«Я сподіваюся, що кожен з вас поїде навчатися за кордон»

райс2

Кондоліза Райс, колишній державний секретар США, цього року відвідала зустріч Ялтинської європейської стратегії (YES). Під час свого виступу вона розповіла про виклики, можливості, кібербезпеку та соціальні мережі, а ми записали її найцікавіші думки.

Виклики та оптимізм

Я хочу порадити, щоб ви спробували робити те, що дається найскладніше. Наприклад, якщо вам подобається математика, спробуйте пройти курси письма й літератури. Якщо вам навпаки подобається писати, то спробуйте пройти курси математики. Ви зможете робити те, що вам важко, і робити це добре.

Залишайтесь оптимістами щодо свого майбутнього. Якщо ви у вашому віці не будете оптимістами, то вже ніколи не будете. Ваша країна переживає тепер складні часи й намагається спланувати свій курс на майбутнє. Напевно, у вас бувають моменти, коли ви встаєте з ліжка, читаєте газету або переглядаєте новини й думаєте: «Коли-небудь стане краще?» Але демократія залежить від людей, які щодня тяжко працюють, щоб ця демократія функціонувала. Ви не можете покладатися лише на лідерів. Громадяни також мають брати активну участь, тому залишайтесь оптимістами.

Реклама

Гендерна рівність

Жінки повинні бути рівні з чоловіками. А другі повинні підтримувати це, тому що, можливо, колись ваша мама, дівчина або донька обійме високу посаду. І ви будете її підтримувати.

райс1

Україна

Україна наразі перебуває в дуже критичній міжнародній ситуації: Крим «викрала» Росія, порушивши всі міжнародні закони, Східна Україна в нестабільному становищі. Але Україна не має чекати, поки ці всі проблеми вирішаться. Тепер необхідно розпочати будівництво сильної та демократичної держави, впроваджуючи реформи, залучаючи в політику жінок, і одного дня обставини зміняться.

Можливості

Сьогодні я викладаю в університеті й бачу, що сучасні студенти мають дуже багато можливостей, яких не було в наш час. Я сподіваюся, що кожен з вас поїде навчатися за кордон. Ви зможете не лише вивчити щось нове, але й краще пізнати себе. Використовуйте міжнародні програми обміну та літні школи. Їдьте навчатися в Європу чи Сполучені Штати. Знаю, що цього можна не казати, але вивчайте іноземні мови. Дуже важливе знання мов, щоб налагоджувати комунікацію та вивчати нову культуру.

Також спробуйте попрацювати в дитбудинках або допомогти дітям у бідних районах. Попрацювавши з людьми, які мають менше можливостей, ніж ви, почнете більше цінувати власні.

Шукайте приклади для наслідування, тобто наставників, які будуть бачити у вас себе. Шукайте людей, які вас надихають, і переконуйте їх, що ваші дії правильні.

Політика й соціальні мережі

Політика потребує часу. Вирішення деяких питань може тривати роками, тому в політиці важливо мати терпіння.

Соціальні мережі – це джерело, яке допомагає людям обговорювати події, що відбуваються, наприклад, у Східній Україні. Проблема в тому, що певна інформація може бути правдива, а інша – неправдива.

райс3Я думаю, що соціальні мережі змінили сучасну дипломатію. Більшість дипломатів цього не розуміють і намагаються вирішувати політичні питання старими способами.

Я б порадила вам провести деякий час, розбираючись, як саме працюють соціальні мережі та інтернет. Я кажу своїм студентам, що їм достатньо побачити один пост, щоб зрозуміти, як сконструйовано інтернет і як він змінює способи отримувати інформацію.

Складні ситуації

Ви завжди повинні зібрати якомога більше інформації щодо якогось питання. Але не варто очікувати, що ви знайдете ідеальну інформацію, бо її не буває.

Зробіть якнайбільше каналів інформації, коли намагаєтесь упоратися з кризою. Намагайтесь бути спокійними, не втрачайте голови, не бігайте колами, думаючи: «У мене тут криза, у мене криза». Так ви нічого не вирішите.

Треба спитати себе: «Що я маю зробити? Яку першу дію?» Коли визначите, що потрібно робити спершу, тоді продумайте другий крок, третій і всі подальші. До речі, коли ви дуже втомлені під час кризи, а це дуже виснажує, намагайтеся поспати.

Фото: YES © 2017. Фотограф: Валентина Цимбалюк

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus