організм знає – це місце виключно для сну й релаксу);
 • регулюй швидкість читання залежно від типу інформації й кінцевої мети (вироби різний темп для публіцистичних текстів, правових договорів чи, наприклад, поезії).

У фахівців із Мindtools дещо інший підхід:

 • регулярно тренуйся (звучить банально, але ж для того, щоб навчитися просто читати, знадобиться не один тиждень);
 • використовуй курсор чи просто води пальцем по сторінці (очі й мозок намагатимуться не відставати, тож працюватимуть швидше);
 • ігноруй внутрішній голос (часто незрозумілі слова чи фрази хочеться подумки проговорити, чого робити не варто).

книга

Чому не варто?

Завжди є другий бік медалі, швидкочитання – не виняток. На які жертви йде людина, аби «проковтнути» якнайбільше інформації?

Нещодавно в журналі «Психологічна наука в інтересах суспільства» опублікували результати дослідження, присвяченого технології швидкого читання. Виявилося, що існує компроміс між швидкістю й точністю – чим менше часу читачі витрачають на матеріал – тим гірше вони його розуміють. Учасники експерименту часто не пам’ятали змісту прочитаного й не могли відповісти на запитання, пов’язані з ним.

Також, швидке читання може зменшувати естетичне задоволення від текстів, мовляв, чим швидше читаєш, тим менше читаєш між рядків. Коли використовуєш цю технологію – можеш не усвідомити цінності книги чи будь-якого іншого написаного-тексту, тож може сформуватися викривлене враження від справді цінного літературного твору.

книги

Корисні додатки

Опановувати методику швидкого читання або ні – обирати тобі. Загалом, покращити навички можна за допомогою низки додатків до ґаджетів і ПК:

 • Acceleread: чудовий особистий помічник, який пропонує багато інструментів і вправ для поліпшення навичок читання.
 • Boba: можна встановити не лише на телефон, а й як розширення до Safari. Користувачі зможуть читати статті з улюблених сайтів і блогів, а також визначити слова, які їх найбільше цікавлять.
 • OpenSpritz: ще одне розширення, яке використовує Spritz-техніку. Його специфіка в тому, що у кожному слові підкреслена одна буква – аби зберігати положення очей на одному рівні.
 • ReadMe!: працює лише в режимі онлайн і виключно з електронними книгами. На власний розсуд ідентифікує важливі слова.
 • ReadQuick: IOS-додаток, який хаотично підсвічуватиме різні слова по тексту, аби користувач якнайкраще зрозумів прочитане.
 • Spreed: розширення Chrome, що використовує RSVP-техніку (rapid serial visual presentation, тобто швидку послідовну візуальну презентацію), аби певні слова блимали на екрані. Достатньо обрати необхідний текст і воно зробить усе самостійно.
 • Syllable / Velocity / Outread: IOS-програми, які використовують різні методи залежно від конкретної мети.

Фото: sitebuilderreport.com/stock-up

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus