Твої права в Інтернеті

man

Ти допомагаєш Великому Братові стежити за собою і навіть не підозрюєш про це. Тож розповідаємо, як інформацію із соцмереж можуть використати проти тебе і чим ти ризикуєш, коли розміщуєш власні фото в загальному доступі. Як бонус – кілька прийомів самооборони в цифровому середовищі.

Які права я маю в мережі?

Насамперед, ти маєш право на повагу до приватного та сімейного життя, до якого входить захист персональних даних і право на таємницю кореспонденції (листування). Ти можеш про це не знати, але під час інтернет-серфінгу (використання браузеру, пошти, пошукових систем, хмарних сервісів, месенджерів та соцмереж) твої персональні дані обробляються. Та не варто панікувати: ніхто не може зробити це без твого відома.

Твої особисті дані можуть оброблятися, якщо ти дав свою згоду (але мають повідомити, навіщо це потрібно) або якщо це необхідно з певних причин: для укладення договору, прийняття на роботу, для захисту твоїх життєво важливих інтересів (наприклад, лікарю знадобляться твої медичні дані). Також можливий варіант обробки даних, коли вони становлять державний інтерес або потрібні для роботи органів державної влади. Це означає, що в разі відкритого кримінального провадження правоохоронні органи мають право збирати дані без твого відома.

Та в усякому разі твої дані можна збирати лише для цілей та в обсязі, передбачених законом. Тобто під час працевлаштування в тебе можуть спитати про освіту (це законно), але не можуть спитати про твоє майно, стосунки чи наявність або плани на дітей (це незаконно). Та навіть ті дані, які про тебе зібрали, ти маєш право перевіряти на достовірність: їх зобов’язані виправити на твою вимогу.

man4

Реклама

Що робити, якщо не виправили?

Дані про твої ім’я, адресу та контакти можна зберігати лише певний час, після цього їх мають видалити. Щодо всіх інших даних, то можна вимагати їх видалити, але якщо цього не зроблять, то в тебе є право бути забутим.

Звучить дивно, але це правда: таке існує, і тепер ти маєш право очистити свою інтернет-репутацію. Боротьбу за це розпочав іспанець Маріо Костеха Ґонсалес у 2009 році, коли в нього виник конфлікт із Google. Проблема була в тому, що, ввівши ім’я в пошуковику, передусім видавало посилання на давню публікацію про примусовий продаж його будинку за борги. Спершу Маріо звернувся до видання, але те відмовилося видаляти інформацію, тож він звернувся до Google з проханням дисоціювати своє ім’я від застарілої інформації. Корпорація відмовилася, але чоловік відстояв свої права в суді.

Тож скажи Маріо дякую: саме завдяки йому з травня 2018 року всі користувачі зможуть звернутися до інтернет-компаній з проханням видалити їхні аккаунти, а також неточну й застарілу інформацію.

Які мої дані можуть використати і як?

Анкетні дані. У профілі на Facebook можна вказати різну інформацію: від імені й дати народження до контактів та навіть домашньої адреси. Звісно, обсяг даних, вказаних у профайлі, кожен визначає сам, але подумай, яку інформацію ти хочеш розповідати всім, а яку залишити приватною.

Також врахуй, що твої соцмережі можуть проглядати працедавці, але такий перегляд теж вважається обробкою даних, тому має здійснюватися з твоєї згоди. При цьому обсяг оброблених даних має бути достатнім тільки для визначення твоєї компетентності, а не сімейного чи майнового стану, а в іншому разі ти можеш захищати себе в суді.

onlineТвої фотографії. Є три головні правила використання опублікованих в інтернеті фото, які варто знати. По-перше, всі світлини та інші твори, де тебе зображено (малюнки, наприклад), можна публічно показувати, відтворювати й розповсюджувати тільки за твоєї згоди. Це означає, що коли якийсь інтернет-портал захоче використати твою фотографію, то він має попросити в тебе дозвіл. Але тут вступає «по-друге»: якщо ти публікуєш фото на своїй сторінці й не ставиш позначку «тільки для друзів», то законодавство вважає це публічним показом, а отже, і дозволу від тебе буде не треба. Правило #3 існує на випадок термінових ситуацій: розповсюджувати фото без згоди особи можна, коли є вагомі причини, наприклад, якщо вона зникла.

Щодо всіх інших твоїх фотографій, наприклад тих, які зробив ти, то правила схожі. Використовувати можна з твого дозволу, опубліковані без обмеження кола осіб – без дозволу, але в усякому разі мають зазначити ім’я автора.

Твої пости. Соцмережі зовсім не захищають твої пости: їх можуть цитувати й інші користувачі, й журналісти, якщо зазначать авторство. Справа знову в позначці кола осіб, які бачать твій пост. Переживаєш за фото в Instagram – зроби підписку за запитом, не хочеш, щоб твій допис узяли з Twitter, – веди акаунт анонімно, а у Facebook можна комбінувати приватність для різних публікацій.

Крім того, пам’ятай, чи ввімкнена у твоїх постів геолокація: один допис про «Гру престолів» може зіпсувати твому начальнику враження від того, у якій країні ти вже тиждень хворієш.

girl4

Як себе захистити в соцмережі?

Не поспішай видаляти сторінки із соцмереж. Шанси зберегти конфіденційність в інформаційну еру невеликі, але ми маємо для тебе кілька дієвих прийомів інтернет-айкідо.

Вигадай складний пароль. Банально? Зате ефективно! Коли маєш сумніви щодо надійності пароля, радимо скористатися Pwned Passwords. Цей сервіс дозволяє перевірити, чи відомий твій пароль комусь іще.

Обмеж доступ до особистих даних. Збирати сотні лайків під кожним дописом, звичайно, дуже заманливо. Але інколи доведеться обирати між популярністю і безпекою, бо не всю інформацію варто повідомляти всьому світу. Тому краще переглядати приватність записів і деякі з них робити «тільки для друзів».

Будь обережним. Не повідомляй свої персональні дані та не давай свою пошту чи номер телефону без потреби: ніколи не знаєш, до чиїх рук вони потраплять. Також не буде зайвим перевірити, хто входить у коло твоїх друзів. Проглянь, чи не додав випадково ботів: навіть з ними ти можеш мати 50 спільних друзів, але вони потім почнуть додавати тебе в якісь групи, надсилати дивні запрошення й по-іншому дратувати в онлайні.

Розміщуй інформацію обдумано. Особливо інтимні або оголені фото: це може мати сумні наслідки, як зазначає адвокатеса Леся Дубчак. З ними може трапитися всіляке: хтось може видавати їх за свої, хтось може шантажувати тебе або близьку тобі людину публікацією. Оголені фото зловмисники можуть розмістити на ескорт-сайті та вимагати плату за видалення їх звідти. Звісно, ми не кажемо, що таке трапляється з усіма, але обережність не завадить.

Спілкуйся особисто! Серйозно, проміняти життя на віртуальне існування – не краща ідея. Тому вимикай свій гаджет і повертайся в реальність: кажуть, тут купа цікавих подій.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus