Як виготовляють самурайські мечі в сучасній Японії

Як виготовляють самурайські мечі

Вірність традиціям, оптимізм і духовність – розповідаємо про процес створення зброї майстром Сімодзімою

У Японії, країні, назва якої міцно асоціюється зі словосполученням «нові технології», в індустріальному місті Сайтама є незвичне місце, де 44-річний майстер-зброяр Фусахіро Сімодзіма разом з помічниками виготовляє традиційні самурайські мечі, користуючись автентичними методами. Про своє незвичне покликання та особливості професії майстер розповів репортерам CNN.

Храм мечів

Незважаючи на спеку, пил і піт, які є наслідками роботи з металом, ця майстерня – священне місце. Сімодзіма і його помічники одягнуті в білий одяг, що символізує чистоту й змушує негативні сили триматися на відстані. Спеціальна мотузка, відома під назвою «сименава» (використовувалася в давніх ритуалах синтоїстів), формує периметр робочого простору й слугує для додаткового захисту працівників від шкідливої енергії.

«Ми поклоняємося Богу в нашій майстерні», ‒ говорить Сімодзіма, який виготовляє самурайські мечі протягом 24-х років. – «Лише так ми можемо зробити меч, який не буде використаний як зброя, проте матиме ментальну й духовну значущість».

Як виготовляють самурайські мечіЗнамениті своєю міцністю під час згинання та ефективністю в близькому бою, ці мечі, відомі як катани, виготовляються в Японії протягом багатьох століть. Вони посідають виняткове місце в національній свідомості, ними користувалися самураї, вельможі й майстри бойових мистецтв.

Давні методи виготовлення цієї зброї живуть далі й після ліквідації класу самураїв і заборони на носіння зброї в громадських місцях. Сімодзіма спеціалізується на історичному виді меча, знаному як маморі катана, щасливому талісмані, який може захистити свого власника від хвороби й невдач.

«У сучасному суспільстві катану більше не використовують як зброю», ‒ пояснює він. – «Як майстер-зброяр я дістаю насолоду від створення виробу, який задовольняє ментальні й духовні потреби клієнта і може стати родинною реліквією на сотні років. Мечі віддавна є невіддільною часткою японської традиції, і я вірю, що сьогодні катана слугує основою для рис характеру й поведінки японців».

Реклама

Стародавні методи

Катани, що їх почали виготовляти понад 1 000 років тому, вирізняються загнутим догори різальним краєм, який дозволяє одним рухом вихопити зброю і завдати удару. І хоча сьогодні вони мають для японського суспільства зовсім інше значення, процес їх створення майже не зазнав змін.

Як виготовляють самурайські мечіЛеза виготовляють із тамахаґане, криці, що складається з багатьох шарів з різним умістом вуглецю. Сімодзіма методично нагріває, розм’якшує, а потім обробляє крицю, щоб видалити домішки й навіть вивільнити надлишок вуглецю. «До одного шару додається ще один, потім з двох утворюються чотири, із чотирьох постає вісім, і так далі», ‒ пояснює майстер. – «Після п’ятнадцятого разу утворюється понад 32 000 шарів. Однак це не означає, що чим їх більше, тим краще. Звичайно, є ліміт, і якщо перевищити його, то втрачаєш ту міць, яка потрібна виробу з криці, щоб слугувати мечем».

Далі відбувається формування меча, який спочатку виходить цілковито прямим. Коли криця загартовується в процесі по черзі повторюваного нагрівання та охолодження, різні за щільністю елементи структури леза надають йому кривини. «Протягом десяти хвилин ми нагріваємо лезо до 800 градусів Цельсія, а потім різко опускаємо його у воду, щоб охолодити», ‒ розповідає Сімодзіма. «Здається, що це просто. Проте… Річ у тім, що рішення треба приймати за частку секунди. Одна-єдина похибка часто стає фатальною: призводить до цілковитого провалу», ‒ додає він.

Як виготовляють самурайські мечіУ результаті лезо має набути збалансованої міцності, гнучкості й довговічності. Майстерня Сімодзіми може цілий місяць створювати лише один меч, а разом з роботою над додатковими ускладненими компонентами, як-от спеціальне оздоблення чи гарда, цей процес може розтягнутися й на рік.

Занепад традиції

Попри легендарне минуле катани, попит на такий виріб дуже малий. Наприкінці 1980-х у лавах Японської асоціації зброярів налічувалося приблизно 300 учасників. Відтоді їх кількість зменшилася майже вдвічі.

Щоб набути майстерності, потрібна кропітка праця, а навчання цього ремесла триває роками й переважно не є оплачуваним. Незбагненне покликання до цієї роботи вперше заговорило до Сімодзіми, коли він, бувши ще школярем-старшокласником, побачив 800-річну катану в Токійському національному музеї і був вражений її бездоганністю. Це стало поворотним моментом, який змусив його замислитися над кар’єрою виробника мечів. «Протягом усієї своєї історії це ремесло передавалося з покоління в покоління, ніколи не змінюючи свого порядку, позицій, цінностей чи значення», ‒ говорить майстер. ‒ «Той факт, що старі катани не покрилися іржею, не піддалися руйнуванню, свідчить про їхню якість. Отже, ми повинні працювати, докладаючи всіх можливих зусиль навіть над їхніми непомітними деталями».

Як виготовляють самурайські мечі«Я не вірю, що японські мечі зникнуть із нашого світу», ‒ додає він. – «Високоякісні стародавні катани збережуться навіки і тому не будуть забуті».

Додаткову загрозу для професії становлять сучасні технології виробництва, які дозволяють зробити виготовлення таких предметів швидким і недорогим, особливо в сусідньому Китаї. Втім, ці вироби не здатні замінити справжній меч.

«Кожен крок у процесі виробництва катани, його глибинні причини – це все спрямовано на її практичне застосування, що й робить її прекрасною», ‒ говорить Сімодзіма про свої традиційні методи. – «Я вірю, що краса японської катани – у її простоті: це естетика, яку не порушують зайві, непотрібні елементи. Вона функціональна, але має приховану елегантність».

За матеріалами CNN
Фото: Detouur.com
Автори: Оскар Голланд, Темуджин Доран
Переклад: Олександр Староста

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus