Що робити, якщо викладач поводить себе неадекватно

pexels-cleyder-duque-3981801

Іноді викладач і студент спілкуються як друзі, а іноді перед лекцією студентам треба пити м’ятний чай – щоб знизити рівень стресу.
Комунікація з викладачами – це така ж частина освітнього процесу, як і підготовка до семінарів. Складовою успіху є довіра та взаємоповага, але буває так, що хтось порушує цю гармонію.
Розповідаємо, що робити і куди звертатися, якщо неадекватним у спілкуванні є викладач.

Яку поведінку вважати неадекватною?

Нетактовну поведінку викладача розпізнати легко: вона викликає у студентів стрес та дискомфорт. Також варто бити на сполох, коли викладач:

  • натякає чи прямо говорить про хабар;
  • робить зауваження щодо зовнішнього вигляду;
  • насміхається над соціальним становищем, неконструктивно критикує, зневажає честь та гідність;
  • негативно говорить про інтелектуальну підготовку студента;
  • не попереджає про своє можливе запізнення на заняття чи не приходять зовсім.;

Як зрозуміти, що твоє ставлення до викладача є об’єктивним? Варто запитати думку інших студентів (наприклад, через анонімну анкету чи опитування в Telegram), а також звіритися з правилами етичного кодексу університету.

Кожен навчальний заклад складає правила поведінки, яких повинні дотримуватись викладачі, адміністрація та студенти – вони розроблені на основі законів України.

Куди звертатися студенту?

У кожному університеті є органи, які контролюють відносини між студентами та викладачами. Також вони допомагають студентам захищати свої права.

Адміністрація вищого навчального закладу. Адміністрація захищає студентів від приниження честі та гідності, будь-яких форм насильства та експлуатації, булінгу, дискримінації за будь-якою ознакою, пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю студентів.

Також адміністрація слідкує, щоб викладачі та студенти дотримувалися академічної доброчесності.

Студентське самоврядування. Захищає права та інтереси студентів, а також заохочує брати участь в управлінні університетом.

Студентська профспілка. Як і органи студентського самоврядування, профспілка зобов’язана відстоювати права студентів – за це вони платять 1% від стипендії.

Психологічна служба. Ця служба дає студентам, які страждають від булінгу чи спричиняють його, безкоштовну консультацію психолога.

Правоохоронні органи. У випадку домагань, фізичних принижень, загрозі життю й здоров’ю варто написати заяву в поліцію.

Куратор групи. Це наставник, який закріплюється за студентами кожної групи. Він допомагає першокурсникам адаптуватись в університеті – щось на кшталт класного керівника у школі.

Як діяти?

Розповідаємо на реальних прикладах, що робити студенту, якщо викладач поводить себе нетактовно.

Ситуація 1: Олена з одногрупниками прийшли в зазначений у розкладі час захищати курсову.

Викладача не прийшов, на дзвінки не відповідав. Коли студентам вдалося з ним зв‘язатися, викладач попросив не турбувати його в суботу і прийти на захист наступного тижня.

Що робити: з юридичної точки зору, це адміністративне порушення та порушення етичного кодексу викладача, тому насамперед студенти повинні повідомити про це деканат.

Ситуація 2: Під час лекції викладач Олега часто робив перерви, щоб випити алкоголь в сусідній аудиторії. Олег та інші студенти просто кепкували з такої поведінки.

Що робити: Поява на роботі у нетверезому стані є порушенням трудової дисципліни та правил внутрішнього трудового розпорядку і карається законом.

Викладача, який вживає алкоголь на роботі можна притягнути до дисциплінарної відповідальності й оголосити йому догану, а можна звільнити з роботи. Звільнення допускається навіть у випадку одноразового порушення трудової дисципліни.

Студенти повинні мати підтвердження (фото, відео, аудіозапис) того, що викладач дійсно вживав алкоголь. Ці підтвердження та свідчення очевидців потрібно передати адміністрації університету.

Завжди пам’ятай, що ти маєш права та обов’язки в тому закладі, де навчаєшся, а також, що у тебе є особисті кордони, які не можуть порушувати інші, зокрема викладачі.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus