Публічний виступ: нотатки успішного оратора

Обов’язкові складові успішного виступу

Виступ перед публікою – справа нелегка, особливо якщо ти боїшся публічного мовлення. Однак цікаво представити себе й правильно подати інформацію під силу кожному. Іван Омелян, тренер з публічних комунікацій та керівник Відкритого університету реформ, ділиться секретами успішного виступу.

Публічне мовлення – це інструмент прямого впливу. Від того, наскільки успішно ти його використовуєш, залежить ставлення публіки та її довіра. Під час публічного виступу лише ти керуєш процесом, тому слід спостерігати за зміною настрою слухачів та бути готовим використовувати гачки, які привертають увагу аудиторії до промови. Ними можуть стати:

 1. Загальні та риторичні запитання, що сприяють активізації мозкової діяльності.
 2. Згадка проблемних питань. Таким чином ми апелюємо до почуттів аудиторії, але слід попередньо вивчити публіку.
 3. Невеликий ліричний відступ: згадай подію з власного досвіду, яка пов’язана з темою виступу. Публіка хоче знати, що траплялося з доповідачем – розповідай чесно та цікаво й увага буде прикута знову.

Також заохочуй публіку ставити запитання, адже з їх допомогою ти можеш конкретизувати певну частину виступу. Використай це як інструмент зацікавлення: у кожному запитанні є місце, де можна розкрити себе й привернути увагу до промови.

Усі публічні виступи починаються з емоцій, вони перетворюють будь-яку промову на більш жваву та цікаву. Жах та ейфорія – це дві крайнощі емоційного стану публіки й для успішної комунікації необхідно викликати ейфорію. Пам’ятай: 60 відсотків інформації сприймається через її подачу. Тональність голосу, міміка, жестикуляція зроблять виклад матеріалу цікавим та дійсно ефективним.

Як боротися зі страхом публічного виступу?

 • Фізичні вправи. Це дозволяє розігнати кров по організму й зменшує стрес.
 • Гімнастика обличчя. Публічний виступ – це фізичне навантаження для м’язів обличчя, еквівалентне заняттям у тренажерному залі. Перед спортивними вправами ми завжди розминаємося, то чому забуваємо про це перед виступом?
 • Дихальна гімнастика. Це допоможе врівноважити нервову систему та налаштуватися на доповідь.
 • «Не бійтеся бути смішними!» (Стів Балмер) Це золоте правило публічних виступів. Вмій посміятися над власними помилками й недоліками – публіка оцінить.

дівчина

Реклама

Структура успішного виступу

Вступна частина

Щоб успішно розпочати промову, одразу виголоси мету виступу. На цьому етапі необхідно завоювати довіру людей: це можна зробити за допомогою кількох прийомів.

 1. «Свій-чужий». Дай аудиторії зрозуміти, що доповідач пов’язаний із виступом: до прикладу, переживає проблему, яка корелює з тематикою промови.
 2. «Живий діалог». Будь відкритим до постійного діалогу з слухачами, залучай їх до обговорення певних тез і ключових моментів. Так можна активізувати аудиторію й зацікавити її. Щоб завоювати довіру, поділися з людьми особистою історію чи зроби комплімент публіці – головне щоб він був щирим.

Основна частина

Успішна промова складається з реальних прикладів та фактів: неабияким доповненням стануть числа й статистика. Люди люблять конкретику, хочуть бачити реальні докази й посилання серйозні джерела. Не говори про те в чому не впевнений до кінця – це одразу помітять.

Фінішна пряма

Щоб правильно завершити виступ, лаконічно підсумуй ключові тези й моменти. І не забувай – усе починається з емоцій. Поглянь на публіку: які почуття панують у залі? Якщо ти бачиш радість та ейфорію – комунікація здійснена успішно!

Обов’язкові складові успішного виступу

 • Грамотна мова. Літературна й правильна мова приваблює аудиторію. Вчися розмовляти не лише під час публічних подій, але й у повсякденному житті: так у твоїй мові не залишиться місця для суржику й нелітературної лексики, а навички публічної комунікації зростатимуть. Стеж за цим!
 • Кодові слова: «дякую», «друзі», «увага», «найголовніше». Вони активізують публіку й привертають увагу до доповідача.
 • Жестикуляція й рух. Люди втомлюються дивитися лише на трибуну, особливо якщо промовець не відривається від нотаток. Монітор публіку: можливо, ти втратив зв’язок із людьми на останніх рядах, пройдися по аудиторії. Привертай увагу слухачів з допомогою вищезазначених порад: коротше кажучи, керуй процесом!
 • Візуалізація інформації. ХХІ століття – епоха візуалів. Люди хочуть бачити, про що ти говориш, а не лише слухати. Візуалізація допоможе й тобі: так ти легше запам’ятаєш промову та орієнтуватимешся в ключових моментах виступу. Будуй аналогії, використовуй знаки, а мозок самостійно підбере необхідні слова.

Публічне мовлення сьогодні – це ефективний інструмент досягнення цілей, тому відточуй мову, тренуй голос та пам’ять, долай страх. Гучні оплески та захват забезпечені.

*Редакція «Студвею» не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за думку, яку висловлює автор.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus