Що таке симулякр, або 5 прикладів нереальної реальності

Чи здавалося вам колись, що речі, які ви зазвичай купуєте в магазині, насправді вам не потрібні? Що навколишній світ – ілюзія, а ваші бажання – несправжні? Не хвилюйтеся, – це не шизофренія й легко пояснюється за допомогою терміну «симулякр». Аби ви не почали надумувати зайвого й відрізняли реальність від вигадки – розглянемо значення цього терміну на прикладах із повсякденного життя.

Що таке симулякр?

Пам’ятаєте фільм «Матриця» з Кіану Рівзом? Саме ідея цього поняття стала основою для стрічки. За сюжетом головний герой дізнається, що людський світ насправді – ілюзія та обман. У реальності він, як і мільярди інших чоловіків та жінок, спить вічним сном у капсулі, в той час як планету заполонили машини, котрі вирощують людей, наче овочі. До людських тіл приєднано безліч дротів, які підтримують життєдіяльність й створюють в їхній уяві «сучасний світ», у якому люди працюють, купують продукти, платять податки й дивляться телевізори. Цей світ здається реальним, хоч насправді таким не є.

Сюжет фільму чудово показує ідею симулякра. Тобто це поняття означає міф або вимисел, який стає реальним так швидко, що в нього просто неможливо не повірити.

Термін «симулякр» на початку 20 століття вигадав французький соціолог Жан Бодрійяр, щоб пояснити ілюзійну ситуацію чи фантазію. Аби зрозуміти, як і чому симулякрам вдається підступно замилювати нам очі й спотворювати життя, розглянемо 5 несподіваних прикладів.

симулкр

шоу

реклама

ленд

картка

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

Реклама

comments powered by Disqus