Як зупинити психологічне насилля на роботі

pexels-marc-mueller-380769

Розповідаємо про мобінг – «психологічний терор» та будь-які прояви ворожості і агресії на роботі.

Мобінг може мати різну форму: ізоляція у колективі, доноси керівництву, безпідставні публічні підвищення голосу з метою звинувачення, плітки, приховування позитивної інформації про особу.

У атмосфері постійного цькування людина виснажується психологічно та фізично. Це не лише вигорання і небажання ходити на роботу, але і значно серйозніші проблеми: депресія, фізичне виснаження та серцевий напад.

Українське законодавство не має покарань за мобінг. Проте Конституція України визначає честь і гідність людини як головну цінність. У 2019 році до Верховної Ради було подано законопроєкт, який передбачає відповідальність за психологічне цькування на роботі. Поштовхом для привернення уваги до мобінгу стало законодавче врегулювання булінгу у освітньому середовищі.

Чому виникає мобінг?

Причинами психологічного насилля можуть бути кар’єрне просування, расові погляди, заздрість, страхи та бажання помститися. Зазвичай це особистісні форми мобінгу. Вони мають на меті створення таких умов, щоб людина якомога швидше звільнилася.

За статистикою Workplace Bullying Institute, в Америці кожний третій працівник зазнавав мобінгу на роботі. Жертвами переважно ставали жінки, а винними у психологічному насиллі були чоловіки.

Міжнародна організація праці у своїй книзі Violence at Work. Third edition поставила мобінг у один ряд зі зґвалтуванням, доведенням до самогубства та вбивством. Дослідження у Австралії, Австрії, Данії, Німеччині, Швеції, Великобританії та США показують, що мобінг має тенденцію до зростання.

Реклама

Які етапи має психологічне цькування?

Мобінг починається з невирішеного конфлікту. Потім сторона, у якої виникла агресія, починає впливати не лише на роботу жертви, а намагається втручатичя і в її приватне життя.

Пізніше, коли відносини з колегами відчутно погіршуються, жертва починає шукати причини. У неї виникає порушення травлення, безсоння та постійне відчуття втоми. Далі у мобінгу починає брати участь все більша кількість людей і особа, на яку спрямоване психологічне насилля, впадає у депресію та залишає роботу. Найгіршими наслідками можуть стати самогубство, психічні хвороби чи вбивство.

Як протистояти мобінгу на роботі?

Оскільки мобінгу найчастіше сприяють незакінчені конфлікти, спробуй вирішити їх за допомогою спокійної розмови, щирого зацікавлення у думці іншої сторони та поваги. Ніколи не вирішуй ситуацію у стані гніву, адже це може спрацювати проти тебе. Публічна агресія створить тобі репутацію скандальної персони, навіть якщо правда на твоїй стороні.

Одним із вирішальних факторів є чіткість повноважень та зон відповідальності. Конфлікти не виникатимуть там, де кожен знає свої обов’язки.

Щоб уникнути зацикленості на проблемах, пов’язаних з мобінгом, намагайся відволікти свою увагу: займися спортом, знайди хобі, поспілкуйся з людьми, які приносять позитив у твоє життя, зміни обстановку. У будь якому випадку, не дозволяй іншій стороні знецінювати твої досягнення та принижувати гідність.

Поспілкуйся з відділом персоналу стосовно конфліктів у колективі, попроси про допомогу у вирішенні цієї проблеми.
Коли переговори та мирні вирішення конфліктів не спрацьовують, агресія набуває нових форм та проявів психологічного тиску – краще залишити це робоче місце.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus