Батьківщина Дракули – яка вона насправді?

Румунія – сусідка України, проте чомусь вона зовсім не така апетитна для туристів, як Польща чи Словаччина. Що ж ми знаємо про цю країну? Жорстокий вампір Влад Дракула, розстріл Чаушеску, нахабні цигани (перепрошую, роми), легендарні серванти часів СРСР, найбільший у світі парламент, гроші, які, начебто, не рвуться… Ми вирішили не ризикувати і поїхали у Румунію на один день, але нам так сподобалося, що за кілька тижнів поїхали знову, але вже на довше. Чим нас причарувала ця країна?

Одноденна мандрівка на Веселий цвинтар та монастир у селі Бирсана

1. Доїхати потягом до станції Солотвино.

2. Пішки перейти прикордонний пункт Солотвино-Сігету-Мармацієй.

Щоб заїхати у Румунію, знадобиться віза. Прикордонники – привітні, великих черг нема, головне мати із собою готівку. Одразу за кордоном – миле містечко Сігет.

3. Доїхати автостопом (близько 20 км) до села Сепинца (Săpânța).

До Веселого цвинтаря (Cimitirul Vesel) можна добратися маршруткою, проте, вона ходить лише раз на день о 6:30.

Фото_Румунія1Цьому цвинтарю 80 років. У далекому 1935 році місцевий тесля Йоан Петраш зробив перший надгробок із дерева у формі хреста та з яскравою табличкою, де іронічно описав життєвий шлях покійника. Зараз барвистих та яскравих могил більше 900. Попри однакову гаму кольорів (червоні та жовті орнаменти на тлі синіх хрестів), кожен «портрет» та опис померлого індивідуальний. Усі епітафії на надгробках написані румунською, тому дивися на малюнки і вмикай свою фантазію. Ось ця жіночка, мабуть, працювала на пошті, а цей мужчина був пастухом, а цей зловживав спиртним та загинув у ДТП.

Веселий цвинтар – це не лише своєрідний музей, але і діюче кладовище. За немаленьку суму учень Йоана Петраша зробить синій надгробок і придумає влучну епітафію, де висміє слабкості чи опише специфічні вподобання.

Вхід на цвинтар вартує 5 лей (трохи більше 1 євро).

Фото_Румунія2Жіночий монастир у селі Бирсана, за 20 км від прикордонного пункту Сігет-Мармацієй/Солотвино, напевно, найбільш вражаючий серед дерев’яних церков історичної області Мармарощина. До нього ми також добиралися автостопом.

Історія монастиря починається у 1390 року. Довгий час він був центром релігійного життя регіону. Втім, він зазнав багато перебудов і навіть руйнувань. За часів Чаушеску комплекс був закритий. Друге життя монастир отримав після падіння комунізму у 1989 році. Зараз тут живуть 16 черниць. Дерев’яні церкви вражають своєю елегантністю. Карпатська готика – саме так називають мандрівнику тутешню архітектуру. Ще донедавна 56-метрова монастирська церква вважалася найвищою дерев’яною спорудою у Європі. Вхід на територію безкоштовний.

Кількаденна мандрівка

  1. Добратися до міста Чернівці.
  2. Доїхати автостопом до прикордонного пункту «Порубне».
  3. Пішки перейти кордон.
  4. Доїхати автостопом до міста Сучава (можна взяти із собою пачку цигарок і віддячити водію).
  5. Скориставшись послугами перевізника MementoBus (ціни від 1,2 євро), доїхати до будь-якого цікавого тобі міста.

Реклама

Сібіу

Фото_Румунія3Місто Сібіу до Другої світової війни було центром трансильванських саксів (німців-переселенців) і майже протягом ста років – столицею Трансильванського князівства. Тому не дивуйся, коли почуєш назву міста німецькою – Hermannstadt.

Історична частина Сібіу поділяється на верхнє та нижнє місто, яке з’єднує Міст брехунів. Подейкують, що від неправдивих слів конструкція може зруйнуватися і, напевно, саме тому тут дають обіцянки у коханні.

Верхнє місто, або Oraşul de Sus, заселяли заможні люди. Домінантами цього району є дві площі – Велика (Mare) та Мала (Mica). Повністю оцінити красу Сібіу з висоти пташиного польоту можна з ратуші Turnul Sfatulu, під якою знаходиться вузенький прохід між площами. Підйом на башту коштує 2 леї (0,5 євро). Цю частину міста кардинально відремонтували до 2007 року, коли Сібіу було обрано культурною столицею Європи.

А ось нижнє місто (Oraşul de Jos), яке було центром промисловості й ремісництва, реконструкція не зачепила і саме тому варто прогулятися по його вузеньких вуличках, відчути дух старовини у обвитих виноградом стінах та облізлих будиночках. Найкращий вид не тільки на нижнє місто, але й на все Сібіу і гори навколо міста відкривається із дзвіниці Собору Святої Марії. Вхід коштує 5 лей (1,25 євро), якщо ви хочете ще подивитися на лютеранський собор зсередини, то слід доплатити ще 3 леї (0,75 євро).

За румунською релігійною архітектурою відправляйся у Кафедральний собор у Сібіу, або ж Catedrala Mitropolitană din Sibiu. Вхід – безкоштовний.

А якщо зголоднів, то недорого і по-домашньому можеш пообідати у мережі їдалень Gospodina. Повноцінний обід зі стравами румунської кухні (кислий суп – чорба, кукурудзяна каша – мамалига, смажене м’ясо та салат) коштуватиме 16 лей (4 євро). Оскільки порції великі, то обід можна розділити на двох.

Сігішоара

Фото_Румунія4Містечко Сігішоара відоме насамперед тим, що саме тут народився Влад III Дракула, або Влад Цепеш. На одному з будинків у центрі міста є відповідна табличка, а місцеві підприємці вдало використали відомого героя роману Брема Стокера і заробляють на кожній дрібниці – від продажу щелепи до ресторанів із відповідним інтер’єром.

Сігішоара – це не лише образ відомого кровопивці, але й унікальний історичний центр з різнокольоровими будиночками, фортецею з вежами та мурами навколо старого міста, занесений у Список об’єктів світової спадщини ЮНЕСКО.

Найвідомішою спорудою старого міста є Годинникова вежа. Біля неї рівно опівдні відбувається театралізоване дійство – сурмач сповіщає про 12-ту годину. За 14 лей (3,5 євро) можна піднятися на оглядовий майданчик вежі. Однак, чи вартує воно того, адже історична частина Сігішоари і сама по собі знаходиться на пагорбах і легко проглядається знизу? Тому найкращий спосіб пізнати місто – неспішна прогулянка та замилування кольоровими будинками на звивистих вулицях.

Брашов

Фото_Румунія5У Брашові середньовічна архітектура вдало поєдналася з природою. Старе місто ніби затиснене між горами. Брашов перейняв досвід Голлівуду, адже на місцевій горі Тампа встановили напис із назвою міста. Сюди можна піднятися на фунікулері (Telecabina Tampa). Вартість в обидві сторони – 16 лей (4 євро), в одну – 8 лей (2 євро), час у дорозі – 3 хвилини. Пішки ж цей шлях займе близько 40 хвилин.

Повністю безкоштовним є оглядовий майданчик біля Білої вежі (Turnul Alb), звідки робиться більшість презентаційних знімків Брашова. Тут перед тобою простягнеться центральна площа з ратушею, відома Чорна церква (вхід всередину коштує 9 лей (2,25 євро), студентам – 6 лей (1,5 євро), і сама гора Тампа з написом Braşov.

Не обійди стороною і цитадель, звідки теж можна помилуватися старим містом.

Замок Пелеш

Фото_Румунія6Найгарніший палац Румунії та один із шести найгарніших у світі палац Пелеш (станом на 2010 рік) розміщується на дорозі між Бухарестом (140 км) та Брашовом (45 км) у місті Сіная. Сюди ми доїхали залізницею.

У палаці (колишній резиденції румунських королів) вдало поєдналося німецьке бароко, французьке рококо та англійський ренесанс. Castelul Peles збудував перший король, у ньому ж зрікся престолу останній.

Після приходу до влади комуністів у 1947 році палац конфіскували, а у добу правління комуністів Чаушеску закрив цю територію для відвідувань. І лише після революції 1989 року маєток став знов відкритий громадськості. У 2006 році уряд повернув маєток сім’ї колишнього короля Міхая І. Королівська родина, натомість, віддала палац за скромних 30 мільйонів євро у державну власність Румунії.

Вхід на територію безкоштовний, а ось щоб потрапити всередину дорослому слід заплатити 20 лей (5 євро), а студенту – 5 лей (1,25 євро).

Окрім замку Пелеш, поруч знаходиться скромніший палац Пелешор, а у кілометрі – православний чоловічий монастир Сіная.

Бухарест

Фото_Румунія7Бухарест – своєрідний симбіоз старого міста Orașul Vechi (головна пішохідна вуличкою Lipscani, колишня фортеця Куртя-Веке чи аутентичний дворик Hanul lui Manuc), Парижу (тріумфальна арка 1918 року, пасаж та багато гарних будівель початку ХХ сторіччя) та забудов часів комунізму (будівля Парламенту – найбільшої та найважчої будівлі Європи, будинок Вільної преси чи площа Об’єднання (Piața Unirii). Також архітектурною окрасою столиці є будівля центральної бібліотеки університету.

Щиро кажучи, Бухарест нам зовсім не сподобався: розруха, бруд, сміття, чоловік, який нюхає клей на вулиці… Якщо у тебе є можливість оминути столицю Румунії, то одразу їдь у Сібіу, Сігішуару, Пелеш чи Брашов.

Фото: Владислав Беспалов

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus