Прийшла повістка. Що далі?

man

Ти вчився, працював чи подорожував, як раптом прийшла повістка до військкомату! Знати про службу в армії бажано кожному, особливо студенту та його батькам. Законодавство щодо строкової служби час від часу змінюється, і часто важко відстежувати ці зміни, тому ми підготували для тебе основні моменти.

Для чого взагалі ця армія? Держава потребує сильної армії для того, щоб зберегти свою цілісність. Попри існування масиву міжнародних договорів і конвенцій, це не зупиняє деякі держави і терористичні групи від того, щоб напасти на країну або спричинити небезпечну ситуацію. Людей, які готові йти на контрактну службу, недостатньо, щоб забезпечити захист. Тому завдяки строковій службі йде підготовка людей до служби в Національній гвардії, Прикордонній службі та інших сферах національної безпеки.

Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України – це один з основних обов’язків громадянина. Про це вказано в 65 статті Конституції України. Основні положення щодо служби передбачені в Законі України «Про військовий обов’язок і військову службу».

Кого це стосується? Призов стосується всіх юнаків від 18 до 27 років. Раніше призовний вік починався з 20 років, проте, за новим указом президента, з 1 квітня найменша межа – це 18 років. Якщо ти визнаний придатним до служби і в тебе немає підстав для відстрочки, то ти автоматично проходиш службу в армії.

Призов відбувається двома хвилями: навесні та восени. Весняний призов відбувається з 1 квітня до 30 червня, а осінній – з 1 жовтня до 31 грудня. Проте, крім них, президент може оголосити позачерговий або додатковий призов у Національну гвардію або Прикордонну службу України, якщо під час основного призову був недобір. Тоді все відбувається так само: оголошення позачергового призову та повістка.

Прийшла повістка. Що далі? Для юнака все починається з того, що приходить повістка з військкомату. Є три основні способи вручення повістки: особисто в руки за місцем проживання або на роботі; батькам або дружині, які підписуються за призовника; залишення в поштовій скриньці або у дверях.

army3Є основні типи повісток:

 1. Уточнення облікових даних. Для оновлення в базі інформації про юнака, його сімейний стан, роботу, наявність чи відсутність дітей. Результати перевірки можуть виявити, що юнак звільнений від служби в армії, бо, наприклад, має дитину. Також результати перевірки можуть відстрочити службу, якщо в призовника є захворювання, які передбачені в законодавстві.
 2. Проходження військово-лікарської комісії (ВЛК). Повістка, яка зобов’язує призовника пройти медичне обстеження. Разом із нею буде «картка дослідження та медичного огляду військовозобов’язаного», у якій зрештою буде зазначено, чи призовник придатний чи непридатний до строкової служби. Якщо непридатний – він уникає строкової служби.
 3. Призов на військову службу в Збройні сили України. Це саме ТА повістка, яку менше за все хочеться отримати. У повістці вказано термін, коли треба з’явитися до призовної дільниці. Також там вказано, що потрібно взяти: паспорт, військовий квиток (тимчасове посвідчення) або посвідчення про приписку до призовної дільниці (для призовників), обліково-послужну картку та мобілізаційне розпорядження (у разі наявності). Прогул або запізнення тлумачиться як ухилення від державної служби та призводить до кримінального покарання обмеженням волі на строк до трьох років, або адміністративного – штраф. Саме ця повістка наближає час служби в армії.

Проте є випадки, коли повістка не прийшла. Що тоді робити? Якщо ти дізнався про те, що було оголошено призов, то маєш з’явитись у військкомат у межах 10 днів. Відсутність повістки не збереже від відповідальності за нез’явлення. Документ міг десь загубитись, а ти потрапиш у халепу, якщо чекатимеш довше ніж треба. За винятком кількох форс-мажорних ситуацій, як-от смерть близького родича, важка хвороба чи стихійне лихо – запізнення буде сприйнято як ухилення від служби.

Весь термін служби складе до 18 місяців, але якщо в тебе є вища освіта магістра – до 12 місяців. Залежно від плану залучення призовників, ти можеш потрапити або в Збройні сили України, Національну гвардію, Прикордонну службу, або в інші армійські формування і правоохоронні органи спеціального призначення.

А якщо відкосити? Безпечних шляхів «відкосити» не існує. А нелегальні – надто ризиковані. Деякі юнаки укладають фіктивні шлюби, купують медичні довідки чи шукають можливість дати хабар. Проте зрештою, це надто ризиковано і не варте того – фінансово і морально покарання перевищує спроби «відкосити».

А як легально уникнути служби? У нашому законодавстві передбачено багато випадків, за яких юнак може уникнути призову або його відстрочити.

army2Повністю звільняються від строкової служби ті юнаки, які мають одну або більше з перерахованих умов:

 • які визнані за станом здоров’я непридатними до військової служби в мирний час (якщо є патологія очей чи органів дихання, патології зубів, щелеп і системи травлення; з їх переліком можна ознайомитися тут);
 • які до дня відправлення на строкову військову службу досягли 27-річного віку;
 • які виконали обов’язки служби у військовому резерві протягом строків першого та другого контрактів;
 • батько або мати, брат або сестра яких загинули, померли або стали особами з інвалідністю під час проходження військової служби або зборів;
 • які до набуття громадянства України пройшли військову службу в інших державах;
 • які були засуджені за скоєння злочину до позбавлення волі, обмеження волі, у тому числі із звільненням від відбування покарання;
 • яким після закінчення закладів вищої освіти присвоєно військові (спеціальні) звання офіцерського (начальницького) складу.

Відтерміновується строкова служба для тих, хто має одну або більше з перерахованих вимог:

 • має непрацездатних батька і/чи матір або неповнолітніх / непрацездатних братів і сестер, яких утримує;
 • має одинокого батька або одиноку матір, де є двоє чи більше неповнолітніх дітей;
 • має дитину віком до трьох років або дитину, старшу трьох років, яка виховується без матері; має двох і більше дітей або дитину з інвалідністю;
 • має дружину з інвалідністю або вагітну;
 • він є особою із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
 • якщо призову підлягають кілька синів одночасно, то за бажанням батьків може піти один, іншому – відстрочка;
 • визнано тимчасово непридатним після медичної комісії;
 • якщо навчається: на бакалавраті, в інтернатурі, аспірантурі або докторантурі, у закладах середньої або вищої духовної освіти (денна форма), у закладах фахової передвищої та/або вищої освіти (денна форма), у закладах загальної середньої освіти III ступеня та професійної освіти (денна форма);
 • навчається в закладах освіти інших держав або вийшов з академічної відпустки на навчання;
 • має ступінь доктора філософії (кандидата наук) / доктора мистецтв або доктора наук і працює на посаді за спеціальністю;
 • відстрочка може надаватися педагогам, лікарям, священнослужителям, поліцейським та сільським, селищним, міським головам, резервістам.

Важливо! Призовники, яким надано відстрочку від призову, зобов’язані щороку до 1 жовтня подавати у військові комісаріати документи, що підтверджують їхнє право на відстрочку.

Чи мене відправлять воювати на схід? Ні. Військовослужбовців строкової служби до бойових дій на сході залучати заборонено. Вони туди поїдуть, якщо це добровільне бажання – за контрактом і після спеціальної підготовки.

Інформація взята із законодавства станом на 27.01.2020

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus