Сексуальна освіта: де її знайти?

sex-ed-main

Якщо ти читав(-ла) наші минулі матеріали про сексуальну освіту в Україні, то вже знаєш про проблеми, які в ній існують, та шляхи їх вирішення. І тепер ти, можливо, думаєш: «Тю, відкрили Америку. Я і так знаю, що проблеми, як це мені допоможе? Сказали б краще, що робити». А ми от візьмемо і скажемо: «Здобувати знання самостійно».

Але тут знову питаннячко: де ж їх шукати, ці знання? Розповідаємо.

Сайти, блоги, додатки

Онлайн-проєкт із сексуальної освіти для підлітків «Вперше». І це, мабуть, справді вперше, коли про секс розповідають так відверто й серйозно, і водночас просто, зрозуміло і по-дружньому, ще й українською. Цей сайт підійде і для підлітків на порозі пубертату (років з 12), і для дорослішої та досвідченішої молоді. Читай тут про тіло, здоров’я, стосунки, мастурбацію, оргазм, секс-іграшки, контрацепцію, сексуальну орієнтацію, страхи і міфи. Не знаходиш теми, що цікавить? Клікай на кнопку праворуч «Потрібна порада?» і став запитання анонімно. У команді «Вперше» є психологині-практики та гінекологиня, тому не хвилюйся: відповідь точно буде експертною і правдивою. А щоб не пропускати цікаві статті, підписуйся на «Вперше» в Instagram.

«Сексінфорія» – сайт експертки із сексуальної освіти Юлії Ярмоленко. Цей ресурс розрахований більше на батьків: тут Юлія розповідає, як розмовляти з дітьми про секс, коли починати, яку інформацію треба надавати відповідно до віку дитини. Але й для підлітків тут знайдуться корисні поради: ось, наприклад, добірка книжок про секс і дорослішання для віку від 10 до 18 років. Розумію, що книжка про секс-освіту – це не найперша річ, на яку хочеться відкласти кишенькові гроші, проте у цій статті є кілька посилань на матеріали у вільному доступі. А ще я впевнена, що попрохати батьків придбати тобі щось подібне – непогана ідея. Якщо ви ніколи не мали відвертого діалогу на тему сексу, це може його розпочати. Можливо, твої батьки навіть зацікавляться лекціями, вебінарами і тренінгами Юлії Ярмоленко, які вона проводить у різних містах України. Переглянути розклад можна на сторінці sexinforia в Instagram. Тут же Юлія викладає огляди на книжки, презервативи, менструальні чаші, ділиться кумедними історіями зі своїх лекцій і взагалі пише цікаві пости.

Сайт aids.ua від Фонду Олени Пінчук. Тут ти знайдеш статті про безпечний секс, профілактику ВІЛ і СНІД, інформацію про тестування на ВІЛ і ще багато корисного. А на сторінці фонду у Facebook стеж за розкладом лекцій у Dialog hub. Вони проводяться і для дорослих, і для підлітків, і для їхніх батьків та охоплюють не тільки теми сексу, а й здоров’я, психології, кохання, стосунків та інших життєвих проблем (так, навіть коронавірусу).

На жаль, україномовних ресурсів із секс-освіти не так багато. То чому б не вбити двох зайців одним пострілом і не підтягнути заодно англійську?

Sex, Etc. – американський сайт для підлітків. Усі відео, статті та відповіді на запитання тут зручно розподілені за темами. Ще крута штука – словничок секс-термінів, я навіть у ньому підзалипла. Хочеш перевірити, чи ти вмієш правильно надівати презерватив? Пройди Condom Game у розділі Fun. Якщо потрібно спочатку підтягнути теорію, детальна інструкція тут.

Рішення для тих, кому нема з ким поділитися переживаннями, – англомовний додаток Real Talk. Завантажуй його на смартфон і відправляй свою історію, а модератори її перевірять і опублікують анонімно у вигляді переписки в месенджері. Так ти ніби просто спілкуєшся з другом, що ніколи тебе не засудить. Історії інших користувачів не можна коментувати, є тільки набір реакцій з п’яти емодзі. Під кожним постом знайдеш кнопку «Tell me more about this topic» – вона скерує тебе на статтю з відповідної теми. Інтерфейс додатку максимально простий, тому розібратися буде неважко.

Сайт O.school – це наочна ілюстрація того, як собі уявляють секс-освіту особистості надто консервативних поглядів. Тут буквально навчають займатися сексом. Тому в правилах користування ресурсом зазначено, що тобі має бути не менше 18 років. Особисто я понизила б поріг до 16, бо із цього віку легально мати сексуальні стосунки, то чому не дізнатися про них щось нове? Тут є цікаві статті про секс, тіло і стосунки. У шапці сайту можна обрати свій вік, ґендер і орієнтацію, і на сторінці з’являться найбільш релевантні матеріали.

Також у розділі 16+ Killer and a sweet thang. Користувачі діляться своїми історіями, спостереженнями і роздумами на теми кохання, сексу, здоров’я та ідентичності. Ці дописи не такі прямі та практичні, як в O.school, подекуди навіть філософські. Відповідно, і рівень англійської знадобиться трохи вищий. Рекомендую завітати на цей сайт хоча б заради його естетики.

sex-ed-movies

Реклама

Відео та серіали

Англомовний канал Amaze на YouTube розповідає підліткам про дорослішання, стосунки і секс за допомогою коротких мультиків – дуже просто і доступно. Можна сміливо дивитися вже років з 11 – 12. Стиль може здатися занадто наївним, зате він робить відео зрозумілішими, особливо для тих, чия англійська далека від адвансєд.

Важко уявити цю статтю без серіалу Sex Education. Його вже називають культовим, хоча вийшло всього два сезони. Головний герой – Отіс, цілком звичайний британський підліток (якщо не зважати на те, що його мати – секс-експертка, що приймає клієнтів прямо вдома). З легкої руки своєї нової подруги Мейв він починає за гроші давати ровесникам поради стосовно сексу. Серіал порушує проблеми підліткової сексуальності, спілкування з батьками, романтичних стосунків і дружби, булінгу, ІПСШ і небажаної вагітності, сексуальної орієнтації та ідентичності, міфів і стереотипів, сексуальних домагань. Це абсолютний must-see для підлітків та їхніх батьків.

Sex, Explained – серія коротких відео від Netflix, що розповідають про привабливість, сексуальні фантазії, фертильність, контрацепцію і пологи з наукового погляду. Буде цікаво, якщо ти вже більш-менш освічений(-а) у цих питаннях і хочеш зануритися глибше.

Masters of Sex – серіал про перших американських дослідників сексу. Доктор Уільям Мастерс і Вірджинія Джонсон спостерігали за добровольцями, які займалися сексом у їхній лабораторії, підключені купою дротів до різних апаратів. І це у 50-ті роки минулого століття! За допомогою цього дослідники виділили чотири стадії сексуальних реакцій людини і зробили декілька важливих відкриттів. Як такої інформації із секс-освіти в серіалі небагато, але він яскраво показує страхи й упередженість суспільства до теми сексу, а також змушує поміркувати над психологією людських стосунків.

Куди звернутися по допомогу?

Припустимо, ти вже підписаний(-а) на всі згадані ресурси, бачив(-ла) усі фільми та серіали і знаєш усе про безпечний секс та інтимне здоров’я. Але навіть це не страхує тебе від непередбачених обставин, бо знати – це не завжди застосовувати на практиці, та й контролювати усе на 100 % можливо далеко не завжди. То що робити, якщо ти стикнувся(-лася) із ЗПСШ, небажаною вагітністю чи психологічними та іншими проблемами в юному віці, і при цьому не маєш підтримки від батьків або інших дорослих? Відкривай оцю карту і шукай найближчу клініку, дружню до молоді. Вони створені спеціально для допомоги підліткам і молодим людям. У таких клініках працює багато різних фахівців: педіатри, підліткові лікарі, гінекологи, сексопатологи, урологи, наркологи, дерматовенерологи, психологи, іноді соціальні працівники і навіть юристи. Звернутися до лікаря можна анонімно, без батьків і безоплатно. Тут ніхто не буде тебе залякувати і читати нотації, головна мета кожного фахівця – допомогти тобі вирішити проблему.

А якщо я вже все це знаю?

Ну, по-перше, тоді тобі неймовірно поталанило, я навіть заздрю. По-друге, чи ти впевнений(-а), що знаєш справді все? Іноді ми настільки не сумніваємося у своїй обізнаності, що просто не помічаємо, як пропустили надважливі речі. А по-третє, світ розвивається неймовірно швидко, у потоці наукових відкриттів і соціокультурних змін легко не помітити чогось важливого і корисного, що може кардинально змінити наше життя вже зараз. Зокрема й сексуальне. До того ж змінюємося і ми самі – морально і фізично. Навряд чи зараз тебе дуже цікавить, наприклад, секс після менопаузи або шляхи підвищення потенції у зрілому віці. Але маю підозру, що колись ця цікавість виникне. І тоді знайти відповіді буде набагато легше, якщо ти вже матимеш чітку базу знань і перевірених ресурсів. А ще постійно дізнаватися нове – це корисно для мозку і просто захопливо.

І наостанок повторю: секс – це просто частина життя, така сама, як інші. Тому і ставитися до неї треба так само спокійно, без сорому і страху, але серйозно і з розумом.

Ілюстрації: Анастасія Бабаш

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus