Як школярам в Україні та Європі розповідають про секс

66,1% українських підлітків шукають і знаходять інформацію про секс в Інтернеті. А середній вік статевого дебюту серед дівчат – 13,7 років, серед хлопців – 13,3. Як результат – у нас один з найбільших показників підліткової вагітності в Європі. Комітет ООН з ліквідації расової дискримінації впевнений, що корінь зла полягає у слабкій статевій освіті. Розповідаємо про досвід країн, які запровадили статеву освіту та що з цього вийшло.

Нідерланди

Для соціал-консерваторів та представників християнських організацій Нідерланди – нічне жахіття. Держава запровадила повну статеву освіту, яка починається з 4-річного віку. Зрозуміло, що у дитячих садках про секс не йдеться. Але з дітьми відкрито говорять про кохання і стосунки.

За програмою 8-річним дітям розказують про гендерні стереотипи і самооцінку, а 11-річним – про сексуальну орієнтацію та засоби контрацепції. У початковій школі в першу чергу намагаються навчати дітей, як захиститися від сексуального насилля та чому потрібно поважати сексуальні вподобання інших людей. Більше того, презервативи у Нідерландах доступні в торгівельних автоматах, а протизаплідні засоби безкоштовні до 21 року.

Пояснюючи школярам, що таке секс, які його ризики та як захистити власне здоров’я, країна досягла наступних зрушень:

  • Перший статевий досвід в середньому відбувається у 17-річному віці.
  • У більшої частини молоді перший секс був обдуманим і приємним. Для порівняння, в США 66 % молоді зізнається, що краще б не поспішали зі статевим життям.
  • 85 % молодих людей використовують контрацепцію на постійній основі.
  • В країні низький рівень захворювань, що передаються статевим шляхом.

Реклама

Норвегія

Скандинавська країна започаткувала статеву освіту в 1971 році. Програма розрахована на школярів віком від 7 до 16 років та пояснює, що таке сексуальні бажання, мастурбація, гомосексуальність, контрацепція, аборт, венеричні захворювання, створення сім’ї та сімейні стосунки тощо.

Школа – не єдине джерело інформації про статеві стосунки. Норвезьке національне телебачення запустило серію з 8 невеликих роликів під назвою «Статеве дозрівання». Ведуча доктор Лін Йансруд пояснює найбільш важливі аспекти статевого розвитку, розповідаючи про складнощі чоловічого та жіночого світу. Навіть показує всі нюанси наочно. Для цього вона використовує пластикові моделі, фотографії, знімки мікроскопу та справжні людські тіла. Автори запевняють, що мають навіть 6-літніх фанів. Загалом, передача не має вікових обмежень.

У північній Норвегії ще в 1994 році створили Медичну студентську організацію з питань статевої освіти. Учасники проводили експериментальні заняття для 15-річних підлітків у місті Tромсе, після чого опитували тих, хто закінчив курс, та школярів із сусіднього міста. Перші показали кращі знання про статеве життя, зокрема розуміли наслідки необачного сексу. Також заняття допомогли знизити кількість захворювань, що передаються статевим шляхом, та ризик небажаних вагітностей і абортів.

Німеччина

фото_1Держава зобов’язана забезпечувати статеву освіту з 1970 року. Курс охоплює широкий спектр тем: від статевого дозрівання і хвороб, що передаються статевим шляхом, до сексуальної активності, ставлення до ЛГБТ, небажаної вагітності, складнощів абортів, небезпеки сексуальних домагань тощо. Також більшість шкіл навчає, як правильно застосовувати контрацепцію.

Тим не менш, батьки не завжди задоволені програмою і тим, чого навчають їхніх дітей. Наприклад, в одній зі шкіл Берліну 5-річним дітям роздали книгу «Як ти з’явився на світ» (Wo kommst Du her), яка розповідає про різні етапи стосунків головних героїв Лізи та Ларса. Книжка ілюстрована, а одна з картинок показує, як Ліза надягає презерватив на Ларса, інша – як вони займаються сексом. Факт викликав обурення батьків.

Не дивлячись на суперечливий підхід до викладання предмету, країна демонструє один з найкращих результатів серед країн Заходу. Дослідження Всесвітньої організації охорони здоров’я показало, що більше 90 % німецьких підлітків використовують контрацепцію.

Швеція

Статеве виховання є обов’язковим шкільним предметом з 1956 року. Навчання починається у віці 7-10 років і триває до закінчення школи. Під час занять акцент робиться на здоровому способі життя та на стриманості у відносинах із протилежною статтю. Найважливіші теми: статева зрілість, кохання, уявлення про себе, перший секс, мастурбація, використання презервативів/протизаплідних засобів та орієнтація.

Навіть не телебаченні показують коротенькі відео для 3-6-річних дітей, щоб вони зрозуміли, як влаштовані їхні тіла.

У Швеції аборти не тільки дозволені, але і безкоштовні з 1975 року. Більше того, неповнолітні не потребують дозволу батьків, щоб його зробити. Контрацепція доволі дешева, а екстрені контрацептиви (препарати для попередження вагітності після незахищеного статевого акту) взагалі можуть продати без рецепту.

Як результат, за останні 10 років у Швеції рівень підліткової вагітності знизився на 80 %, а кількість захворювань, що передаються статевим шляхом – на 40 %.

Франція

У Франції статеве виховання викладається в школі з 1973 року. Молодь забезпечують усіма необхідними знаннями про секс, включно з правильним використанням контрацепції. Презервативи у школах роздають вже у 8-9 класах. Окрім цього тинейджери можуть вільно їх купляти прямо в школі в торгівельних автоматах або безкоштовно їх отримати у шкільної медсестри.

Нещодавно голова благодійної організації боротьби зі СНІДом П’єр Берже заявив, що презервативи та тести на ВІЛ будуть безкоштовними у шкільних торгівельних автоматах. Прогнозуються, що безкоштовні тести на ВІЛ зменшать кількість інфікованих до 400 людей на рік.

Україна

В Україні також є сексуальне виховання, тільки воно не виділяється окремими курсом, а інтегроване до предмету «Основи здоров’я». Його вивчають з 5 по 9 клас. У 5-му класі дітям розповідають про основи фізичного розвитку та статеві ознаки. У 6-му і 7-му – про гендерну політику, а вже у 8-му класі розглядаються питання ранніх статевих контактів, інфекцій, сім’ї, шлюбу та готовності до дорослого життя. Проте 9-класникам вже нічого не розповідають про статеве життя, а тільки про фізіологічну та соціальну зрілість.

studway_infogr

У свою чергу опитування від U-Report показало, що школа не є першоджерелом знань про статеві стосунки. 41 % опитуваних зазначило, що в школі відповідних уроків просто не було.

Також у 2014 році серед української молоді провели опитування за підтримки представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні. Результати шокують. Кожен 12-й респондент (8,1 %) визнав віком статевого дебюту 12 років і раніше. Лише 64 % підлітків отримали статевий досвід після досягнення ними 15 років!

Тобто розповідати дітям у 8 класі, що таке секс – пізно, адже 36 % з них на той час вже його спробували хоча б із цікавості. За спостереженням психологів та експертів діти починають цікавитися контрацепцією, займатися онанізмом приблизно з 12-ти років.

Крім того, до курсу «Основи здоров’я» все одно не входять теми гомосексуальності, відношення до ЛГБТ, сексуальної активності, небажаної вагітності і багато інших. Звідси і з’являється упереджені погляди та погана поінформованість молоді. Отже, окремий курс статевого виховання в Україні – більш ніж необхідний.

студвей_інфографіка_2

Зображення: sitebuilderreport.com/stock-up
Інфографіка: Анастасія Бабаш

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus