Полюбити науку: книги, подкасти і науково-популярні канали на YouTube

the-magic-of-fibonacci-numbers-a

Arthur Benjamin/TED

Наука — це цікаво, якщо знаєш, як її вивчати. Підготували для тебе добірку літератури, подкастів та YouTube-каналів, які зроблять науку доступною.

Книги

Магія математики. Як знайти x і навіщо це потрібно

Автор книги – Артур Бенджамін – відомий «математичний чарівник», який робить математику веселою і легкою.

Бенджамін доводить, що математика – всюди! По параболі ллється струмінь води з фонтану, а інженери використовують її властивості, щоб розрахувати траєкторію польоту літаків і супутників. За допомогою інтегралів можна обчислити, скільки потрібно лінолеуму, щоб застелити приміщення непрямокутної форми. А вміння обчислювати ймовірність події допоможе виграти в покер.

Також автор книги ділиться секретами математичних фокусів. Якщо продемонструєш їх друзям, вони точно потягнуться за калькуляторами, щоб перерахувати.

Людина розумна. Історія людства від минулого до майбутнього

Автор книги — всесвітньо відомий доктор Юваль Ной Харарі, професор кафедри історії Єврейського університету в Єрусалимі.

У книзі Харарі простежує зв’язок між подіями минулого та проблемами сучасності і змушує читача переглянути всі усталені уявлення про навколишній світ.

Тут ти не знайдеш нудної хронології і сухих дат, натомість дізнаєшся, як людина розумна зуміла підкорити світ, що сталося з іншими видами людей, коли і чому з’явилися гроші, держави і релігія, як виникали і руйнувалися імперії, яому майже всі суспільства ставили жінок нижче чоловіків, як наука і капіталізм стали панівними віровченнями сучасної ери, чи ставали люди з плином часу щасливішими та яке майбутнє нас чекає.

Теорія всього

Автор книги — Стівен Гокінґ — здобув найбільшу популярність завдяки дослідженню чорних дір і виникнення світу внаслідок Великого вибуху.

У бестселері New York Times Теорія всього Гокінґ досліджує час та простір, небесні світила й галактичні провалля: як усе з’явилося, чим закінчиться? Він також пише про пошук первісних чорних дір та модель гарячого Великого вибуху, квантову гравітацію і стріли часу, граничні умови Всесвіту й моделі Фрідмана.

Гокінґ ставить перед читачами складні питання та дає на них прості відповіді.

MyCollages (6)

Реклама

Подкасти

Буде тобі наука

Подкасти створюють не лише блогери, але й вчені. Одним із популярних українських подкастів є Буде тобі наука від видання «Куншт». Цей подкаст став платформою для науковців, які популяризують науку.

Засновники подкасту хочуть, щоб в українському медіапросторі було більше місця для українських учених та їхніх досліджень.

Слухай його, якщо хочеш дізнатися, як персональні дані змінюють науку, як працює м’язова пам’ять, хто був перший – люди чи час.

Щонеділі тут обговорюють проблемні питання науки, які кидають виклики сучасному суспільству.

0N1A4674

Today, Explained

Подкаст Today, Explained від американського видання Vox є взірцем пояснювальної журналістики.

Кожен випуск присвячений головній новині дня, яку ведучий розбирає разом з експертами. За 20 хвилин із Vox можна зрозуміти американську виборчу систему, дізнатися, як працює фондовий ринок та чому жінки потерпають від безробіття під час пандемії.

Завдяки програмі ти не лише будеш у курсі світових подій, але й зрозумієш їхнє значення.

Наукасти

Наукасти від науково-популярного проекту NEED розповідають про науку та її вплив на щоденне життя, пояснюють природу явищ і обговорюють наукові відкриття.

Тут ти дізнаєшся, що відбувається під саркофагом четвертого енергоблоку Чорнобильської АЕС, а також про стовбурові клітини і лікування ковіду плазмою крові.

YouTube-канали

Клятий раціоналіст

Канал Артема Албула один із найпопулярніших науково-популярних каналів на українському YouTube.

У своїх відео Албул пропагує здоровий глузд, скептицизм та раціоналізм, кидає виклик псевдонауці та фейкам.

Клятий Раціоналіст розповідає, як ГМО рятує світ, ділиться прикладними науковими лайфхаками і руйнує міфи про презервативи, БАДи, каву та багато іншого.

Цікава наука

Тут ти дізнаєшся, що буде, якщо увесь лід на Землі розтане, як працює шифрувальна машина «Енігма», чому настільки важко отримати енергію з морських хвиль і чому Альберт Ейнштейн вважав ядерну зброю неможливою.

Наука та Всесвіт

Тут ти знайдеш відео про сучасні дослідження Всесвіту, природи, людини. Тут пояснять, що стається з тілом після смерті та продемонструють ролик NASA про дослідження води на Місяці.

Крім того, на каналі є перекладені лекції TED. Наприклад, ти зможеш побачити Ілона Маска, який обговорює новий проект із будівництва тунелів під Лос-Анджелесом, ділиться останніми новинами Tesla і SpaceX і розповідає про мотивацію, яка спонукає його до будівництва майбутнього на Марсі в розмові з головним куратором TED Крісом Андерсоном.

Прилягти з книжкою, подивитися ролик на YouTube чи вийти на пробіжку з подкастом у наушниках – обирати тобі: з таким арсеналом ресурсів ти неодмінно закохаєшся в сучасну науку.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus