Praha, miluji tě

24_06_14_Скорина_Іван_Прага_фото2

Літо вже в самому розпалі. А це передбачає не лише summertime-sadness у бабусі на дачі чи в задушливих кварталах міста, але і sumertime-madness — зірватися із місця та поїхати чорт-зна куди. «Студвей» радить вам забити на довгі екскурсії та знайомитися із новими містами неформально. Почнемо із Праги. Поїхали!

Як дістатися

 

Куди це поїхали? Як це поїхали? Найшвидше — літаком. Тут уже все залежить від авіакомпанії. З Києва кілька разів на день регулярно літають МАУ та Сzech Аirlines (мінімальна ціна в один бік — 2200 грн, в середньому економ-клас коштує 3000─4000 грн).

Їхні рейси без пересадок (трохи довше двох годин) відправляються з Жулян та Борисполя. З однією пересадкою є безліч рейсів різних авіакомпаній (LOT, Belavia, Turkish Airlines тощо), але доставлять вони вас до Праги приблизно за добу. Щоб зекономити, можна відстежувати акції різних авіакомпаній. На МАУ часто знижки. Наприклад, до 23-го липня триває двадцятип’ятивідсоткова знижка на більшість рейсів.

У будь-якому разі, це не дуже бюджетний варіант (WizzAir до Праги не літає), тож пропонуємо альтернативу — автостоп або сервіс пошуку попутників.

Якщо ж це надто радикально, залишається їхати автобусом або потягом. Міжнародні автобусні лінії «Ecolines» довезуть вас за 720 грн. В автобусі є розетки, вай-файта навіть стюардеси. Їздить також

Транстемпо, до того ж не тільки з Києва, а й зі Львова, Дніпропетровська, Запоріжжя тощо. З Кривого Рогу, Кіровограду, Рівного й інших міст ходить East Express.

Загалом, ціна коливається від 600 до 1500 грн.

Й останнє — залізниця. ХочпрямогосполученнязПрагоювнасінемає, алевід Києва можна доїхати до Варшави (близько 900 грн), а звідти – сісти на потяг до Праги (200─260 грн).

Реклама

Проживання

Якщо ви хочете комфорту, жити краще в готелі. Номери стартують від 1000 гривень за ніч. Найдешевші з найкращих — це Savic Hotel (від 83 EUR за ніч на одну людину), Grand Hotel Bohemia (від 77 EUR), Red & Blue Design Hotel Prague (від 74 EUR).

Якщо ж ви студент і в приміщенні лише ночуватимете — обирайте хостели. Зручними бюджетними варіантами є Hostel Santini Prague (від 355 грн за ніч на одну людину), Ahoy! Hostel (від 406 грн.), Budget Apartment (від 565 грн).

Якщо ж ви ще хочете знайти друзів у Європі, скористайтеся каучсерфінґом. Так ви дізнаєтеся про місто безпосередньо від його жителів. І платити нічого не треба, щирої подяки вистачить. Адже головне — це спілкування.

24_06_14_Скорина_Іван_Прага_фото1

 

 

To je Praha, brou

čku!

 

Чехи прохолодно вітаються з іноземцями англійською, проте, коли кажеш «Dobřy den» [Добжи ден], одразу добрішають і посміхаються, мовляв, бачу-бачу, свої рібята. Тому завжди вітайтеся чеською, а далі говорити можна й англійською, і навіть українською.

Нашу мову розуміють часто, але не завжди. Iнтернаціональне «Хау мач даз іт кост» звучить і в тутешніх магазинах, проте краще запитати: «Kolik to stoji»? [Колік то стої?], а там вже циферки (jeden, dva, tři…). Зрозумієте, звучать вони аналогічно до українських.

Якщо доведеться бувати в аеропорту, не лякайтеся слова litadlo [літадло] — це звичайний літак. А якщо вечерятимете на Влтаві, вам знадобиться plavidlo [плавідло], і це не вареннячко до чаю, а кораблик. «POZOR!» —не хвилюйтесь, це означає «Увага!»

У супермаркеті не переплутайте овочі та фрукти, бо ovoci — то фрукти, а власне овочі — zelenina. POZOR! Ніколи не кажіть pošel [пошел] (повна версія pošel jako pes), бо це вже дійсно ганьба. Ще отримаєте на горіхи. 

Експрес-екскурсія

 

Пражна брана, чи, інакше, — Порохові ворота, собор святого Віта, Старомістська ратуша, Празький град. Це все вам покаже будь-який екскурсовод. Ми лише швидко пробіжимося екскурсійними місцями — і далі.

Отже, Градчанська площа недалеко від Празького граду — тут у нас робочий гасовий вуличний ліхтар ХІХ сторіччя, чумний стовп «Маріанська колона» 1726 року та кілька палаців XVI століття. Коротше — Середньовіччя та сецесія. Також тут є популярна тераса, з якої відкривається прекрасний краєвид на старе місто та празьку «Ейфелеву вежу», що працює як телерадіовежа.

Сам древній Празький град відомий своїм собором святого Віта середини ХІІІ ст. висотою 124 метри. Вас обовязково відведуть у куточок площі, щоб ви могли повністю окинути собор поглядом. Це така фішка екскурсії.

Переміщаємося на Старомістську площу. Прямо перед нами костел Божої Матері, чи то пак Тинський собор, із якого колись Уолт Дісней малював відоме лого своєї компанії. Просто казка.

А взагалі ця площа більше славиться Старомістською ратушею, але навіть не власне нею, а середньовічним годинником на ній. І недарма, годинник непростий — астрономічний. Показує все, що тільки можна, — рік, місяць, день, годину, час сходу та заходу Сонця та Місяця, знаки Зодіаку. Прямо як у «Дітях шпигунів», тільки на руку не поміститься.

На ньому розміщені фігури-алегорії смертних гріхів, різних суспільно-важливих професій і самої смерті. Годинникар зупинив orloj перед власною смертю для того, щоб не розкрити таємницю цього механізму. Проте зараз усе працює. І б’є він раз на пятнадцять хвилин — кожен турист може подивитися. Подробиці — у екскурсовода. Jdeme dál!

24_06_14_Скорина_Іван_Прага_фото3

 

 

Marnice

під Карловим мостом

 

Ну і найбільш туристичне місце — Карлів міст. Закладений Карлом ІV 1357 року 9.07 о 5:31. Знайшли магію? Це щоб довше стояв. Архітектор разом із астрологом досягли свого, як бачите.

Існує легенда, що з тієї ж причини архітектор сказав додавати у суміш каменю та піску ще яйця (хоча аж до ХІХ сторіччя їх додавали для зміцнення будівельного розчину – цьому сприяв білок – ред.).А король навіть видав указ привозити у столицю якомога більше цього добра. Уявіть собі такі середньовічні паломництва: з усіх-усюд до Праги тягнуться каравани селюків із горами яєць. Гірше за Великдень, їй-бо.

Загалом, Карлів міст ви й так побачите, тож ми радимо вам відволіктися та звернути увагу на маленьку будівлю зліва від мосту. Це невеличке жовте кафе — морг. Чехи мають почуття гумору. Раніше у цій будівлі справді був морг, але тепер тут подають дуже смачну та досить дорогу каву, а з фірмового — милі тістечка у вигляді труни (ніби для хом’ячка). В народі вони звуться racvíčky [труночки]. Дуже мило, чи не так?

 

«Зачем весь вепрь

, раз есть колено…»

 

Раз уже зайшла мова про кафе, розповімо про насущне — їжа. Мабуть, всі знають про вепрове колено та фірмову печену гуску. Їх можна знайти у будь-якому кафе в центрі.

Вепрове колено брати для компанії — приблизно на 3─4 людини. Самі навряд його з’їсте, тільки якщо ви не гастрономічний гігант.

У більш підпільних забігайлівках обов’язково запитайте utopenec [утопенец]. Це така дивна страва — маринована сарделька. Холодна, масна, з цибулькою. Ось як в Україні маринують огірки та помідори, так в Чехії маринують сосиски. Вельми смачно та незвично.

А якщо будете пити, то виключно пиво. Причому, беріть розливне, оскільки у кожної хоч трохи поважної кнайпи має бути якщо не власна броварня, то, як мінімум, свій пивний лейбл. Навіть якийсь «Жетецький гус» чи «Старопрамен» у Празі зовсім інакший, ніж в Україні. Більш справжній. Звичайно, можна просто взяти колу з бургером у будь-якому МАФі, але це не тру. Не втрачайте автентичну частинку міста.

24_06_14_Скорина_Іван_Прага_фото4

 

 

Чорна сторона Праги

Повз музей Кафки ви теж будете проходити з екскурсоводом. І це добре, бо матимете змогу подивитися на скульптурну інсталяцію–фонтан Давида Чорного. Двоє чоловіків, що символізують Сталіна та Гітлера, пісяють у басейн у формі карти Чехії, демонструючи своє ставлення до неї. Випісюють чомусь літери латинського алфавіту. От така метафора, малята.

Насправді Чорний вартий окремої уваги. У Празі багато його відомих робіт. Наприклад, скульптура «Кінь», що зображає князя Вацлава, який сидить на пузі свого коня, підвішеного за ноги догори дриґом. Це своєрідна пародія на пам’ятник Вацлаву на Вацлавській площі.

Чуєте, як багато всюди Вацлава? Чорний висміює такий міщанський пієтет.

Попирає Давид Чорний і радянські символи. У 1991 році він розфарбував радянський танк у рожевий. А ще величезні кості та череп під пам’ятником Сталіну, розп’яття на доларах і багато інших справ його рук досі наповнюють Прагу мистецькими рефлексіями.

24_06_14_Скорина_Іван_Прага_фото5

 

 

Лебеді летять в далечінь

Біля музею Кафки є неформальне місце відпочинку та романтичних зустрічей (хоча будь-яка вуличка Праги романтична). Клаптик берегу, що виходить до річки недалеко від Карлового мосту. Там гарний краєвид на місто, а головне — там можна налаштувати міжвидовий діалог: покормити лебедів і качок.

Після обіду варто подумати і про інших. Там навіть табличка відповідна висить: «Лебеді голодні, будьте няшками, нагодуйте їх». Ми ж не зрозуміли чеської, подумали навпаки, що кормити їх заборонено і постійно шифрувалися, шукаючи очима міліціянтів. Pozor та hanba нам.

 

Шопінґ на барахолці

Але треба ж перед від’їздом подумати і про сувеніри. Неодмінно треба привезти щось таке, чого не знайдеш в інших країнах.

Із туристичних сайтів ви знаєтепро унікальні чеські речі, які треба обов’язково придбати. Вже згадане пиво тарізноманітні пивні кухлі — різних форм з деревини, металу чи фарфору. З алкоголю Чехія також славиться «Бехеровкою». З нею знайомити вас немає потреби. Ви або знайомі, або маєте познайомитися самі.Для цього підійде набір з кількох пляшечок і стопарика.

Славний чеський гранат відрізняється від китайського високим вмістом заліза. Тому чеський гранат має більш насичений темний колір. Такий скарб варто купувати лише у фірмових магазинах, де дають сертіфикат від виробника. Найбільшим заводом є Granat Turnov, що має три фірмові магазини в центрі Праги, яки легко знайти на карті: Dlouhá 28, Pánská pasáž — Na Příkopě 23 — метро Мустек, Panská 1/892 — метро Мустек. Не забудьте попросити продавця виписати ТАХ Free, щоб ви могли повернути 21% ПДВ з вартості покупки.

Богемський кришталь і скло також варто шукати лише у фірмових салонах, бо в сувенірних шопах легко нарватися на підробку. Bohemia Crystal — магазин для середньостатистияного туриста з середньостатистичним заробітком.

Moser — для більш вибагливих покупців. Є два салони Moser у Празі: Na Příkopě, 12, і Malé Náměstí, 11. Крім того є ще Arzenal на Valentinská, 11,  Erpet на Staromеstské námеstí, 27, Artеl на U Lužického Semináře, 7, і так далі. Не знайти фірмовий магазин кришталю в Празі неможливо.

У цьому місті ще безліч можливостей витратити гроші. Тому не забудьте оформити ISIC (http://studway.com.ua/isic-card/). Часто він допомагає вашому гаманцю, оскільки діє у багатьохкафе (Starbucks, SCHNITZEL KING тощо), магазинах (MY-STORE, Lee Cooper тощо) і навіть готелях (Hostel Kotva — 20%, A&O — 10%).

Ми пропонуємо відволіктися від стандартного шопінгу і піти на барахолку. Що далі від центру, то більш розкривається нам місто. Найбільше про нього розкажуть люди, а найкраще про людей розкажуть їхні речі.

Барахолок у Празі аж три.

Колбенка (Kolbenka, станція метро Колбенова) єдина працює цілий рік. Точніше — на вихідних з 7:00 до 14:00. Але вона платна — 20 крон, дітям до 15 безкоштовно. Дві інші компактніші та безкоштовні — на площі Тилова (метро Pavlova, Tylovo náměstí), яка працює з березня по листопад в останню суботу кожного місяця з 9:00 до 16:00, та блошиний ринок Наплавка (Palackého náměstí, поруч з метро Karlovo náměstí), що розташовується на набережній з березня по грудень.

24_06_14_Скорина_Іван_Прага_фото6

 

Виділіть трохи часу та побувайте на одному з цих ринків. Дізнаєтеся багато великих та маленьких історій. Це справжня Прага. Не повторюйте наших помилок, погодуйте лебедів і полетіли далі. Нові міста чекають.

Фото автора.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus