Все, що ти хотів знати про порно

Фото: taras.khimchak.com

Фото: taras.khimchak.com

Розмовляти про порнографію у нашому суспільстві є як мінімум моветоном, разом з тим заповітне сполучення літер p-o-r-n залишається найзатребуванішим в Google (після запиту Facebook). Культуролог та художниця Маріам Найєм вийшла за межі «о Господи, як же так можна» і прочитала лекцію про соціокультурні аспекти порно. Пропонуємо короткий конспект її розмови про «це».

Порнографія у цифрах:

 • 20% усіх інтернет-сайтів є порнографічними, приблизна кількість порносайтів – 4,5 мільйони.
 • Щодня пошукові системи отримують 68 млн. запитів порнографії.
 • Середньостатистичний користувач інтернету дивиться порно принаймні раз на місяць.
 • Світовий прибуток від порноіндустрії на рік становить $10 млрд.
 • Тільки кожен десятий керівник згодний звільнити працівника за перегляд порнографії в офісі.
 • Дівчата у віці від 18 до 25 років дивляться порно на 5% більше, ніж хлопці того ж віку.

Реклама

Порнографія&еротика

Проблема порнографії у тому, що вона не має чіткого визначення. Адам Стюарт казав «Я не знаю, що таке порнографія, але я точно впізнаю порнографію, коли побачу її». За оксфордським словником порнографія – це зображення статевого акту в живописі, літературі, кіно, фотографії тощо або його словесне описання, яке має на меті сексуальне збудження; твори, що містять таке зображення.

Порнографія та еротика є поняттями схожими та часто взаємозамінними. Порнографія є річчю більш табуйованою, на відміну від еротики. У кіно ці поняття складно розмежовуються з огляду хоча б на те, що культові кінорежисери (Стенлі Кубрик, Ларс фон Трієр) часто зображують відверті сексуальні сцени у повнометражних фільмах. Єдиною можливістю відділення тут порнографії від еротики є наявність психологічного аспекту в другому.

Фото: taras.khimchak.com

Фото: taras.khimchak.com

Трохи з історії

Найдавніші згадки про порнографію

Найпопулярнішими у печерному живописі в епоху палеоліту були зображення полювання, тварин та людських статевих органів. У той час до сексу ставились як до сакрального акту, процес зачаття асоціювався у предків зі створенням світу, і тому зображення статевих органів мали магічно-символічне значення.

Суспільство, як правило, дублює ставлення до сексу держави – як верхівка суспільства ставиться до сексу, так само ставитися до цього будуть пересічні громадяни. У Стародавній Греції чоловіки утверджували свій статус за допомогою домінування – соціально та сексуально зокрема. Грецька культура була фалоцентричною, майже у всіх полісах (містах-державах) були розташовані фалічні символи, оберегом для хлопчиків був амулет фастилус (глиняний фалос з крильцями). Що характерно, у Стародавній Греції не було табу на гомосексуальні відносини і вони не протиставлялися гетеросексуальним стосункам – одне доповнювало інше.

У Давньому Римі картини із зображенням сексуальних сцен висіли на кухні, а картини із зображенням орального сексу чіпляли у туалеті, бо це вважалося смішним і неприпустимим у шлюбі. Також до порнографічних зображень того часу можна віднести спеціальні монетки, які використовували у публічному домі – на одній стороні монетки викарбовано ціну, на іншій – зображувалась послуга.

В Перу порнографічні картинки були частиною побуту, тому коли людина помирала, їх клали до гробниць разом з іншими предметами щоденного ужитку. Щоправда, при розкопках гробниць вчені знайшли більше 500 зображень анального сексу, а ось зображення «класичного» вагінального сексу були відсутні. Адже перуанці вірили, що зачаття у загробному світі неможливе, тому зображали секс, який не зміг би до цього призвести.

До речі, насправді камасутра є насамперед трактатом про важливість стосунків, вона складається з восьми частин, а частина із характерними картинками не є найбільшою за обсягом та найвагомішою за смислом.

Фото: taras.khimchak.com

Фото: taras.khimchak.com

Секс і середньовічне місто

Як стверджують культурологи, «християнська церква на ранніх етапах свого існування прокляла еротизм язичницького світу і усунула його більш витонченим способом – створивши власний еротизм». Зображення релігійного екстазу для сучасного глядача нагадує екстаз іншого типу. Середньовічна церква розвинула масовий асексуальний невроз і контролювала статеве життя християн повністю (пози для сексу були дбайливо передбачені священиками). Дівоча цнота була сакральною, так само як і цнотливість вдови/вдівця; жінки, що займалися проституцією, вважалися напівлюдьми, і зносини з ними не вважалися подружньою зрадою, що призвело до масового поширення інфекцій, що передаються статевим шляхом.

Порнографія і гуманізм

Ідея гуманізму відкидала середньовічний поділ на «жалюгідний низ і благородний верх». Фізичні потреби знову вважались природними та необхідними для досягнення гармонії. Разом з тим Ренесанс уважно ставився до чуттєвості, сексуальність не була домінантою, грубі зображення сексу не приваблювали тодішніх естетів. Внутрішня сила та благородство підкреслювалися красивим тілом.

Просвітництво

У той час сексуальність проникає у політичне життя. Жінки стали більш розкутими, кількість представниць найдавнішої професії була значущою (в Парижі наприклад, їх було близько 30-40 тис.). Це було логічно у той час, оскільки торгівля тілом була єдиним способом заробітку для вдів.

Порнографія була також поширена у пресі (сатиричні зображення статевих органів політичної верхівки держави) та у літературі. Одним із перших популярних порнографічних романів був «Фанні Хілл» Джона Клеланда.

Вікторіанська епоха (збігається з правлінням королеви Великобританії Вікторії, 1837—1901 рр.)

Сучасне сприйняття порнографії як табуйованого явища з’явилося саме в той час, і це завдяки тодішнім моральним догмам ми сприймаємо язичників мало не як збоченців. Зображення порнографічного змісту, навіть якщо це були пам’ятки культури, знищувалися та приховувалися.

Фото: taras.khimchak.com

Фото: taras.khimchak.com

«Золотим віком» порнографії є 1970-1980-ті

У той час порнографія стала прибутковим бізнесом і почала сприйматися як частина серйозного кінематографу, фільми були більш продуманими у сюжетному плані. У той час були популярні порнокінотеатри (у США їх було близько 600), але після появи відеокасет ці кінотеатри почали масово закривати, зараз у США їх залишилось тільки 2.

Негативні аргументи щодо порно. Порнографія…

 • пропагує та стимулює насильство;
 • підтримує сексизм та принижує жінок;
 • об’єктивізує людей (порно концентрує увагу глядача виключно на статевих органах, людина розцінюється не як особистість зі своєю психологією, а як сексуальний об’єкт);
 • викривлює уявлення про секс у підлітків, зображуючи його надто легкодоступним;
 • при надто частому перегляді послаблює лібідо.

Позитивні аргументи. Порно – це…

 • усунення комплексів психологічних та сексуальних;
 • компенсація за відсутність сексуальної освіти (пізнавальний аспект);
 • сексуальне розслаблення;
 • чинник зменшення кількості злочинів сексуального характеру (в країнах, в яких не було табу на порнографію, кількість зґвалтувань в рази менша).

Фото: taras.khimchak.com

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus