Гайд: як пройти нострифікацію й апостилювання для навчання за кордоном

student

Допомагаємо підтвердити документи для освіти в європейському виші

Хоча більшість закладів вищої освіти починають вступні кампанії з січня, підготуй документи і почни процедуру нострифікації вже зараз.

Українські дипломи визнають у США, Ізраїлі, СНД і ЄС, але документи потрібно затвердити. Для цього проводять нострифікацію – підтверджують відповідність кваліфікацій документів про освіту закордонного абітурієнта місцевим освітнім стандартам і нормативам.

Ми бережемо твої нерви й час, тому підготували алгоритм дій для тих, хто вирішив провести процедуру нострифікації самостійно, але попереджаємо: кожна країна може мати свої особливості підготовки.

Не зволікай з поданням заяви! Терміни збору й розгляду документів можуть сягати навіть року.

1. Підготуй по три копії оригіналів документів про освіту і затверджуй їх у нотаріуса. Вони стануть у пригоді під час оформлення на переклад, апостилювання та подання заяви. Університети Польщі, Німеччини й деяких інших країн беруть до розгляду оригінали. Також тебе можуть зобов’язати нотаріально завірити документи в тій країні, де ти будеш навчатися.

Це можна зробити в посольстві в Україні чи вже на місці. Також потурбуйся про звичайні та скановані копії всіх документів і закордонного паспорта.

documents (1)2. Зроби переклади в судового перекладача. Його можна знайти при посольстві країни, до якої збираєшся вступати. Це має бути фахівець, який зареєстрований у реєстрі судових перекладачів тієї держави. Установа надає інформацію, де можна знайти аналогічного спеціаліста, якщо в посольстві перекладач тимчасово відсутній.

3. Пройди процедуру апостилювання документів – затвердь їх міжнародним штампом у Міністерстві освіти. Хоча це й не передбачено загальними правилами, але в деяких країнах апостилі вимагають.

Штампи можна проставити на оригінали і їх нотаріально засвідчені копії. На освітніх документах і копіях апостилі ставить Міністерство освіти України. Чинність документів зазвичай не обмежують терміном, але є й винятки, наприклад, Італія. Поцікався інформацією заздалегідь.

4. У деяких країнах вимагають автобіографію державною мовою. До неї варто внести інформацію про волонтерське стажування, участь у студентському самоврядуванні чи громадських організаціях, пов’язаних із захистом довкілля й тварин. Почни волонтерити зараз, якщо не маєш такого досвіду: це спростить вступ.

5. Уже в країні майбутнього навчання звернися до органу, який займається процедурою нострифікації на місці. Для підтвердження дипломів звертайся до державних університетів, для дипломів та атестатів – до Міністерства освіти. Представники місцевої влади також можуть затвердити шкільні атестати.

Працівники установ перевірять наявність усіх документів і допоможуть заповнити бланк заяви. У певних країнах потрібно мати внутрішню реєстрацію – адресу, на яку тобі надсилатимуть листи.

library 1Обирай університет за навчальною програмою, а не назвою напряму підготовки.

6. Сплати державний податок. Реквізити й додаткову інформацію тобі нададуть у державній установі чи університеті. Заяву приймуть до розгляду відразу після проплати.

7. Для нострифікації шкільного атестата майже завжди призначають іспити. Програму іспитів, форму їх складання і терміни проходження можна дізнатися заздалегідь. Матеріали, потрібні для підготовки до екзаменів, – збірники білетів з відповідями, методичні рекомендації та посібники. Іспити доведеться складати державною мовою країни майбутнього навчання.

Результат нострифікаційної процедури – це засвідчений сертифікат, який дійсний разом з оригіналами освітніх документів.

Нострифікація дипломів лікарів, юристів, архітекторів і менеджерів готельно-ресторанної справи може супроводжуватися певними ускладненнями: лікарі повинні складати спеціальні іспити, а юридичні дипломи іноді не визнають через суттєві відмінності навчальних програм. У таких випадках можна пройти перепідготовку чи спеціальний курс, після чого український диплом стане рівноцінним місцевому.

Відмова у нострифікації від однієї державної інстанції ще не провал: заяву завжди можна винести на розгляд місцевого Міністерства освіти. Усю інформацію щодо процедури можна знайти на офіційних сайтах державних структур.

Якщо нострифікація затягується до початку вступних іспитів в університеті, звертайся до установи, що прийняла документи, і проси документального засвідчення розгляду твоїх документів. Із цим підтвердженням допускають до вступної кампанії і дозволяють складати іспити.

Сподіваємося, весь процес підготовки пройде легко й безболісно!

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus