Сага про Національний медичний університет ім. О. О. Богомольця

Міністерство охорони здоров’я України відсторонило від роботи ректора Національного Медичного Університету ім. О. О. Богомольця Катерину Амосову на час проведення перевірки в Університеті. Поки «Студвей» аналізує калейдоскоп зацікавлених сторін, пропонуємо почитати хронологію та познайомитись із основними дійовими особами.

Дійові особи:

катерина амосоваКатерина Амосова – чинний ректор НМУ ім. О.О. Богомольця, доктор медичних наук, професор. Раніше – завідувач кафедри внутрішньої медицини №2 (протягом 25 років).

віталій москаленкоВіталій Москаленко – екс-ректор НМУ ім. О.О. Богомольця (обіймав посаду ректора з 2003 по 2014 рр.).
віктор досенкоВіктор Досенко – науковий співробітник Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України, доктор медичних наук, професор.
андрій ходоновичАндрій Ходонович – студент Карпенка-Карого, раніше навчався в НМУ ім. О.О. Богомольця, учасник акції-протесту «Квіташвілі, зупини конвеєр лікарів-убивць».
 
олександр хижакОлександр Хижняк – колишній викладач НМУ ім. О.О. Богомольця, співорганізатор акції-протесту «Квіташвілі, зупини конвеєр лікарів-убивць»
 
володимир моторнийВолодимир Моторний – співголова Антикорупційного комітету університету, студентський активіст.
 
віталій морозВіталій Мороз – учасник акції-протесту, безпосередньо до НМУ не має жодного відношення – не навчався і не викладав там.
 
JKT_1975_20110 студентів першого курсу університету ім. І. Карпенка-Карого – учасники акції-протесту «Квіташвілі, зупини лікарів-убивць», одногрупники Андрія Ходановича.
screenРитуальне агентство «Петро Великий» – комерційна фірма з надання ритуальних послуг, орендувала приміщення, яке знаходилось на балансі навчального закладу.
a_c9bcaecb«Студентське братство» – організація, яка отримала грант від міжнародного фонду «Відродження» на боротьбу із корупцією у медичних університетах.
JKT_2137_2540ГО «Санація медицини» – організація-співорганізатор протесту під МОЗ «Квіташвілі, зупини лікарів-убивць», представлена в особі однієї людини – Андрієм Диняком – випускником НМУ.
screenПрофспілка «Пряма дія» – співорганізатор протесту під МОЗ «Квіташвілі, зупини лікарів-убивць», університетський студактив запевняє, що раніше профспілка не контактувала з університетом.


Реклама

Революційні хроніки:

23 лютого 2014 року: студенти й викладачі Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця (далі – НМУ) прийшли під ректорат, щоб налагодити комунікацію з чинним ректором Віталієм Москаленком та натякнути, що пора зав’язувати із корупцією у виші.

Цього ж дня: один із активістів даного руху, в майбутньому – претендент на посаду ректора НМУ – викладач Віктор Досенко, самопризначившись на прохання студенстького активу виконувачем обов’язків ректора (його було обрано на зборах ініціативної групи), видає наказ про те, що 24 лютого заняття у виші відміняються.

24 лютого 2014 року: Віталій Москаленко іде на лікарняний, де знаходитиметься 4 місяці і жодного разу більше не з’являтиметься в ректораті.

Цього ж дня: студенти та викладачі багатотисячною ходою крокують під МОЗ, де не знаходять чинного тоді міністра, Раїси Богатирьової, на робочому місці. В другій половині дня МОЗ не може більше зволікати і змушене відреагувати на революціонерів під своїми стінами. Перший заступник міністра охорони здоров’я Роман Богачов підписує наказ, яким Москаленка відсторонюють від роботи та призначають комплексну перевірку в університеті.

Постає питання, хто очолюватиме виш на цей період. Згаданого раніше Досенка призначити не можуть, бо згідно із законодавством йому потрібно мати НМУ основним місцем роботи. На той час він перебуває ще на 0,25% ставки в іншому закладі. Домовляються, що до врегулювання цього питання (тобто поки Досенко не перейде на основне місце роботи в медичний університет Богомольця) в. о. ректора призначать Катерину Амосову, яка вже 25 років завідує в університеті кафедрою внутрішньої медицини №2.

25 лютого 2014 року: в університеті відновлюється нормальний хід занять, починають проводити розслідування. Комісія МОЗу, що перевіряла університет, на основі довідок, наданих бухгалтерією ВНЗ за період 2010-2013 рр., визначила, що Москаленко отримав прибутків на суму 3,751 млн грн. В 2013 р. – 1,44 млн грн. Також екс-ректор отримував винагороду у розмірі 0,5% надходжень в університет від плати за навчання студентів, що навчаються на контрактній основі. Окремо подається загальна сума коштів, яку ректор використав не за призначенням. Наразі називають цифру близько 30 мільйонів гривень. Проте в ЗМІ іноді фігурує число 56. Починається кримінальне провадження.

26 лютого 2014 року: в.о. міністра охорони здоров’я призначають Олега Мусія. В його новому кабінеті відбувається зустріч у складі «Досенко-Мусій-Амосова». Амосова складає заяву про звільнення за власним бажанням. Мусій її не приймає. Досенко ображається і зникає з поля активної діяльності на подальші півтора місяці.

1 квітня 2014 року: конференція трудового колективу 73-ма відсотками голосів голосує за звільнення Віталія Москаленка від виконання обов’язків ректора. Остаточне рішення має підписати міністр.

???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????? 10 квітня 2014 року: Міністр підписує наказ про звільнення Віталія Москаленка та призначення Амосової виконувачем обов’язків ректора.

11 червня 2014: в університеті відбуваються вибори ректора. Перемагає Катерина Амосова з невеликим відривом голосів.

4 липня 2014 року: Печерський суд виносить рішення про відновлення Москаленка на посаді ректора.

7 липня 2014 року: екс-ректор з’являється під стіни ректорату НМУ, але студенти перешкоджають йому потрапити всередину, ставши живим ланцюгом біля входу. Водночас хтось приносить квіти і вітає Москаленка з поверненням на посаду. Таких, щоправда, одиниці. Москаленко прийшов не один – з ним два молодики спортивної зовнішності, один з яких виявляється його сином. Екс-ректор знайомить його з журналістами та запитує останніх, чи схожий Москаленко-молодший на батька.

Після кількох марних спроб зайти всередину Москаленко іде геть, попередньо написавши заяву про перешкоджання йому здійснювати визначені законом посадові обов’язки. Обіцяє повернутись. Студенти на кілька днів залишаються охороняти будівлю ректорату, щоб колишній ректор не мав фізичної змоги туди потрапити. Університет починає юридичну роботу зі спростуванням нового рішення.

30 липня 2014 року: рішення Печерського суду скасовується Апеляційним судом Києва, який підтверджує законність попереднього рішення про звільнення Москаленка.

Студактив коментує:

Нова адміністрація починає реформи щодо реорганізації університетського простору, наводить лад на території студмістечка, починає юридичну тяганину з комерційними фірмами на території навчального закладу. Так, зникає фірма ритуальних послуг «Петро Великий», що орендувала на території моргу – патанатомічного відділення університету – 10 квадратних метрів, сплачуючи за них близько 400 грн на місяць (центр міста, за 500 м до Бесарабської площі).

Де-факто, фірма використовувала 50 кв.м площі патанатоміточного відділення, не здійснюючи там планових ремонтних робіт, зазначених у договорі. Нова адміністрація, керуючись нормами чинного законодавства, «виселила» агентство з приміщень, які знаходяться на балансі державного навчального закладу. Подейкують, що «Петро Великий» намагався вирішити питання з виселенням з новою адміністрацією «полюбовно», але домовитись не вдалось. В приміщеннях проводять ремонт та невдовзі вводять в експлуатацію для студентського навчання.

грудень 2014 року: Голосіївський райсуд Києва обирає запобіжний захід для Москаленка у вигляді домашнього арешту.

Наші часи

звільни 30 вересня 2015 року – під стінами МОЗ відбувається акція-протест «Квіташвілі, зупини конвеєр лікарів-убивць».

Організатори – ГО «Санація медицини» – звертаються до міністра охорони здоров’я із проханням звільнити Катерину Амосову з посади ректора університету, звинувачуюють її в перетворенні вишу на сімейний бізнес, вказують на погіршення якості освіти, яке стало помітним вже за рік ректорства Амосової та ряд інших вимог. На підтвердження наводять дані із відкритих даних зовнішнього незалежного тестування «Крок», де кількість випущених лікарів-неуків з НМУ зросла з 5,4% до 49,5%. Окрім того, організатори розсилають прес-релізи та підготований прес-кіт ще до початку акції. Редакція «Студвею» також отримує лист від прес-служби ГО. Публікуємо новину.

Отримуємо звернення від університетського студактиву НМУ, які прохають зберегти їх анонімність. Коментують в свою чергу, що зміна у показниках якості освіти у гіршу сторону обумовлена тим, що було проведено ряд звільнень корумпованих викладачів, тож це позначилось на загальній картині, яка раніше поліпшувалась хабарями. Стає цікавіше, оновлюємо новину.

Сторона звинувачує організаторів акції у фіктивності сформульованих вимог, і переконана, що акція є проплаченою та здійснюється на користь екс-ректора. Серед учасників не помічають нинішніх студентів. Натомість одним із активних учасників акції виступає Андрій Ходонович, який був відрахований за академічну заборгованість минулого року та вступив до Карпенка-Карого. На акцію він покликав своїх нових одногрупників.

Дивною для студактиву НМУ залишається присутність на акції Віталія Мороза, який не має стосунку до університету, профспілки «Пряма дія», яка також не здійснювала своєї діяльності тут раніше та ГО «Санація медицини», якої не знаходять в реєстрі організацій та яку пов’язують з Андрієм Диняком, який минулого року закінчив НМУ.

Співорганізатор акції, колишній викладач НМУ, Олександр Хижняк, на звинувачення щодо замовного характеру акції говорить: «Це просто смішно. Я особисто був одним із тих, хто виносив Москаленка взимку 2014-го». Далі Хижняк розповів, що згідно із проведеними ними дослідженнями, в університеті залишився сильний осередок корупції, очолюваний тепер, щоправда, іншими людьми. Діяльність сформованого Антикорупційного комітету не має жодних результатів: «Інсайдерська структура не може бути антикорупційною. Скількох корупціонерів вони виявили і звільнили?».

амосоваКоманда Амосової, за словами Хижняка, занурилась в корупцію, а колишній студактив, який допомагав боротись із Москаленком, зараз просто знайшов своє комфортне місце. Він переконаний, що Віктора Досенка було звільнено за політичними мотивами, тому вони не можуть миритись із системою, яка функціонує за рахунок погроз, звільнень та інших форм репресій.

Водночас, альтернативного кандидата вони не пропонують – вони просто зайняли критичну позицію та визначили ворога, якого потрібно здолати. Це корупція, злочинність, кумівство та інші злочинні методи нової адміністрації.

На питання про те, хто фінансував проведення акції, активіст запевнив, що це «кошти самих ініціаторів та «людей, які нам співчувають». За великим рахунком в акцію було вкладено небагато фінансів, знадобились кошти лише на фарбу та інші підручні матеріали. Присутність ЗМІ – це виключно заслуга прес-центру, вчасно розісланих прес-релізів та продзвонювання інформаційних агенцій перед заходом».

5 жовтня 2015 року: МОЗ видає наказ про проведення комплексної перевірки в НМУ ім. Богомольця. Тексту наказу наразі неопубліковано.

7 жовтня 2015 року: спеціально утворена комісія розпочинає комплексну перевірку медичного університету. Амосову відсторонюють від виконання обов’язків ректора. Комісія, схоже, займається вкрай таємними справами – кажуть, вчора на її засідання не пускали ні журналістів, ні активістів.

8 жовтня 2015 року: студенти та викладачі НМУ проводять мітинг під МОЗ на підтримку відстороненого ректора Катерини Амосової та проти «рейдерського захоплення університету». На захід збирається близько 150 людей. Пізніше стає відомо, що Амосову відсторонили не до «прийняття рішення», а лише на час проведення перевірки.

12 жовтня 2015 року:на поштову скриньку «Студвею» приходить прес-реліз від ГО «Санація медицини», де організація заявляє, що занепокоєна тиском, який здійснюється на МОЗ. Зокрема, у питаннях проведення комісією неупередженої перевірки. Водночас вони зазначають, що внаслідок проведеного мітингу було переглянуто список кандидатур на посаду тимчасового в.о. ректора.

З посади заступника керівника комісії з перевірки НМУ відсторонили Олександру Павленко – Першого заступника міністра охорони здоров’я, яка мала приницпову позицію щодо перевірки НМУ. Кандидатом на посаду тимчасового в.о. ректора пообіцяли призначити професора Петренка, колишнього учасника виборчого штабу Амосової під час ректорських виборів.

ГО «Санація медицини» переконує, що антикорупційну перевірку в НМУ «нейтралізують».

«Студвей» продовжує стежити за подіями в НМУ та буде інформувати про подальший розвиток ситуації. Маєш, про що розповісти? hello@studway.com.ua

Зображення: соцмережі.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus