Сапіопорно: інтелект як формула любові

sapiosexual (1)

Чи справді smart is the new sexy і кому це вигідно

Маші 22 роки. Наразі в неї немає стосунків, і вона каже, що повністю цим задоволена: «Це мій свідомий вибір: зараз мене не влаштовують мої потенційні партнери. Комусь не подобається зовнішність, у когось на емоційному рівні не перемикає, а я сапіосексуалка – мене не радує перспектива сексу без емоційного й інтелектуального задоволення, навіть якщо партнер – молодий Джонні Депп».

А тепер згадай, скільки твоїх друзів і подруг хоча б раз називали себе сапіосексуалами. Впевнена, від когось це таки пролунало, хоча б один раз. Ми вирішили розібратися, що це насправді означає, чому стало таким популярним і чи існують сапіосексуали взагалі.

Історія терміна

Для початку розберемося, що означає це слово. «Сапіосексуал» походить від двох латинських слів: sapiens (розумний) і sexual (сексуальний). Термін до слововжитку ввела Маріанна Фейтфул – британська співачка, яка за іронією долі є нащадком Леопольда фон Захер-Мазоха. Вона вжила його в контексті пояснення любові до інтелекту, важливості ерудиції як елемента сексуальності.

Широко відомим слово стало після того, як у 2014 році сервіс для знайомств OkCupid додав термін «сапіосексуал» до анкет у графу «Орієнтація». Згодом цим самим шляхом пішов і Tinder – це і забезпечило популярність новому явищу. Слово пішло в масову культуру – і почалося: серіали з розумними героями, що не можуть похизуватися фізичною силою, обговорення філософських проблем та мейнстримна любов до фото книг в Instagram і «глибоких» наукових дискурсів. Smart is the new sexy.

Широко відомим слово стало після того, як у 2014 році сервіс для знайомств OkCupid додав термін «сапіосексуал» до анкет у графу «Орієнтація».

Незважаючи на OkCupid, термін «сапіосексуал» не має ніякого стосунку до орієнтації: це всього лише характеристика вподобань людини, яка може мати будь-який гендер і будь-яку орієнтацію.

Реклама

Наукові дослідження

Деякий час ніхто не розглядав сапіосексуальність як щось серйозне, але за останні 40 років термін увійшов і в академічну лексику, і в наукову діяльність. Британський Collins Dictionary подає визначення: «Сапіосексуал – це людина, що вважає високий рівень інтелекту найбільш сексуально привабливою рисою».
Одне з найперших досліджень сапіосексуалів було проведене майже тридцять років тому, його учасниками стали 9 474 респондентів із 33 країн світу. Їм запропонували ранжувати якості людини за важливістю під час вибору потенційного партнера. На перше місце поставили «добрий і здатний зрозуміти», а на друге – «розумний».

Сапіосексуал – це людина, що вважає високий рівень інтелекту найбільш сексуально привабливою рисою.

Наступні важливі дані були отримані за 10 років. У 2000 році експерименти показали, що на інтелект звертають увагу, вибираючи партнера як для довгострокових стосунків, так і для короткотривалих – одного побачення, швидкого сексу, флірту.

sapiosexual7 (1)

Теорії сапіосексуальності

Одна з теорій відповідає поглядам Фрейда: відповідно до неї, сапіосексуальність – це прагнення стосунків з розумнішим партнером, який є проекцією батька чи матері.

Загалом інтелект є широким набором спадкових рис, що можуть забезпечити носієві та його нащадкам еволюційну перевагу. Тобто, обираючи для себе розумного партнера, ми розраховуємо, що в нас будуть здорові діти, які зможуть вижити в цьому жорстокому та холодному світі.

Дослідження показують, що жінки звертають увагу на інтелект під час вибору сексуального партнера більше, ніж під час простого знайомства чи першого побачення, – чоловіки ж діють навпаки. Проте для обох статей однаково важливий інтелектуальний рівень у розвитку стосунків. Це відповідає дещо модифікованій моделі батьківської інвестиції: жінки прискіпливіше ставляться до інтелекту навіть у контексті разових сексуальних контактів. Це корелює з даними, які можна побачити в деяких публікаціях: жінки частіше називають себе сапіосексуальними.

У 2002 році цікавий експеримент поставили в одному з аеропортів: серед присутніх у чекальній залі обрали 71 добровольця віком від 20 до 60 років. Їх попросили розпорядитися «бюджетом потенційного партнера»: обмежену уявну суму під час вибору половинки можна було витратити на певні якості, які мали відповідну ціну. Виявилося, що жінки й чоловіки однаково оцінюють важливість розуму, але задовольняються переважно середнім рівнем інтелекту, що дозволяє успішно виконувати побутові завдання.

Та є одне «але»: людей в аеропорту попросили бути реалістичними і не бажати неможливого. Тут вступає в дію інша гіпотеза – порогова гіпотеза інтелекту.

Коли людей просили не обмежувати своїх сподівань «реалістичністю», з’явився пул респондентів, які вважали найпривабливішими потенційних партнерів з рівнем IQ приблизно 120. Але чому вони не обирали ще розумніших партнерів?

Чим розумніший партнер, тим більше шансів у вас обох вижити.

Річ у тім, що щастя мати гіперактивний мозок – медаль на дві сторони. З одного боку, він активніший, коли вирішуєш певні завдання, здатний швидше адаптуватися й генерувати ідеї. З іншого боку, це заважає, активність може спричиняти психічні розлади. Це підкріплює стереотип про дивакуватих геніїв – ще одна причина, чому їх неохоче обирають у потенційні партнери.

sapiosexual6Не забувай, що чим вищий твій інтелектуальний рівень, тим більше вимог буде до розумових здібностей потенційного партнера: зазвичай так трапляється. Тоді варто не називати себе дивакуватими словами, а просто визнати, що тобі подобаються розумні люди. Це еволюційно вигідно: чим розумніший партнер, тим більше шансів у вас обох вижити.

А от сапіосексуалам не просто подобаються розумні люди: вони відчувають збудження від «розмов про високе» і називають розум окремою сексуальною характеристикою. Насправді сапіосексуали не таке вже й часте явище. Якщо вірити дослідженням, високий інтелект приваблює 8,1% респондентів, і лише 1,3% – надзвичайно високий.

Одна з рис сапіосексуалів – підвищена, іноді навіть фанатична увага до грамотності. Після кількох невдалих мовленнєвих конструкцій і ряду помилок шанси навіть на секс із сапіосексуалом значно знижуються, а про стосунки й мови бути не може.

Жагу до грамотності пов’язують із поширенням текстового спілкування: така комунікація спричиняє зменшення «живого» спілкування, тому і зовнішність, і мова тіла непомітно можуть відійти на другий план. Ще один важливий аспект – інформація. Ми отримуємо її в текстовому форматі, подкастах – якісний контент формує наше уявлення про те, яким має бути мовлення, піднімає планку і для себе, і для інших.

У контексті сапіосексуальності інтелект розцінюється як незалежний від біосоціальних показників фактор. Він не пов’язаний з успішною роботою та соціальним статусом.

Сапіосексуальність уже стала культурним явищем – і, як це часто відбувається, розуміння цього поняття дещо деформувалося. Та й самим ученим іноді важко: сапіосексуальність є складною психологічною конструкцією, дослідити яку складно через різні шкали вимірювання в різних експериментах. Проте одне відомо точно: у контексті сапіосексуальності інтелект розцінюється як незалежний від біосоціальних показників фактор і не пов’язаний з успішною роботою та соціальним статусом.

Термін вживають настільки часто, що значення слова «сапіосексуальність» перестають розуміти, роблячи з нього ознаку унікальності. Наприклад, ось що каже про сапіосексуальність Ярина Вишенська, методистка освітньої анімаційної студії NEED та авторка циклу лекцій на тему сексуальної освіти: «Сапіосексуалами себе називають тепер усі. Хіба окрім тих, які просто ще не чули цього терміна. Причина проста: інтелект – твій головний ресурс у час стрімкого розвитку технологій.Рівень освіти серед населення росте, і те, що колись вважалося рисою окремих людей, сьогодні є стандартом для всіх. Тому, коли красивий хлопець чи дівчина пише тобі з помилками і не має улюблених видатних класиків, це видається дивним. Єдине, на мій погляд, сапіосексуальність – надто гучний термін. Якщо я не маю рації, покажіть мені розумну людину, яка не хоче цікавих розмов з партнером, не хоче грамотно написаних повідомлень чи листів, дотепних жартів та походів до театру».

Насправді явище не нове: новий тільки термін. Щоразу, як людство виходило на новий рівень розвитку, розум виходив на пік сексуальності. Технологічний підйом завжди спонукав хотіти розумних, але тільки тепер цьому явищу пощастило дістати назву.

Інформація стала головною цінністю, і тепер важливі не тільки фізичні дані, а й, наприклад, правильно розставлені коми й ставлення до реформ, тонке почуття гумору і Telegram-канали, які ви разом читаєте.

Поки я не почала писати цей матеріал, здавалося, що сапіосексуали – звичайнісінька вигадка. Тим більше, зважаючи на причину написання: один мій знайомий розповів, що дівчина, яку він знає, так заслухалася його дискурсом з другом, що відчула інтелектуальний оргазм. Кінець кінцем, правда це чи ні, немає великого значення, адже будь-яке задоволення народжується в нас у голові. Тож сапіосексуали мають цілковите право на існування: принаймні розділ «Sapiosexual» на Pornhub є, а це вже аргумент, погодьтеся.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus