Праця – це весело

20140601-235126-85886347.jpg

На кризу повпливав не Майдан, а чотири роки правління Януковича, вважає експерт ринку праці. Сергій Марченко – керуючий партнер рекрутингової компанії SM Consulting. Він поспілкувався зі «Студвеєм» на тему студентського працевлаштування, дипломів і досвіду роботи.

Економічна криза, яку ми зараз бачимо, – не наслідок революції

– Доброго дня, Сергію. Ви – провідний експерт із ринку праці. Як політична ситуація у країні могла вплинути на нього? Які можуть бути зміни у зв’язку з економічною кризою?

– Хотів би розставити акценти. Перш за все, та криза, яку ми зараз бачимо,  це не наслідок революції, це наслідок чотирьохрічного правління Януковича й усіх негативно сформованих тенденцій. Наприклад, промислове виробництво, до якого дуже чутливий Донбас, падає із третього кварталу 2012 року. Спад ВВП у нас почався із третього кварталу 2013 року. Те, до чого ми прийшли,  це результат тієї неконкурентної і корумпованої економіки, яка будувалася у нашій країні впродовж останніх чотирьох років. Революція тільки оголила ці проблеми.

– Які прогнози на майбутнє?

– В принципі, у мене є позитивні думки. З економіки прибрано величезні корупційні «податки» Януковичу та його «сім’ї». Без цього бізнесу, звичайно ж, буде набагато легше. Окрім того, існують великі надії на те, що Європейський Союз і Сполучені Штати Америки дійсно серйозно займатимуться Україною та не дадуть нашим оновленим політикам так добре працювати за старими корупційними схемами. Існують позитивні прогнози щодо зайнятості, але впродовж найближчого півроку буде не просто. Це факт.

Літо – це ріст сезонного бізнесу, який не вимагає великої кваліфікації

– Скоро літо. Студенти будуть відпочивати або працювати. Що можете сказати про їхні шанси знайти роботу?

– Щодо студентства можу сказати таке. Літо  це ріст сезонного бізнесу, який не вимагає великої кваліфікації. Перш за все, це – бізнес, пов’язаний із сільським господарством і туризмом. Студенти матимуть змогу підробітку. Якщо не в Україні, то в ЄС набагато легше працювати, ніж заведено думати. Мало хто знає, що поїхати на роботу до Польщі набагато простіше, ніж у Росію. Там досить великі проблеми із тим, щоб тобі заплатили за зароблене. У Польщі такого немає, там можна півроку працювати без оформлення будь-яких документів. Потрібні тільки віза і закордонний паспорт.

– Робота – досить абстрактне поняття. Уточніть, на яку роботу можливо поїхати до Європейського Союзу?

– Польща дуже схожа на Україну, вона також аграрна країна. У поляків існує проблема: у зв’язку зі вступом Польщі до ЄС багато людей виїжджають на роботу у багатші країни. Тому в них існує велика потреба у робочих руках.

Усі люди народжуються рівними, але люди рівні тільки у пологовому будинку

– Досить часто ми чуємо жарти на кшталт: «Закінчив КНУ із червоним дипломом – вільна каса!». Чому так?

– Усі люди народжуються рівними, але люди рівні тільки у пологовому будинку. Потім ця рівність закінчується. Кожна людина сама вибирає, з ким їй підтримувати відносини, яку їй інформацію сприймати. Коли людина виростає і вступає до таких поважних ВНЗ, як Київський національний університет імені Тараса Шевченка, то, в принципі, вона мала би мати не тільки розум, а й певні практичні навички його застосування. Піти працювати до «МакДональдсу» чи піти працювати за фахом  це вибір кожного. Хтось обирає простий шлях і йде до «МакДональдсу», а хтось обирає важкий шлях і йде працювати за фахом, бодай навіть і за маленьку зарплатню.

Давайте будемо відвертими: проблема не в тому, щоб влаштуватися на роботу за фахом, а в тому, щоб влаштуватися на роботу за пристойну зарплатню. На Заході, у Євросоюзі, до якого ми прагнемо, безкоштовне стажування на роботі загальноприйнята практика, але спробуйте нашого студента КНУ безкоштовно влаштувати бодай на місяць. Чому українські студенти не завжди готові працювати задля перспективи? Це складне питання. Можливо, ваш сайт проведе якусь роботу і допоможе студентам зорієнтуватися: вони вступають до найкращих ВНЗ країни не для того, щоб потім іти до «МакДональдсу»:) Хай туди ідуть ті, хто не вчився в школі.

– Що можете сказати про досвід роботи? Чи він важливий?

– Студенти повинні розуміти, що вони мають працювати під час навчання за будь-які гроші у тих сферах спеціальності, яку вони обрали. Бо коли роботодавець бачить студента без стажу роботи (навіть із червоним дипломом)  це одне, а коли він перед собою бачить студента, який під час навчання працював і має стаж роботи за спеціальністю,  це зовсім інше. Створюється позитивне враження, і роботодавець розуміє, що ти  не ледацюга, а людина, яка прагне розвиватися, яка знає, що таке життя і робота, і на тебе можна покластися. Досвід роботи  це ключове питання для роботодавця під час працевлаштування. Тому я рекомендую студентам не відкладати працю на потім, а починати уже з ранніх літ, так би мовити. Бо праця  це весело:)

– Чому на українському ринку праці більше цінують диплом про вищу освіту закордонного зразка, а не вітчизняного?

– Це частково стереотип і міф, частково існують підстави і пояснення тому, що закордонний диплом більш цінний. Не секрет, що українська вища школа має величезні проблеми: під час свого існування вона була відірвана від практики. Ось візьміть європейські чи американські університети  вони завжди мають величезний практичний бекґраунд. В Україні зовсім не так, за винятком ІТ-спеціальностей (КПІ). Яскраво цю ситуацію описує анекдот: «Приходить студент до бригадира і хоче влаштуватися до нього на роботу. Бригадир йому каже: “Забудь усе, що ти вчив в університеті, я тебе буду вчити, як і що робити». Це така правда свого роду. Також закордонний диплом свідчить про самостійність особи, амбіційність, гарне володіння іноземною мовою.

– Маєте певні поради студентам?

– Будьте всебічно розвиненими і не викидайте 46 років життя, які вирішили присвятити навчанню! Вчіться та розвивайтеся.

Фото: соцмережі

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus