Побувати сталкером, або Чому варто поїхати в Чорнобиль

чорнобиль

Нове випробування

Чорнобильська зона відчуження – територія, заборонена для вільного доступу. Тому екскурсії там здійснюються за спеціальними перепустками, які видає Державне агентство України з управління зоною відчуження. Поїздка до Чорнобиля – це змога побувати на місці жахливої катастрофи та дізнатися більше про історію міста після вибуху.

Тому якщо є бажання спробувати себе в ролі сталкера (але легального), зайнятися індустріальним туризмом або просто отримати нові яскраві враження – ласкаво просимо до Чорнобиля. Як писали колись брати Стругацькі: «Сталкерів у рай без черги пропускають!»

Термін «сталкер» письменники вигадали для означення професійних провідників у заборонені зони. Нині сталкери – це ті, хто любить вивчати покинуті об’єкти: заводи, будинки тощо.

чорнобиль

Реклама

Місто покинутих секретів

Протягом тривалого часу Чорнобильська зона була повністю закритою. Проте сьогодні вона стала унікальним заповідником минулого. Журнал Forbes визнав зону навколо ЧАЕС одним із «супер-екстравагантних туристичних місць, де можна і відпочити, і побачити те, чого більше немає ніде у світі».

За словами організатора поїздок до Чорнобильської зони від «СТуК» Євгена Павельчука, людей, а особливо студентів, завжди приваблюють заборони й екстрим. А ті емоції, які можна отримати в Чорнобилі та Прип’яті, не можна порівняти ні з відпочинком на морі, ні з прогулянками Львовом.

Побачивши Чорнобиль бодай раз у житті, починаєш зовсім інакше дивитися на світ, по-іншому оцінювати власну поведінку. І в цьому, напевно, і полягає сенс цієї багатої на враження поїздки.

Правила й організація

«Екскурсія в Чорнобильську зону є відносно безпечною для здоров’я людини. Адже за 1 день турист отримує приблизно таку дозу радіаційного опромінення, як за 1 годину польоту в літаку. А це, нагадаю, у 160 разів менше від дози, отриманої під час флюорографії, і у 3600 разів менше, ніж за 1 дослідження комп’ютерної томографії тіла», – каже Євген Павельчук.

Проте деякі обмеження таки існують. Так, наприклад, туристами можуть стати лише повнолітні, які будуть суворо дотримуватися всіх правил поведінки (з ними ознайомить інструктор). Для цього потрібно взяти паспорт, який буде засвідчувати твою особу, та підписати заяву, у якій ти маєш погодитися з дотриманням правил безпеки. Під час екскурсії категорично заборонено вживати алкоголь і наркотичні речовини, адже дисципліна тут – найголовніше.

чорнобиль

Огляд і локації

«Це вражаюче – побувати в житлових будинках, де раніше жили люди, відвідати школу, де життя зупинилося під час уроку, лікарню, де на своїх місцях залишилися книги реєстрації хворих і медичне обладнання. Дивують також соми, що плавають у каналі навколо ЧАЕС, мають довжину більше 2 метрів і можуть із легкістю проковтнути пів буханки хліба. А ще рівень радіації у 100 метрах від станції приблизно такий самий, як у центрі Києва. Екскурсоводи, які раніше жили в Прип’яті, а зараз проводять екскурсії і водять людей пустими квартирами, намагаються не показувати своїх емоцій. Проте помітно, що аварія, яка сталася майже 30 років тому, повністю змінила життя тисяч людей. У такі моменти починаєш більше цінувати рідний дім», – ділиться враженнями Євген.

Маршрут

Студентський туристичний клуб «СТуК» пропонує досить оптимальний маршрут. Екскурсія включає в себе:

  • Оглядову поїздку в 10-кілометрову зону за маршрутом: Дуга – м. Чорнобиль – КПП «Лелів» – переїзд до ЧАЕС через захоронене село Копачі;
  • Об’їзд ЧАЕС – зупинка на оглядовому майданчику об’єкта «Укриття» («Саркофаг»);
  • Огляд м. Чорнобиль, місця відстою зразків техніки, яка брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС;
  • Екскурсію по м. Прип’ять.

У Прип’яті, місті-привиді, ти побачиш «чортове колесо», річку Прип’ять, стадіон, пристань із затопленим причалом. Серед інших об’єктів: будівлю міськвиконкому – перший штаб ліквідації наслідків аварії; готель «Полісся», де був спостережний пункт коригування вертолітних операцій над руїною 4-го реактора; лікарню, яка прийняла перших постраждалих від аварії та її ліквідації. У ній досі зберігається одяг пожежників, які гасили пожежу на реакторі.

Закінчується екскурсія до зони відчуження на КПП «Дитятки». Тут ти проходиш дозиметричний контроль. А далі – повернення до Києва.

чорнобиль

Про їжу та сувеніри

Хоча Чорнобильська зона відчуження – це не те місце, де можна відпочити душею та насолодитися природою, користь від такої поїздки очевидна. Проте наскільки б серйозною не була така подорож, усе одно, як кажуть, «їсти хочеться». Організатор поїздок від «СТуК» каже, що єдиним місцем, де можна поїсти, є їдальня для працівників зони відчуження, але про обід там потрібно домовлятися завчасно. Можна взяти продукти та воду із собою в дорогу, але їсти дозволено лише в автобусі, на вулиці це категорично заборонено. Магазин у Чорнобильській зоні лише один (на автовокзалі), але ціни там значно вищі, ніж київські.

Із сувенірів найкращими є відео- та фотозйомка. Проте деякі об’єкти знімати на камеру заборонено. Так, наприклад, енергоблок ЧАЕС і об’єкт укриття можна фотографувати лише з одного ракурсу та в одному положенні, під пильним наглядом охорони. Адже це стратегічно важливі об’єкти. Порушення цих правил – стаття Кримінального кодексу України.

Чорнобиль і «СТуК»

Студентський туристичний клуб позиціонує себе як організацію, що пропонує найвищу якість за бюджетними цінами. Це об’єднання студентів, які не уявляють свого життя без подорожей та екскурсій, активного й веселого відпочинку. Тому «СТуК» запрошує усіх охочих приєднатися до їхніх лав або просто разом пережити емоції від подорожі до Чорнобильської зони відчуження.

Фото: Євген Павельчук.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus