Як поїхати навчатися за обміном в межах України?

Depositphotos_399394028_l-2015 (1)

ua.depositphotos.com / HayDmitriy

Зараз триває програма «Студентська Академічна Мобільність (САМ) Україна» Відповідно до неї студенти з різних університетів можуть поїхати навчатися за обміном в інше українське місто. За 4-12 тижнів кожен учасник стає повноправним студентом приймаючого університету, здобуває знання, знайомиться з новими друзями та отримує стипендію. Studway разом з Британською Радою в Україні буде слідкувати за обміном та розповідати про враження учасників. У першому матеріалі читай про мету, формат та суть програми, а також дізнавайся, чого очікують від неї студенти.

Як з’явилася програма?

Анастасія Задран, координаторка програми: «САМ Україна» – один із компонентів програми «Дім Європи», яка фінансується Європейським Союзом. Ідея програми належить колишньому директору Британської Ради Саймону Вільямсу. За основу взята концепція програми «ЕРАЗМУС», де студенти подорожують, щоб навчатись в університетах інших країн. В нашому випадку студенти подорожують між різними регіонами України з відстанню не менше 200 км».

Якою є мета програми?

Анастасія Задран, координаторка програми: «САМ Україна» покликана сприяти міжрегіональній академічній співпраці між закладами вищої освіти та культурному діалогу між молоддю через короткотермінову академічну мобільність в межах України. Ми також прагнемо, щоб така академічна мобільність офіційно визнавалась як частина студентської програми навчання».

Як відбувається обмін?

Два українських університети, які домовилися про обмін студентами, беруть на себе організаційні питання. Під час програми її учасники почуваються повноправними студентами приймаючих університетів: їх тимчасово зараховують до навчального закладу на період мобільності, вони ходять на лекції, живуть у гуртожитках і беруть активну участь у житті університету.

Як відбирали вищі навчальні заклади, що зможуть взяти участь у програмі?

Анастасія Задран, координаторка програми: «На початку цього року було оголошено відкритий конкурс для університетів України. Заявка подавалась від пари університетів. Єдиною вимогою був досвід у програмі «ЕРАЗМУС» для того, щоб заклади мали розуміння як організована мобільність зсередини та, використовуючи цей досвід, змогли організувати таку мобільність в межах України».

Якими є формати програми?

Анастасія Задран, координаторка програми: «Студенти 2-4 курсів будь-яких спеціальностей їдуть до іншого університету на термін 4, 8 або 12 тижнів, де вони навчатимуться та проживатимуть у гуртожитках разом з місцевими студентами. А після завершення мобільності учасники отримають кредити за дисципліни, які пройшли. Їм не потрібно буде складати програму у двох вишах адже бали, які вони наберуть впродовж навчання у приймаючому вузі, будуть визнаватися їх рідним університетом».

Як вдалося адаптувати формат програми у зв’язку з COVID-19?

Анастасія Задран, координаторка програми: «У зв’язку з COVID-19 програма не змінилась. Єдине, що мобільність тих університетів, які перейшли на онлайн навчання, було перенесено на другий семестр 2021 року».

Скільки коштує участь у програмі?

Програма є безкоштовною. Всі витрати покривають організатори. Вони включають адміністративні витрати навчального закладу, проїзд, розселення, надане приймаючим ЗВО (бажано у гуртожитках), та додаткові прожиткові витрати усім студентам, які беруть участь у програмі. Також кожен студент отримуватиме стипендію.

Якими є умови для участі студентів, які захочуть пройти відбір наступного року?

У конкурсі можуть брати участь студенти ЗВО, які пройшли конкурсний відбір у програму. Учаснику потрібно бути повнолітнім, навчатися на 2-4 курсі бюджетної або контрактної форми навчання, мати паспорт України або посвідку на проживання в Україні. В обміні може взяти часть студент будь-якої спеціальності. Він також може поєднати різні сфери навчання або обрати іншу за умови детального узгодження навчальних планів.Слідкуй за новинами про наступний конкурс, який буде у 2021 році.

Як плануєте розвивати програму у подальшому, можливо, з‘являться нові напрями?

Програма реалізовується протягом 2020-2022 років, тому на наступний навчальний рік ми плануємо провести ще один раунд мобільностей. Наприкінці цього раунду, який завершиться восени 2021, ми підіб’ємо підсумки, щоб покращити програму на 2021-2022 навчальний рік, оскільки це пілотна програма і ми навчаємось разом з університетами.

Depositphotos_298850548_l-2015 (1)

ua.depositphotos.com / HayDmitriy

Досвід учасників програми

Кушнір Юлія, студентка Київського університету імені Бориса Грінченка. Поїде навчатися за обміном до Кам‘янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка:

julia
Як ти дізналася про програму?

Про програму академічної мобільності «САМ Україна» дізналася торік, коли була першачком. Всі деталі нам розповіла завідувачка кафедри. Я одразу підняла руку, коли вона запитала, чи є бажаючі взяти участь в обміні, якщо наш університет виграє грант. Потім була онлайн-зустріч під час дистанційного навчання, де нам розповіли про університет, з яким проводитиметься обмін, критерії відбору та деталі програми. Після цієї зустрічі я ще більше загорілася і переконалася у тому, що маю взяти участь. Раніше у мене не було досвіду обміну. Проте я впевнена, що програма «САМ Україна» буде крутим початком.

Чого очікуєш від обміну?

Від обміну я очікую позитивних емоцій, нових знайомств та вражень. На мою думку, мобільність – це чудова можливість дізнатися як проходить життя в іншому місті: які там люди, культура, звичаї, традиції, архітектура тощо. Я хочу порівняти чим незнайомий для мене університет відрізняється від рідного Університету Грінченка. Також завдяки цій поїздці я планую познайомитися з новими людьми та знайти собі друзів з іншого міста.

Кароліна Чухно, студентка Донбаського державного педагогічного університету. Поїде навчатися за обміном до Переяслав-Хмельницького ДПУ ім. Григорія Сковороди:

karolina
Як ти дізналася про програму?

Про програму «САМ» я дізналася від мого педфаку. Взяти участь мені запропонували, як найактивнішій у навчанні студентці. Я порадилася з батьками і вони мене підтримали.

Чи можуть, на твою думку, обміни в межах України давати стільки ж досвіду, скільки обміни з іноземними вишами?

Думаю, що так. Протягом певного часу студенти зможуть долучитися до усіх складових навчально-виховного процесу університету: відвідувати заняття, брати участь у студентському самоврядуванні та екскурсіях, що присвячені знайомству з колоритом певного регіону. Від знайомства з новим містом і людьми завжди отримуєш купу вражень та емоцій.

Віталіна, студентка Полтавського університету економіки і торгівлі. Поїде навчатися до Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана:

vit
Як ти дізналася про програму, чому захотіла поїхати?

Про програму я дізналася на інстаграм-сторінці свого університету. До цього в обмінах участі не брала. Захотіла поїхати, бо люблю пригоди і зміни. Це новий досвід для мене, враження і можливість познайомитися з іншими студентами та викладачами.

Чи можуть, на твою думку, обміни в межах України давати стільки ж досвіду, скільки обміни з іноземними вишами?

Звісно, обміни між українськими закладами вищої освіти – це зовсім інше, ніж обмін з іноземними, але в ньому є свої плюси: можливість відчути на собі життя і навчання в іншому місті. Таким чином більше дізнатися про свою країну, її освіту та можливості розвитку в цілому.

victoriaПрограма «САМ» може стати перспективною інвестицією у майбутнє її учасників. Зараз триває обмін між студентами з різним університетів. Організатори спостерігають за перебігом програми і впевнені, що студенти отримають корисний досвід не тільки завдяки навчанню в іншому закладі, а й більш глибокому зануренню у місцевий та культурний контекст приймаючого міста.

Анастасія Задран, координаторка програми: «Звичайно, що перебувати в межах своєї країни – це інший досвід, ніж поїхати за кордон, де мова та культура відрізняються від рідної. Проте, ми мало знаємо про свою власну країну, яка не менш цікава та різноманітна».

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus